Dnevni.ba - PRELOADER

SDA će biti vlast u dvije ili tri županije, Trojka u sedam ili osam, a HDZ u četiri ili pet

08 Stu 2022


SDA će biti vlast u dvije ili tri županije, Trojka u sedam ili osam, a HDZ u četiri ili pet

Nakon proglašenja konačnih rezultata izbora a uoči izbora izaslanika za federalni dom naroda intenzivirani su razgovori i dogovori oko formiranja parlamentarnih većina u deset federalnih županija.

Dio tih razgovora je završen, u nekim županijama stanje je već odavno poznato, a u nekim tek predstoje ključni dogovori.

SDA do sada dogovorila vlast u samo jednoj županiji

Prvi sporazum koji je potpisan je onaj u Goraždu koji se odnosi za Bosansko-podrinjsku županiju u koju ulazi veći broj stranaka predvođenih strankama Trojkom i izvjesno je da u toj parlamentarnoj većini neće biti SDA.
U Tuzlanskoj županiji potpisan je sporazum u kojem će parlamentarnu većinu činiti stranke predvođene SDA i Demokratskom frontom, a stranke Trojke će vrlo vjerovatno ići u oporbu.

Kada je u pitanju Zeničko-dobojska županija od jučer je poznato da se Demokratska fronta opredijelila za stranke Trojke, tako da će u toj županiji vjerovatno SDA i HDZ ići u oporbene redove. Kada je u pitanju Sarajevska županija više je nego jasno da će stranke Trojke moći same formirati vlast, a da će i u toj županiji u oporbu ići SDA.

Značajan dogovor prošlog tjedna napravljen je i u Unsko-sanskoj županiji gdje je stranka gradonačelnika Bihaća potpisala sporazum sa Narodom i pravdom. Zbog toga se očekuje da će u toj županiji vlast činiti stranke Trojke i NES potpomognute strankom Pomak. 
Kada je u pitanju županija sa sjedištem u Livnu najizgledniji scenarij je opstanak sadašnje vlade koju čine HDZ 1990, HNP i SDP uz učešće određenih predstavnika Srba. U toj županiji bi u oporbu išle SDA i HDZ.
U Zapadnohercegovačkoj županiji HDZ BiH će samostalno formirati vlast, a vrlo sličan scenarij izvjestan je i u Posavskoj županiji uz eventualno učešće nekog od partnera s kim bi HDZ BiH činio vlast na razini FBiH.
Kada su u pitanju Srednjobosanska i Hercegovačko-neretvanska županija još uvijek nema jasnih naznaka niti potpisanih sporazuma. Međutim, vrlo je izvjesno da će u Srednjobosanskoj županiji vlast činiti SDA i HDZ BiH zajedno sa nekim manjim partnerima, a u Hercegovačko – neretvanskoj županiji će uz neizbježni HDZ BiH vlast vjerovatno činiti stranke Trojke.  No, u te dvije županije mogući su različiti ishodi, a vrlo je izvjesno da će upravo te dvije regionalne jedinice najduže čekati na uspostavu međustranačkih dogovora.

Slijedi rasplet oko Doma naroda

Usporedo sa formiranjem i dogovorima za parlamentarne većine u županijskim skupštinama neizbježni su i dogovori oko izaslanika za Dom naroda Federacije BiH.

U tim dogovorima presudna i odlučujuća borba će očigledno biti za prevlast u bošnjačkom i srpskom klubu, a gledajući trenutno uspostavljene dogovore u blagoj prednosti za većinu u tim institucijama su stranke Trojke sa svojim partnerima.

S obzirom da je SDA uspjela za sada dogovoriti parlamentarnu većinu samo u jednoj županiji (Tuzlanskoj), a stranke Trojke su gotovo sigurne za formiranje vlasti u Bosansko-podrinjskoj, Zeničko-dobojskoj, Unsko-sanskoj i Sarajevskoj županiji takav rasplet daje određenu prednost ovoj grupaciji političkih stranaka.

S obzirom da SDA eventualno može računati na formiranje vlasti u Srednjobosanskoj županiji, a stranke Trojke mogu u daljnim dogovorima računati na ulazak u vlast u HNŽ, Posavini i Livanjskoj županiji izvjesno je da je trenutna slika i oko doma naroda, nakon dogovora u Zenici, puno jasnija nego što je bila ranije.

S druge strane HDZ BiH će vjerojatno biti dio vlasti u svim županijama u kojima ima svoje zastupnike ali s različitim partnerima, osim u Livanjskoj.
Kako god, rasplet oko implementacija izbornih rezultata u Federaciji BiH je započeo, razgovori će biti idućih dana još više intenzivirani.

Nakon svojevrsnog zapleta slijedi rasplet koji će vjerojatno do kraja ovog mjeseca razbistriti sve parlamentarne većine u županijama, ali i stvoriti osnovu za formiranje vlasti na razini Federacije BiH, a nakon toga i na razini države BiH. G. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

16 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

15 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

14 Srp 2025