Dnevni.ba - PRELOADER

Sindikati osnovnoškolskog obrazovanja u HNŽ pozvali na rješavanja problema

03 Lis 2023


Sindikati osnovnoškolskog obrazovanja u HNŽ  pozvali na rješavanja problema

Sindikat učitelja Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) i Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja HNŽ-a čestitao je predstojeći Svjetski dan učitelja svim djelatnicima u školama, a županijskog ministra obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Rašida Hadžovića i predsjednika Vlade Nevenka Hercega pozvali na nastavak rješavanja problema u osnovnoškolskom obrazovanju.

"Priče o važnosti učitelja i drugih djelatnika u odgojno-obrazovnom procesu i zajednici svima su poznate, stoga djelatnici ne žele više slušati te priče. Žele čuti i vidjeti nastojanja Ministarstva i Vlade, bez obzira što nova Vlada HNŽ-a nije izabrana, da se njihovi opravdani zahtjevi rješavaju. To će nam biti najbolja čestitka za Dan učitelja", poručili su u zajedničkom priopćenju za javnost Sindikat učitelja HNŽ-a i Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja HNŽ-a.

Sindikati traže poboljšanje pravnog, materijalnog i zdravstvenog položaja djelatnika u osnovnim školama, uz ostalo, donošenjem novog zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju, novog pravilnik o stručnom usavršavanju, vrednovanju i napredovanju, zakona o plaćama i naknadama za proračunske korisnike HNŽ-a, zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, te upošljavanje djelatnika koji dulje vrijeme rade na određeno vrijeme i dr.

Podsjećaju da je Zakon o osnovnom odgoju i obrazovanju (5/2000) star 23 godine te smatraju da je krajnje vrijeme da na snagu stupi novi zakon o osnovnom odgoju i obrazovanju. Mišljenja su kako bi novi zakon trebao omogućiti zakonito izjednačavanje plaća u osnovnim i srednjim školama po radnim mjestima.

"Na prijedlog novog zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju, 5. svibnja 2022. godine u najboljoj namjeri, dostavili smo vam brojne primjedbe, komentare i prijedloge sa željom da će te neke prepoznati kao dobre i dodati u zakon, koji je jako bitan za budućnost obrazovanja u HNŽ-a", podsjećaju iz sindikata.

Zahtijevaju, također, donošenje novih pedagoških standarda i normativa u osnovnim školama HNŽ-a koji će, kako kažu, biti povoljniji za učenike i djelatnike u osnovnim školama.

Smatraju da su dosadašnji standardi (9/2005) prevaziđeni i nisu u skladu s potrebama odgojno-obrazovnog procesa u 21. stoljeću.

Sindikati navode kako nisu upoznati s prijedlozima izmjena i dopuna sadašnjih pedagoških standarda, nisu dobili poziv, a ni mogućnost davanja komentara i primjedbi na izmjene i dopune Pedagoških standarda i normativa za osnovnu školu.

Istodobno podržavaju uvođenje dodatnih potrebnih stručnih suradnika u škole, ali traže i druga poboljšanja.

"Želimo vidjeti i promjene koja će dovesti do rasterećenja učitelja od suvišnih poslova", poručuju iz sindikata.

Ove dvije organizacije traže također donošenje novog pravilnika o stručnom usavršavanju, vrednovanju i napredovanju.

Pravilnik o stručnom usavršavanju, vrednovanju i napredovanju, postoji od 2013. godine ali se, tvrde, duže od deset godina ne primjenjuje.

"S Pravilnikom nitko nije zadovoljan (učitelji, stručni suradnici, ravnatelji,...) a ništa se ne poduzima da se Pravilnik popravi. Djelatnici su zakinuti za zakonsku mogućnost napredovanja u struci (KU, čl.60), a takvo stanje pogubno djeluje na motiviranost u radu djelatnika", ocjenjuju.

Također zahtijevaju donošenje zakon o plaćama i naknadama za proračunske korisnike HNŽ-a, kojim će se svačija stručna sprema adekvatno vrednovati.

Sindikati traže i donošenje zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju.

Podsjećaju da se okvirnim Zakonom o pedagoškom odgoju i obrazovanju u BiH nalaže se obvezan predškolski program u godini pred polazak u školu za svako dijete, a najčešće se radi o 150 nastavnih sati raspoređenih na tri mjeseca. No, ova se odredba ne provodi svugdje, a takav slučaj je i u HNŽ-u", ističu.

Traže i upošljavanje djelatnika koji dulje vrijeme rade na određeno vrijeme jer, tvrde, brojni djelatnici u školama rade na taj način jako dugo, a neki od njih i dulje od deset godina.

Sindikati zahtijevaju isplate pravomoćnih sudskih presuda te razgovor i dogovor o isplati svih pravomoćnih sudskih presuda u što kraćem roku.

Napominju da pojedini djelatnici na isplate pravomoćnih sudskih presuda u HNŽ-a čekaju dulje od deset godina, tako da su mnogi umrli i nisu dočekali isplatu presuđenog.

"Dosadašnjom praksom, tj. nekronološkim isplatama presuda, krše se prava djelatnika, a Zakon o izvršnom postupku Federacije BiH kaže da više povjerilaca koji ostvaruju svoja novčana potraživanja iz proračuna namiruju onim redom kojim su stekli pravo da namire iz proračuna, s tim da zastarijevanje ne teče do konačnog namirenja potraživanja iz sudske odluke", podsjećaju iz sindikata.

Sindikati također traže i opći sistematski pregled za sve djelatnike u školi sukladno godinama života i njihovom spolu, odnosno da nadležni pokažu odgovornost i brigu za mentalno i tjelesno zdravlje svih djelatnika u školi.

"Tražimo također povećanje naknade troškova prijevoza budući da djelatnici koji vozare na posao i s posla kući tvrde da naknada za prijevoz ne pokriva njihove osnovne troškove tj. cijenu goriva", navodi se u priopćenju Sindikata učitelja HNŽ-a i Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja HNŽ-a.

Vijesti BiH


SARAJEVO

Za sutra u Sarajevu najavljena mirna protestna šetnja za Palestinu

Neformalna grupa građana u koordinaciji sa Ambasadom države Palestine i Palestinskom zajednicom o...

26 Lis 2024

OSCE

OSCE: Radionica o kvalitetu obrazovnog sistema sutra u Tuzli

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u sklopu svojih programskih aktivnosti, organizira prvu radi...

16 Lis 2024

NASTAVLJAJU SA RADOVIMA

BRZA REAKCIJA JKP RADOVINA: POMOĆ POGOĐENIM ZAJEDNICAMA

U cilju brzog i efikasnog saniranja posljedica poplava, JKP Radovina je stavila na raspolaganje s...

10 Lis 2024