Schmidt: Sačekati ishod sjednice Skupštine RS o izbornom zakonu
Politika
Treba sačekati ishod sjednice Skupštine Republike Srpske, izjavio je u četvrtak, 18. travnja visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt, na upit Radija Slobodna Europa o tome kako će reagirati na pokušaje Skupštine RS-a, na čijem je dnevnom redu isti dan prijedlog izmjena izbornog zakona RS-a.
Entiteti u BiH nisu od završetka rata 1995. godine nikada imali nadležnost nad provođenjem izbora u zemlji, niti se entitetska nadležnost nad izborima spominje u Ustavu BiH.
Predstavnici međunarodne zajednice su rad na usvajanju ovog zakona ocijenili kao "direktan napad na državnu strukturu BiH".
Schmidt je 18. travnja, uoči predavanja na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, izjavio i da se domaći političari u Bosni i Hercegovini "trebaju pridržavati izmjena izbornog zakona koje je nedavno nametnuo".
"Ono što je bitno je da građani imaju visoke standarde integriteta izbornog zakona kako bi bili sigurni da je ono što su zaokružili na izbornim listićima, ono što će biti zaista tako i prebrojano", rekao je Schmidt u Sarajevu.
Skupština RS-a usvojila je krajem ožujka Nacrt izbornog zakona RS-a, koji predviđa da entitetska izborna komisija preuzme zakonsku ulogu državne Centralne izborne komisije BiH u organiziranju lokalnih izbora u tom bh. entitetu, ali i općih izbora za predsjednika i potpredsjednike RS-a, te entitetski parlament.
Ovaj potez je uslijedio nakon što je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt nametnuo krajem ožujka, koristeći tzv. Bonnska ovlaštenja, izmjene Izbornog zakona BiH koje bi trebale smanjiti mogućnost izbornih manipulacija, kakve su zabilježene na izborima prethodnih godina.
Visoki predstavnik nametnuo je izmjene Izbornog zakona nakon što vlast na državnom nivou nije u ispoštovala rok koji im je zadao i sama završila taj posao.
Iz CIK-a je, također, ranije priopćeno da su jedino oni nadležni za održavanje izbora u BiH.
Sve izbore od donošenja Izbornog zakona BiH 2001. do danas, organizovao je CIK, a izbore prije toga je organizirala Privremena izborna komisija, uspostavljena Dejtonskim sporazumom, navodi RSE.