Simfonija vrhunskog vina i bogate gastronomije
Festival autohtonih hercegovačkih vina BLAŽ Enology
Riječ je o petogodišnjem USAID-ovom Projektu razvoja održivog turizma BiH, vrijednom 20 mlijuna dolara, a kojeg implementira Chemonics International, u Banja Luci, Mostaru i Sarajevu, s glavnim partnerim - Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstvom okoliša i turizma FBiH i Ministarstvo trgovine i turizma RS.
Piše: V.S.Herceg
mostar@dnevni-list.ba
Prava simfonija vina i gastronomije počela je na ovogodišnjem, šestom po redu, Festivalu autohtonih hercegovačkih vina BLAŽ Enology. Hercegovački vinari i ugostitelji opet predstavljaju vrhunska hercegovačka vina i bogatu gastronomsku ponudu.
Svaku, dragocjenu, kap izniklu iz kamena i škrtog hercegovačkog krša ocjenjuje osjetljivo i znalačko nepce cijenjenih enologa iz BiH, ali i brojnih posjetitelja festivala i sve brojnijih turista koji žele osjetiti, vidjeti i kušati Hercegovinu i hercegovačko gostoprimstvo i darove ove zemlje i vrijednih Hercegovaca.
Izniman turistički kapacitet prepoznao je USAID (američka federalna državna agencija osnovana 1961. godine radi obavljanja poslova pružanja međunarodne gospodarske i humanitarne pomoći), kroz sveobuhvatan pristup turističkom sektoru, a u cilju poboljšanja i promocije ekonomije, ali i doprinosa društvenoj harmoniji.
Riječ je o petogodišnjem USAID-ovom Projektu razvoja održivog turizma BiH, vrijednom 20 milijuna dolara, a kojeg implementira Chemonics International, u Banja Luci, Mostaru i Sarajevu, s glavnim partnerim - Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstvom okoliša i turizma FBiH i Ministarstvo trgovine i turizma RS.
Kako navode iz ove američke organizacije, cilj je otvaranje mogućnosti značajnog ekonomskog rasta potaknutog turizmom, koji ujedno promovira društvenu harmoniju s posebnim naglaskom na bogato kulturno nasljeđe i bogatstvo prirodnim ljepotama. Projekt Turizam podržava oporavak bh. turističkog sektora od negativnih utjecaja pandemije, kroz kontinuiranu suradnju sa svim razinama vlasti, predstavnicima sektora i ključnim akterima lokalne zajednice.
Brend vrhunskih vina
Također kao dugogodišnji pokrovitelj, predsjednik Vlade HNŽ-a dr. sc. Nevenko Herceg sinoć je, u Športskom centru Međugorje, u četvrtak večer svečano je otvorio Festival vrhunskih vina ”BLAŽ Enology 2022.”.
Čestitajući organizatorima, vinarima i vinogradarima okupljenim u strukovnoj udruzi, predsjednik je iskazao zadovoljstvo što je ”BLAŽ”, pobijedivši izazove pandemijskih ograničenja, izrastao u tradiciju koja opet okuplja i na koju se čeka.
-Ovaj enološki performans, u spoju svih ponuđenih podražaja za nepce, i gastroloških i enoloških, a onda opet u opuštajućemu glazbenom ugođaju, Vlada HNŽ-a prepoznala je kao ozbiljan turistički i promocijski potencijal za naše podneblje i zato, iz godine u godinu, predano podržavamo organizaciju ovoga spektakla koji promovira Hercegovinu kao vinsku regiju. BLAŽ se značajno razlikuje od drugih zbivanja koji njeguju brend naših vrhunskih vina koja sazrijevaju iz grožđanih kapljica naših autohtonih sorti. Diči se našom poviješću i baštinom, a slavi ih posve moderno, urbano. Zato ne treba čuditi da ovaj događaj u naše Međugorje privlači ljubitelje sjajnih vina iz brojnih krajeva ne samo BiH i susjedstva, nego i udaljenijih zemalja, poručio je Herceg kojemu je, u ime organizatora, posebno priznanje za potporu i doprinos festivalu uručio teniski as Ivan Dodig.
