Scholz tvrdi da postoji spremnost za suradnju država zapadnog Balkana

Njemački kancelar Olaf Scholz kazao je da je današnji samit Berlinski proces pokazao da postoji spremnost za saradnju zemalja zapadnog Balkana između njih i zemalja Evropske unije.
Šefovi vlada šest ekonomija zapadnog Balkana potpisali su danas tri sporazuma o mobilnosti u okviru Akcionog plana za zajedničko regionalno tržište i to o slobodi kretanja s ličnom kartom, o priznavanju visokoškolskih kvalifikacija i o priznavanju diploma u okviru samita Berlinskog procesa.
Scholz je naglasio da je ovo način da se ojačaju ekonomije, dodajući da Berlinski proces daje konkretan doprinos unapređenju odnosa te integraciju zajedničkog tržišta koje se može odgovoriti evropskim pravilima.
Čestitao je predstavnicima zemalja zapadnog Balkana jer je postignut dogovor oko ovih važnih sporazuma među kojima je i onaj o slobodi kretanje roba što je važno za građane regiona.
- Ovo pokazuje da postoji opredijeljenost za regionalnu saradnju. Evropska unija je uvijek insistirala na sporazumima koji vode ka napretku, omogućavaju putovanje uz lične karte i priznanje diploma. To će na konkretan način poboljšati život građana - stava je njemački kancelar.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen naglasila je da važno da s partnerima sa zapadnog Balkana budu što bliže jedni drugima, a jedan od pravaca je proces proširenje što je stavljeno na dnevni red.
- Imamo novu metodologiju proširenja koja treba deblokirati odluke i vratiti kredibilitet ovom procesu - kazala je Von der Leyen koja je najavila da će Bosna i Hercegovina dobiti status zemlje kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
Izrazila je zadovoljstvo jer ovi sporazumi znače ekonomske integracije, uz to 18 miliona građana moći će da se slobodno kreće te da profesionalci rade gdje žele jer će njihove diplome biti priznate u svim zemljama zapadnog Balkana.
- To će ojačati i kulturne veze između zemalja regiona, a svaku prilika za usaglašavanje koje osigurava mir i prosperitet svih treba iskoristiti kako bismo se jedni drugima približili - zaključila je Von der Leyen.
Premijer Albanije Edi Rama izrazio je zadovoljstvo jer su danas u Berlinu, osam godina nakon pokretanja Berlinskog procesa, ponovo na istom mjesto i to pokazuje da je bivša kancelarka Njemačke Angela Merkel bila u pravu jer danas postoji ujedinjen region.
- Sada smo u složenom trenutku u historiji cijele Evrope i za euroatlantsku zajednicu. Napominjem samo da smo se ovim otuđili od Kosova i nadam se da će i ovo pitanje biti uskoro riješeno. Nadam se da će do sljedećeg sastanka, koji bi trebao biti organiziran u Tirani, biti napravljeni određeni pomaci - zaključio je Rama.
Lideri šest ekonomija zapadnog Balkana danas su usvojili Zajedničku deklaraciju o energetskoj sigurnosti i zelenoj tranziciji na zapadnom Balkanu i potvrdili posvećenost regiona Zelenoj agendi za zapadni Balkan.
Lideri zapadnog Balkana u Berlinu potpisali tri sporazuma o mobilnosti
Šefovi vlada šest ekonomija zapadnog Balkana potpisali su tri sporazuma o mobilnosti u okviru Akcionog plana za zajedničko regionalno tržište i to o slobodi kretanja s ličnom kartom, o priznavanju visokoškolskih kvalifikacija i o priznavanju profesionalnih kvalifikacija za doktore medicine, stomatologe i arhitekte.
Sporazumi su potpisani u okviru samita Berlinskog procesa koji je održan danas u glavnom gradu Njemačke.
- Iako otpisani kao skoro nemogući, nakon teške i komplicirane dvije godine, tri sporazuma o mobilnosti koja je koordiniralo Vijeće za regionalnu saradnju konačno su ugledala svjetlo dana. Danas dopiru do onih kojima su namijenjeni, a to su građani - kazala je generalna sekretarka Vijeća za regionalnu saradnju (RCC) Majlinda Bregu na samitu.
Njemački kancelar Olaf Scholz zahvalio je Vijeću za regionalnu saradnju na odlično obavljenom poslu u protekle dvije godine na olakšavanju sklapanja tri sporazuma o mobilnosti te pozvao na ubrzavanje regionalne saradnje i procesa evropske integracije.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen rekla je da je ovo veliki iskorak ka integraciji u zajedničko regionalno tržište, jer se ljudima daje mogućnost da prošire iskustva i daju ono najbolje regionu.
U zaključcima predsjedavajućeg, učesnici Berlinskog procesa su potvrdili ključnu ulogu ovog procesa kao pokretača regionalne saradnje kojim se ubrzava proces integracije sa Evropskom unijom i pohvalili su napore koje je zapadni Balkan uložio u provođenje zajedničkog regionalnog tržišta, kao i ključnu koordinacionu ulogu Vijeća za regionalnu saradnju i CEFTA-e u uspješnim pregovorima o zaključivanju sporazuma o mobilnosti u okviru zajedničkog regionalnog tržišta.
Potvrđujući da se energetska kriza i prelazak na obnovljivu energiju mogu iznijeti samo tješnjom regionalnom saradnjom, učesnici samita su se složili da Evropa treba razmisliti o snabdijevanju energijom i energetskoj sigurnosti te kako osigurali pristupačnu i pouzdanu energiju i boriti se protiv klimatskih promjena, ali i raditi na smanjivanju zagađenja okoliša.
U tu svrhu lideri šest ekonomija zapadnog Balkana su usvojili Zajedničku deklaraciju o energetskoj sigurnosti i zelenoj tranziciji na zapadnom Balkanu. Učesnici su potvrdili posvećenost regiona Zelenoj agendi za zapadni Balkan, još jednom programu koji koordinira Vijeće za regionalnu saradnju, u cilju osiguranja ugljične neutralnosti do 2050. godine.
Učesnici samita su naglasili želju za nastavkom Berlinskog procesa kako bi se iskoristio puni potencijal poboljšane i inkluzivne regionalne saradnje i saglasili su se da se naredni samit u okviru Berlinskog procesa 2023. godine održi u Albaniji, saopćeno je iz RCC-a.