SDA osigurala 12 izaslanika u Domu naroda. Je li i 13-i već done deal?

Piše: Dragan Bradvica
Netom nakon okončanja Općih izbora jasno je bilo kako će se najveća borba za vlast voditi između stranaka iz političkog Sarajeva. HDZ BiH je više, manje siguran i jako je teško izvoditi bilo kakve političke makinacije kako bi ih se izbjeglo.
SNSD je siguran u vlasti u Republici Srpskoj, a na državnoj razini mogu biti izbačeni iako je veliko pitanje hoće li se to dogoditi zbog partnerstva s HDZ-om BiH.
SDA je uvjerljivo najjača stranka iz političkog Sarajeva, ali se s druge strane našlo osam stranaka koje su po broju mandata nešto jače od SDA, koja pak i dalje računa na podršku DF-a s kojim ima dovoljno ruku da bi s HDZ-om BiH ponovno činili vlast u Federaciji i državi.
Na sve su se nadovezala i nametanja izmjena Ustava FBiH i Izbornog zakona BiH od stranke visokog predstavnika pa je jasno kako će se glavna borba voditi za Klub Bošnjaka u Domu naroda Parlamenta FBiH. A ona itekako traje.
Računice i borba
Naime, obje ove grupacije mogu u Domu naroda imati dovoljno izaslanika da idu u vlast. Preciznije, da mogu predložiti predsjednika i potpredsjednika FBiH. A to je minimalno 11 izaslanika.
Dakle, jedna grupacija može imati 12, druga 11 i obje imati kapacitet za vlast. Isto tako, DF se još nije izjasnio, barem ne službeno, hoće li ići s SDA, 'osmorkom' ili pak ostati oporba. Ukoliko bi se priklonili 'osmorci', stvar bi bila gotova.
Na terenu već traje beskompromisna i beskrupulozna borba za vlast u županijama i izaslanike. Tako je SDA, DF uz dva zastupnika iz PDA već skupila dovoljno ruku za vlast u Tuzlanskoj županiji. I ne samo to, nego na taj način i 12-og izaslanika u Domu naroda Parlamenta FBiH. To je u subotu priznao i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.
A kako dolaze neslužbene informacije i 13-i je već donedeal. Hoće li uistinu tako i biti, ostaje da se vidi ali u tom scenariju nemoguće je i SDA izbaciti iz federalne vlasti, a onda i državne.
Kako će izgledati vlast?
Od okončanja izbora u javnosti se sa svih strana dolaze informacije kako bi veliki dio međunarodne zajednice, predvođenih SAD-om i EU-om, vrlo rado vidjele novu vlast bez SDA i SNSD-a.
To je na državnoj razini moguć scenarij, a kako smo već navodili i na federalnoj razini moguće je bez SDA. Međutim, ukoliko ovi osiguraju minimalno 13 izaslanika sva ta priča pasti će u vodu i ponovno ćemo SDA gledati u vlast.
Samo s DF-om ili nekom od stranaka iz 'osmorke', to je još uvijek otvoreno. Mnogi su i dalje skloni vjerovati kako bi se u takvom scenariju u vlak vlasti ukrcao i SDP.