Dnevni.ba - PRELOADER

Sarajevska ljevica lobira za odlazak Bakira Izetbegovića, Željko Komšić ostaje uz političkog izbornika

07 Ožu 2022


Sarajevska ljevica lobira za odlazak Bakira Izetbegovića, Željko Komšić ostaje uz političkog izbornika

Krvavi rat u Ukrajini izazvan strašnom ruskom invazijom nesvjesno je, kao nikada do sada, gurnuo zapadni Balkan i BiH u fokus zanimanja Europske unije, pa i Amerike.

Svjesna opasnosti po svoju sigurnost od povampirenog Vladimira Putina, 'stara dama' i njezini čelnici najozbiljnije promišljaju da BiH i susjedne zemlje, Srbiju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Kosovo žurno prime u članstvo Unije.

Najmoćniji čovjek europske zajednice, njemački kancelar Olaf Scholz prije dva dana je potvrdio takvo jedno ubrzano opredijeljenje koje je iznimno povoljno za BiH, a koje ima za cilj otgrnuti Balkan iz ruskih, jednako i turskih, kandži.

-Ozbiljno razmatramo opciju prijama zemalja zapadnog Balkana u EU. Svi znamo koliko to već dugo traje za neke zemlje zapadnog Balkana, uglavnom zemlje bivše Jugoslavije, koje čekaju ulazak u članstvo. Te zemlje još nisu dobile odluku a neke odluke koje smo donosili u prošlosti su potpuno neprihvatljive i zato želim jasno reći da zemlje tamo koje su se jasno izrazile da žele europsku perspektivu, dobiju od nas jasne stavove, rekao je Scholz za njemačke medije.

BH lider generatori kriza

Nije Scholz jedini najavio iznenađujući, ali odavno priželjkivani zaokret. I drugi čelnici EU su priznali da su skloni 'progledati kroz prste' zahrđalom i trusnom jugoistoku Europe. I predsjednik Hrvatske Zoran Milanović je osjetio da je briga Zapada za Ukrajinu prilika da se i BiH ubaci na europske tračnice prema članstvu u EU pa je svoj potpis za prijam Ukrajine uvjetovao i prijamom BiH.

Javnost u BiH uglavnom odobrava najave iz Berlina i Bruxellesa, ali se istodobno pita može li BiH tako glatko i bez otpora u EU sa učmalim nacionalnim poglavicama, Bakirom Izetbegovićem, Miloradom Dodikom i Draganom Čovićem. Naime, europske vrijednosti totalno odudaraju od političkoga djelovanja abnormalno bogatih domaćih faraona koji su glavni generatori podjela i dubokih političkih kriza u BiH.

Njihovi postulati nisu jačanje pravne države, borba protiv kriminala i korupcije, a poglavito nisu uljudni dijalog, ekonomski razvoj i zaustavljanje masovnog iseljavanja ljudi iz zemlje.

Sarajevske oporbene stranke, naročito ljevica, ili je možda bolje kazati dijelovi lijevog spektra, ne dvoje nimalo - nacionalne stranke i njihovi lideri nacionalisti moraju otići u političku prošlost i prije nego što BiH službeno pređe prag EU.

U tim krugovima vjeruju kako će rasplet oko Ukrajine i prijam BiH u europsku zajednicu kreirati političku sudbinu Izetbegovića, Dodika i Čovića. Zapravo priželjkuje se da oni moraju odstupiti, milom ili silom.

Iz sarajevske perspektive Vučićevo glasovanje u UN-u i javna osuda ruske agresije na Ukrajinu je Dodikova politička eutanazija. Ostaje vidjeti, ako je to tako, samo načine izvedbe tog završnog čina.

Spekulacije, želje i 'pozdravi'

Sarajevska scena sluti i kraj Dragana Čovića. Njegovo savezništo s Dodikom je politička 'smrtna kazna'. Zanimljivo je kako ovih dana po Hercegovini u ozbiljnim krugovima kruže priče kako stožernik odstupa, a da na čelo HDZ-a BiH navodno dolazi Zdenko Ćosić, potpredsjednik stranke iz Širokog Brijega. Teško je dokučiti je su li to Čovićevi uobičajeni blefovi ili je omča doista stegnuta oko vrata.

