Sindikat SUM-a ponovio zahtjev rektoru za sastanak i povećanje plaća
Sindikat Sveučilišta u Mostaru ponovno je rektoru Zoranu Tomiću uputio zahtjev za održavanje sastanka, kao i zahtjev za povećanje plaća radnicima Sveučilišta, isplatu naknada i drugih materijalnih prava.
Zahtjevi koje je ovaj Sindikat do sada upućivao Upravi Sveučilišta podrazumijevaju izjednačavanje startnog osnova za obračun osnovne plaće za sve radnike Sveučilišta u Mostaru jednako na svim ustrojbenim jedinicama te primjenu osnovice za obračun plaće u iznosu od 638,09 KM koja vrijedi za sve proračunske korisnike u HNŽ-u, a sve to počevši od 1. siječnja 2025. godine. Kako u priopćenju od ponedjeljka napominju iz Sindikata Sveučilišta u Mostaru, navedeni iznos osnovice već je i najavljen u Financijskom planu Sveučilišta u Mostaru za 2024. godinu. Među zahtjevima Sindikata su i isplata pomoći za sve djelatnike Sveučilišta u Mostaru u visini od 2.520,00 KM a prema Uredbi Vlade FBiH, te isplata regresa za 2024. godinu. Sindikat traži i donošenje Odluke o izjednačavanju visine naknada i drugih materijalnih prava (regres, otpremnina i dr.) koja nemaju karakter plaće za sve radnike Sveučilišta u Mostaru počevši od 1. siječnja 2025.
Sindikat Sveučilišta u Mostaru je sredinom prosinca 2024. održao prvi sastanak s rektorom Tomićem, na kojem je rektor iskazao razumijevanje za zahtjeve Sindikata ocijenivši ih razumnim, no Sindikat nije dobio odgovor na ključno pitanje a ono glasi kada će njihovi zahtjevi biti ispunjeni. Stoga je Sindikat organizirao jednosatni štrajk upozorenja kako bi skrenuo pozornost javnosti na alarmantno tešku i degradirajuću materijalnu poziciju nastavnog i nenastavnog sveučilišnog kadra.
U očekivanju konkretnih odgovora
Kako navode iz Sindikata, od novog sastanka s rektorom Sveučilišta očekuju konkretne odgovore na postavljene zahtjeve. U rješavanje financijskih problema i stabilnosti Sveučilišta se, nakon zajedničkog sastanka, uključio i predsjednik HNS-a BiH Dragan Čović.
- Uzimajući u obzir poziciju HNS-a kao krovne političke organizacije Hrvata u BiH te narativ u kojem se Sveučilište u Mostaru tretira kao strateški najvažniju instituciju u očuvanju hrvatskog identiteta u BiH, očekujemo žuran sastanak Uprave i utemeljitelja Sveučilišta u Mostaru na kojem bi trebalo postići dogovor koji će konačno voditi financijskoj i pravnoj stabilizaciji Sveučilišta u Mostaru, poručuju iz Sindikata koji zahtijeva i afirmiranje i zaštitu akademskog statusa te kao bitno ističe potrebu da se financijskom stabilizacijom Sveučilišta ostvari uvjete koji će voditi smanjivanju i ukidanju školarine za studente ovog Sveučilišta.