Dnevni.ba - PRELOADER

SARRAZIN: Rusija je već na Balkanu, ali do koje mjere, ne znamo

14 Svi 2023


SARRAZIN: Rusija je već na Balkanu, ali do koje mjere, ne znamo

Uz opasku da se, od izbijanja agresije Rusije na Ukrajinu, Balkan smatra važnom geostrateškom regijom za Europu te da države vlasti u zemljama regije i dalje nisu u stanju prevazići naslijeđe ratova koji su uslijedili nakon raspada Jugoslavije, njemački list Die Welt donosi razgovor s Manuelom Sarrazinom, specijalnim izaslanikom njemačke vlade za Zapadni Balkan, koji ukazuje da je Rusija posljednjih godina dosta uložila u određene ličnosti na Balkanu, jedna od kojih je i predsjednik bh. entiteta Republike Srpske, Milorad Dodik.

Sarrazin, kao specijalni izaslanik njemačke savezne vlade za Zapadni Balkan, želi pomoći da se zemlje poput BiH, Crne Gore i Srbije konačno pridruže Europskoj uniji, ali u tom procesu vidi dodatni problem: utjecaj Rusije.

-Relativno je jasno da Rusija nema interes za pomirenje. Ali ne zato što želi podržati Srbiju, već jednostavno da bi EU bila zaokupirana sukobom i da bi se potkopalo europsku budućnost Zapadnog Balkana, rekao je on uz opasku da u mnogi politički akteri čekaju i žele donijeti svoje strateške odluke samo kada budu znali kako će se rat u Ukrajini završiti.

Sarrazin to drži pogrešnim i poručuje da je sada vrijeme da se stane zajedno i nedvosmisleno se posveti zapadnim vrijednostima, što je prije moguće.

Formiranje Vlade FBiH kao ohrabrujući znak

Odgovarajući na upit Die Welt u svezi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, a kojeg se smatra jednim od prijatelja ruskog predsjednika Vladimira Putina, specijalni izaslanik njemačke vlade za Zapadni Balkan konstatira da je Rusija posljednjih godina dosta uložila u određene ličnosti na Balkanu.

Govoreći o djelovanju visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta (CSU) i reformama koje je on nametnuo, a koje su se našle na udaru brojnih kritika, Sarrazin je ukazao da, iako puno razgovaraju s njim te tijesno surađuju s njim, visoki predstavnik djeluje neovisno, s vlastitim moćima.

-Činjenica da se većina u parlamentu entiteta Federacije BiH uspjela dogovoriti o formiranju vlade nakon višegodišnjeg zastoja u početku ohrabrujući jeznak, rekao je.

Schmidt neovisan u radu

Na izravno pitanje znači li to da Berlin podržava Svhmidtove odluke, odgovorio je da Schmidt, prije svega, želi da BiH, konkretno entitet Federacija BiH, postanu funkcionalniji te i Njemačka želi da Schmidtove odluke pomognu u postizanju toga.

-Ako BiH konačno bude sposobna realno djelovati na ovaj proeuropski način, onda mislim da bi to bio važan signal. Ali, ako bi se, pak, ponovilo da reforme ne napreduju, to bi, naravno, bio loš znak. Lopta je na terenu, sada je na igračima, kako na državnoj, tako i na entitetskoj razini, rekao je.

Sugovornik lista Die Welt također je mišljenja da Kina vrlo dobro razumije zašto je Zapadni Balkan od strateškog značaja u Europi.

-Možda bismo toga u Njemačkoj trebali češće biti svjesni i sami pogledati kartu. Šest zemalja Zapadnog Balkana nalaze se u sredini Europe i po mnogo čemu su nam vrlo bliske. Zato smo mi, kao savezna vlada, toliko posvećeni tome. Čvrsto sam uvjeren da Kina nije zainteresirana za ovu regiju zbog zapadnog Balkana, već zbog njenog strateškog položaja i izgleda za članstvo u EU. I zato se konačno moramo suočiti s debatom o tome kako zemlje mogu brzo prtistupiti EU čim ispune uvjete, poručio je.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

1 h 47 min

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024