Sastav nove Vlade FBiH biti će poznat u idućih 30 dana! A što onda?

Službeno je počeo teći rok od trideset dana u kojemu predsjednica Federacije BiH uz suglasnost svojih potpredsjednika treba predložiti mandatara, odnosnu Vladu Federacije BiH koja se nakon toga trab potvrditi u Parlamentu FBiH.
Međutim, zasad nema naznaka da bi troje imenovanih članova rukovodstva izvršne vlasti Federacije Bosne i Hercegovine moglo održati skori sastanak u vezi s formiranjem postizbornog saziva Vlade FBiH.
Lendo želi sastanke sa strankama
- Rok od 30 dana teče i nas troje treba da se sastanemo. Ne samo nas troje već i političke partije. Mi smo predstavnici Bošnjaka, Hrvata i Srba, ali istovremeno i građana te određenih političkih partija. Tako da narednih mjesec dana ostaje da se taj dio izdefinira, izjavio je on.
- Ovaj dio 'trojke' pokušava na neki način da prebaci (krivicu) svi su krivi, samo oni hoće da ostanu u nekoj žiži demokracije, međutim, demokracija o kojoj oni govore i na koji način, mislim da neće moći da se realizira. Okreću se nekim drugim ljudima umjesto da se mi okrenemo jedni prema drugima i pokušamo naći rješenje. Sve što bude riješio visoki predstavnik ili netko drugi, to će biti silovanje demokracije. Pa eto, ostaje da vidimo kako će biti. Zasad nema nikakvih naznaka, kazao je Lendo.
Prema njegovim daljnjim navodima, proces bi objektivno trebalo da teče shodno tome kako su građani dali izborno povjerenje političkim strankama, shodno ustavnim odredbama i aktuelnom stanju.
- Građani su rekli tko je pobjednik. Sadašnja situacija nalaže razgovore jer SDA, SDP i HDZ ne mogu bježati od stanja kakvo jeste, smatra Lendo.
Ponovio je od ranije poznati njegov stav da neće dati suglasnost ako novoimenovana predsjednica FBiH Lidija Bradara predloži Nermina Nikšića iz Socijaldemokratske partije BiH kao mandatara za budući sastav Vlade.
Pritom Lendo obrazlaže da on u ovoj situaciji predstavlja Bošnjake kojih u Federaciji ima nešto više od 70 posto, pa ne želi stavljati potpise 'naslijepo', bez dogovora.
- Pri ovoj pameti, pri ovom stanju Stranke demokratske akcije i stanju na terenu, mislim da se trebamo dogovoriti, zaključio je.
Čović najavio formiranje Vlade FBiH
Međutim, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović ne slaže se s tim da su potrebni bilo kakvi razgovori sa SDA već smatra da postoji kapacitet da se Vlada Federacije BiH formira bez uključivanja SDA.
- Naš stav je da imamo Ustav FBiH i Izborni zakon koji se dotiče izbora i sve ono što je Visoki predstavnik uveo to je u redu i nije prihvaćeno više nikakvo zadiranje u to. Kod formiranja vlasti, postoji jedan jasan okvir, svako treba uraditi svoj dio posla, ono što je dobro jeste da rasvijetlimo termin blokada - u zadnje četiri godine smo mi taj proces radili - što nije točno. Mislim da će intenzivni razgovori oko formiranja Federalne vlade krenuti ovog tjedna. Također, mislim da će Bradara ove sedmice pokrenuti proceduru razgovora s potencijalnim predsjednikom Vlade FBiH (Nermin Nikšić) i onda da dogovorimo potencijalno resore jer o tim pitanjima uopće nismo razgovarali- kazao je Čović. Dodao je kako postoji jedan jasan okvir u kojem se može implementirati izborni rezultat u vremenu od 30 dana te da svako treba uraditi svoj dio posla.
Naglasio je kako proces implementacije izbornih rezultate ide nešto sporije nego što su očekivali i javno zagovarali jer su, kako kaže, mišljenja da smo i Vijeće ministara BiH i Vladu FBiH mogli imati krajem prošle godine.
- Tek smo dobili predsjednicu Federacije i dva potpredsjednika. Nadam se da u ovih 30 dana taj proces možemo završiti i sad ćemo se posvetiti županijskim prostorima, poručio je Čović.
Na redu odabir ministara
Nakon ovakvih izjava Dragana Čovića očigledno je da će parlamentarna većina u Federaciji BiH uz pomoć predsjednice Federacije i službeno utvrditi postojanje većinske volje u Parlamentu FBiH tako što će na konsultacije pozvati Nermina Nikšića i predstavnike drugih stranaka.
Nakon što se utvrdi da postoji većina evidentno je da će Osmorka i HDZ BiH (koji imaju parlamentarnu većinu od 58 zastupnika) u idućih trideset dana dostaviti predsjednici Federacije BiH vjerovatno sva imena u Vladi FBiH, i u tom procesu nikakvi sastanci u kojem bi sudjelovao Rifet Lendo nisu ni potrebni.
Nakon toga će ona zatražiti suglasnost dva potpredsjednika, a vjerovatno Lendin potpis neće dobiti. Slična situacija već je jednom viđena kada dvoje potpredsjednika nisu htjeli tadašnjem predsjedniku Federacije BiH dati suglasnost za imenovanje sudaca Ustavnog suda FBiH.
Nakon duge trakavice, u tom slučaju je Marinko Čavara ipak bez sastanka s dvoje potpredsjednika uputio tadašnje prijedloge u daljnu proceduru. Unatoč raznim protivljenima od strane njegovih potpredsjednika Milana Dunovića i Melike Mahmutbegović , oni su ipak na kraju supotpisali dokument koji je tada Čavara kreirao, a za ustavne suce izabrani su baš prijedlozi tadašnjeg predsjednika FBiH. Hoće li na sličan način Lidija Bradara uputiti dokument o vladi FBiH u parlamentarnu proceduru i što se nakon toga dogoditi tek ostaje za vidjeti. D. G.