Dnevni.ba - PRELOADER

SDA pred izbacivanjem sa svih razina vlasti

04 Stu 2022


SDA pred izbacivanjem sa svih razina vlasti

Nakon proglašenja i potvrde izbornih rezultata od strane Središnjeg izbornog povjerenstva BiH nije trebalo čekati više od nekoliko sati da bi prva grupacija stranaka postigla sporazum o uspostavljanju vlasti na svim razinama u Bosni i Hercegovini.
Sudeći po brzini reakcije osam stranaka možda bi se doista moglo dogoditi da se ne čeka previše dugo na implementaciju izbornih rezultata u Bosni i Hercegovini, a posebno se to odnosi na formiranje paralmentarnih većina u županijskim skupštinama za što je praktično rok mjesec dana.

Ulaze SBiH i možda DF


Socijaldemokratska partija BiH, Narod i pravda, Naša stranka, Narodni evropski savez, Bosanskohercegovačka inicijativa – Kasumović Fuad, Pokret demokratske akcije, Za nove Generacije i Stranka za Bosnu i Hercegovinu su u srijedu usuglasili tekst Sporazuma o formiranju parlamentarnih većina na svim nivoima u Bosni i Hercegovini.
Pojašnjeno je da su suglasnost na tekst Sporazuma o formiranju parlamentarnih većina na svim nivoima u Bosni i Hercegovini dali organi stranaka, te su ga predsjednici svih navedenih stranaka u srijedu i potpisali.
U ime NES-a i SBiH, kao grupacije koja zajedno nastupa, potpis je stavio Nermin Ogrešević, a SBiH bi trebala u narednim danima verificirati sporazum na svojim organima. Također, verifikacija se očekuje i od organa partije Za nove generacije. Demokratska fronta je također pozvana da budu dio te grupacije.
Sporazumom je, između ostalog, predviđen zajednički nastup u svim pregovorima sa drugim političkim subjektima – potencijalnim partnerima u formiranju parlamentarnih većina.
Također, potpisnici su se obavezali i na što skorije usaglašavanje zajedničkog programskog dokumenta sa jasnim principima, mjerama i smjernicama djelovanja izvršne vlasti na svim nivoima.

Uvjerljivo najjači politički blok


Formaliziranje suradnje ovih osam stranaka bitno mijenja odnos snaga u županijskim, federalnom i državnom parlamentu i praktično ovaj politički blok čini nezaobilaznim u formiranju vlasti.
Naime, ova grupacija stranaka u Parlamentu FBiH ima ukupno 39 zastupnika što je čak 13 više od Stranke demokratske akcije. Ovaj broj zastupnika dozvoljava da ovaj politički blok zajedno s HDZ-om BiH koji broji 15 zastupnika bez problema dođe i do više od 50 zastupnika koji su potrebni za većinu u Parlamentu Federacije BiH.
Ukoliko bi se ovom potpisanom sporazumu zaista pridružila i Demokratska fronta onda bi taj politički blok imao natpolovičnu većinu od 51 zastupnika. U tom slučaju bi formiranje vlasti bez ovog političkog bloka praktično bilo nemoguće.
Također, ukoliko bi se Demokratska fronta zaista priključila ovom sporazumu bio bi zadat konačni udarac Stranci demokratske akcije i kada je formiranje vlasti u pojedinim županijama u pitanju. Jednostavno, stranka Bakira Izetbegovića ostala bi bez svakog mogućeg koalicijskog potencijala, a i bez sudjelovanja Demokratske fronte u ovakvom raspletu teško će ostati na vlasti osim u županijama u kojima ih na životu, ukoliko to bude želio, može održati Čovićev HDZ BiH.
Sporazum ovih osam stranaka kojem se na županijskim razinama priključuje Stranka za Bosnu i Hercegovinu a vrlo lako moguće i Komšićeva Demokratska fronta poprilično izvjesnim čini i ishod u kojem će ova grupacija vez velikih poteškoća osigurati natpolovične većine u bošnjačkom klubu naroda, a gotovo je sigurno da će se isti slučaj dogoditi sa klubom Srba i Klubom Ostalih.
Na taj način Stranka demokratske akcije ostaje bez svakog mogućeg alata kojim bi mogla održati sebe na vlasti. Treba podsjetiti da je i sam Dragan Čović izjavio da će njegovi partneri biti one stranke koje budu imale kontrolu nad federalnim domom naroda, a ako se potpisani sporazum provede do kraja potpuno je jasno da to neće biti SDA.
S druge strane, kada je u pitanju Parlament BiH stranke koje su potpisale ovaj sporazum u tom zastupničkom domu imaju 13 zastupnika od 42. To praktično predstavlja četvrtinu Parlamenta BiH i čak četiri više zastupnika od sljedeće SDA.
Ukoliko se ovom bloku i na toj razini zaista priključi Demokratska fronta ovaj blok brojiti će 16 zastupnika i biti će apsolutno nezaobilazan u svakom ishodu formiranja vlasti na državnoj razini.
Iako su mnogi sumnjali u to da će se stranke koje su podržale Denisa Bećirovića održati na okupu, potpisivanje ovog sporazuma samo nekoliko sati nakon proglašavanja konačnih izbornih rezultata jasna je poruka ovih stranaka da neće biti nikakvog raspada koalicije koja je uvjerljivo porazila Bakira Izetbegovića u utrci za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

Komšić bira hoće li u vlast ili u oporbu


Potpisivanje ovog sporazuma u tako kratkom roku bilo je poprilično iznenađenje za mnoge političke aktere, ali je jasan pokazatelj u kojem smjeru će ići daljni tijek događaja.
Ujedno, ovaj sporazum jasan je odgovor i SDP-a na ponudu Bakira Izetbegovića koji je očajnički nudio koaliviji ovoj stranci samo kako bi osigurao kakav-takav koalicijski kapacitet za ostanak na vlasti i ujedno pokušao unijeti razdor u stranke Trojke.
Umjesto toga, dobio je za njega neočekivan kontraefekt i još čvršće ujedinio oporbene stranke. Osim toga, otvorena i jasna ponuda Demokratskoj fronti od strane osam stranaka daje na izbor Željku Komšiću hoće li ući u vlast sa ovim strankama ili će zajedno sa Strankom demokratske akcije ostati u opoziciji.
Sudeći po određenim kretanjima određenim županijama poput sarajevske nije nemoguć scenarij po kojem će se u daljnem raspoređivanju političkih snaga ova stranka pokušati distancirati od Bakira Izetbegovića i Stranke demokratske akcije.
Naime, kada je u pitanju formiranje vlasti u Sarajevu i sam Željko Komšić izjavio je potpuno nedvosmisleno da njegova stranka neće ići u koaliciju sa SDA. Također, potpisani sporazum omogućava ovoj grupaciji stranaka da kao jedinstveni blok sa 39 federalnih i 13 državnih zastupničkih mandata jedinstveno pregovara sa drugim strankama iz Federacije BiH i Republike Srpske što bitno mijenja pregovaračke pozicije.
Kako god bilo, ovaj sporazum osam stranaka bitno će odrediti daljni razvoj događaja. Ukoliko se ovaj sporazum zaista i održi vrlo je izvjesno da će SDA biti izbačena iz svih kombinacija za formiranje vlasti. No, mučni i komplicirani proces izbora izaslanika u Dom naroda Parlamenta FBiH iz županijskih skupština tek slijedi i u njemu su moguća različita iznenađenja. Nakon ovog poteza neke stvari su puno jasnije, a više toga biti će poznato nakon konstituiranja županijskih skupština. G. D.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

12 h 9 min

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Lis 2024