U tom paketu bi morao biti sklonjen i bošnjački poglavica i nacionalist Bakir Izetbegović. Njegovi politički 'dželati' u stranci i na oporbenom dijelu političke pozornice su sve grlatiji.

Nije nikakva tajna, mlađi Izetbegović je odavno sebi na leđa natovario masu neprijatelja. Sarajevska ljevica svom silinom kod međunarodnh predstavnika lobira za odlazak Bakira Izetbegovića. Jedino još Željko Komšić ostaje uz političkog izbornika.

Čelnik NiP-a i nekadašnji visoki dužnosnik SDA Elmedin Konaković uveliko rovari unutar SDA preko mladih zelenih jastrebova okupljenih oko bivšeg gradonačelnika Sarajeva Abdulaha Skake. Bivši ratni član Predsjendištva BiH Ivo Komšić je ovih dana otvorio beskrupulozni sukob s Izetbegovićem zbog 'obnove Herceg Bosne' i saveza s Čovićem.

Također, bivši predsjednik Skupštine BiH i visoki dužnosnik SDP-a Miro Lazović razbjesnio je nedavno Šefika Džaferovića na jednoj tribini u povodu dana neovisnosti podijeljene države jasnom porukom da 'nacionalne stranke' moraju biti poražene, ako se želi europska budućnost zemlje.

Kako se doznaje, ljutiti Džaferović je doslovce pobjeao iz dvorane a da nije želio niti pozdraviti Lazovića, Mirka Pejanovića, Tatjanu Lujić i Ejupa Ganića koje je osobno pozvao na tribinu.

'Bakir obnavlja Herceg Bosnu'

-Moj Alija, jesi li ikada mogao pomisliti na kojoj strani će se naći tvoj Bakir? Znaš koliko smo truda uložili da neutraliziramo Herceg-Bosnu. Obojica smo znali da je to strateški važno za rat protiv Karadžića i za neutralizaciju agresivnih politika iz Beograda i Zagreba. Obojica smo znali da se time prekida tragični „hrvatsko-muslimanski sukob“ u srednjoj Bosni i u dolini Neretve. Obojica smo znali da se prekidom tog sukoba zaustavlja nasilno iseljavanje i preseljavanje naroda, posebno Hrvata iz srednje Bosne. Zamisli, moj Alija, danas tvoj Bakir obnavlja Herceg-Bosnu zajedno s Čovićem i stvara uvjete pod kojima će Hrvati srednje Bosne napustiti svoju zemlju! On sada poništava sve ono što smo slavili u avionu na povratku iz Washingtona. Znaš li ti da je broj Hrvata u cijeloj BiH pao ispod 300.000. Ti si mi govorio: "Što će nam Bosna i Hercegovina bez Hrvata, ona takva ne može opstati", šokantno se obraća umrlome Aliji ojađeni Ivo Komšić.

Zanimljivo je da Bakir Izetbegović uopće nije komentirao niti odgovarao na teške objede uglednog ljevičara.

U četvrtak su nevladine udruge HNV, VKBI, SGV i brojni parlamentarci potpisali Sporazum o principima za ograničene ustavne promjene u BH koje se uglavnom tiču provedbi presuda Europskog suda. Lider DF-a Željko Komšić je opet propustio šansu da se promovira kao istinski ljevičar.

Odbio je staviti potpis na taj dokument i pravio je društvo čelniku SBB-a Fahrudinu Radončiću. Tako Komšić ostaje u krilu radikala Bakira Izetbegovića s kojim ga očigledno vežu brojni interesi.

Izborna je kampanja duboko zaorala i moguća su svakojaka iznenađenja pa da Izetbegović čak izgubi izbore ili odstupi i ranije. J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

8 h 9 min

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Lis 2024