Inače, promovirajući kulturu pijenja vina kroz promicanje znanja o vinu ”BLAŽ enology” educirao je proteklih godina oko 300 someliera 1. stupnja, a i ove su godine, u suradnji sa Sveučilištem u Mostaru, organizirali tečaj 1. stupnja somelierstva s Draženom Šunjićem WSET na kojem je sudjelovalo pedesetak polaznika. Svečano otvorenje okupilo je zavidnu brojku od 32 izlagača iz svih krajeva Hercegovine i više od tisuću posjetitelja.
Jedan dan vinskom cestom Hercegovine
Brojni su sadržaji koje je pripremila Udruga Blaž za svoje posjetitelje - od posjeta i upoznavanja s bogatom povijesno-kulturnom baštinom Hercegovine do posjeta vrijednim hercegovačkim vinarima, upoznavanja s procesom proizvodnje vina, degustacijama itd.
U tom dijelu neizostavan je posjet Muzeju Humac, najstarijem muzeju u BiH gdje mladi znanstvenik dr. Marko Rašić upoznaje posjetitelje s drevnim izlošcima prikupljenima na širem prostoru Hercegovine od starijeg kamenog doba, paleolitika, do naših dana, među kojima je i Humačka ploča iz XII. stoljeća, najstariji očuvani spomenik pisan na hrvatskom jeziku, mješavinom glagoljice i starohrvatske ćirilice - bosančice, na području današnje Bosne i Hercegovine.
Prava turistička tura nastavlja se posjetom vodopadu Kravica, rijeke sa sedam imena - Trebižatu gdje i ovih dana, iako je već rujan i turistička sezona na zalasku, pristižu kolone posjetitelja.
No, najzanimljiviji su posjeti vinarima koji svakoga gosta primaju s veseljem i nadaleko poznatom hercegovačkom gostoljubivošću. Tako se na stolu nađu i, tradicionalno, hercegovački pršut, pečenica, sir iz mijeha, mladi sir i još mnoštvo hercegovačkih specijaliteta. Ali, ova gastronomska ponuda ne može proći bez kapljica hercegovačke žilavke, blatine, ali i cabernet,sauvignona, chardonnaya, pošipa, rosea...
Tako je inajmlađa vinarija u Hercegovini, vlasnika Vjeke Majića, Vitinjanina koji se nakon rada u ugostiteljstvu u Njemačkoj, odlučio uložiti novac u proizvodnju vina, plasirati ih na domaće, ali i inozemno tržište - ambicije su velike, ali vrijedne ruke obitelji Majić ne bježe od napornog rada.
Duga tradicija vinarstva je u čitlučkoj obitelji Vlade Ostojića, čija su visokokvalitetna vina nadaleko poznata. Upravo kao i vinarija Dodig, biznismena Nike Dodiga koja ima mjesto na stolovima dobrih poznavatelja „pića bogova“. No, oni dvojica čine dugi niz u popisu vinara Brotnja iz čitlučkog kraja, čija su vina odavno na vinskim kartama vrhunskih restorana diljem svijeta. Duga tradicija kojoj se okreću i mladi, Hercegovinu pretvara u pravu vinsku regiju s neslućenim mogućnostima i kapacitetom, a koju prepoznaju i sve brojniji turisti.
Festival autohtonih hercegovačkih vina BLAŽ Enology
I ove godine posjetiteljima će se predstaviti autohtona hercegovačka vina iz čak 27 vinarija. Carska Vina Grgo Vasilj, Vinarija Brkić, Hercegovina Produkt, Podrum Ostojić, HEPOK, Daorson Vina, Vinarija Škegro KRŠ, Vinarija Vukoje, Vinarija Buntić, Vinarija Matić, Vinarija Begić, Vinarija LUG, Vinarija Tolj, Vinarija Vilinka, Vinarija Rubis, Vinarija Mata, Vinarija Petrus, Vinarija Milas, Obiteljski Podrum Sušac, Vinarija DOMANO, Vinarija Čitluk, Vinarija Dodig, Vinarija Majić, Vinarija Puntar, Vinarija Fakin, Agropulsar Vino Glinik i Vinarija Sekulović predstavit će svoja vina, a uz vina posjetitelji na Sportskom centru Međugorje svoje će nepce počastiti i hercegovačkim delicijama jer će, uz ovih 27 vinara, biti i pet izlagača iz gastronomske ponude.