SIP i dalje čeka odluku Vijeća ministara BiH o financijskim sredstvima za lokale izbore
Piše: Dragan Bradvica
Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine ipak jučer nije pomjerilo lokalne izbore za mjesec dana nego će još nekoliko dana sačekati odluku Vijeća ministra BiH oko osiguranja potrebnih sredstva.
Uz to, kako je jasno kazala predsjednica SIP-a Vanja Bjelica-Prutina, čeka se i odgovor na upiti koji su uputili Agenciji za javne nabavke BiH vezao za proces nabavke svog potrebnog materijala za provođenje izbora.
Podsjetimo, SIP-u nisu dodijeljena potrebna sredstva za provođenje izbora, problem je i što država još uvijek nema proračun pa ostaje vidjeti hoće li Vijeće ministara na današnjoj sjednici uopće raspravljati o ovoj problematici i donijeti odluke. Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija je još ranije je kazao da ukoliko se i dogode poteškoće s usvajanjem proračuna, Vijeće ministara BiH ima mogućnost donijeti potrebnu odluku da se osiguraju sredstva za provođenje izbora, iako ostanemo u sustavu privremenog financiranja. Stoga je apelirao na SIP da nastavi sve izborne radnje koje su neophodne za provođenje lokalnih izbora, a problem financiranja ostavi Vijeću ministara BiH.
Bez jamstava
Bjelica-Prutina podsjetila je na brojne probleme u vezi s održavanjem izbora koji se trebaju razmatrati kroz nekoliko aspekata, a to su: problem financiranja izbora, organizacija rada i priprema u uvjetima pandemije te politički pritisci.
Ukazala je na probleme nastale zbog činjenice da još uvijek nije usvojen proračun institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2020., u kojem bi trebala biti osigurana sredstva za pripremu i provođenje lokalnih izbora u BiH. Govoreći o izbornim aktivnostima u uvjetima pandemije, kazala je kako i u tom segmentu nedostaje financijskih sredstava, kako bi se poštivale mjere.
- SIP je do sada uputio sedam dopisa Vijeću ministara BiH, Ministarstvu financija i trezora BiH, kolegijima oba doma Parlamentarne skupštine BiH, te da su u svim dopisima ukazivali da nisu u mogućnosti pokrenuti proces javnih nabavki, kaže Bjelica-Prutina.
Naglasila je da u medijskim istupima dužnosnici tvrde da financiranje nije problem, ali da SIP do sada nije dobio nijedno jamstvo.
- Rok za osiguranje novca ističe u petak ali se postavlja pitanje čak i kada bi u četvrtak Vijeće ministara BiH donio odluku, može li SIP provesti proces javnih nabavki odnosno nabavki glasačkih listića. U svakom slučaju želim kazati kako je SIP samostalna i neovisna institucija i tako ćemo se ponašati i raditi, tvrdi predsjednica ovog tijela.
Osigurati neovisnost u financiranju
Irena Hadžiabdić, članica SIP-a, miljenja je kako su oni poštivali sve izborne radnje u skladu sa zakonom. Navodi da nisu uskratili prava glasačima izvan BiH da se prijavi na izbore.
- Neke pripremne radnje zahtijevaju i do 170 dana kao što je nabavka glasačkih listića. Često se ističe da izgovor da nema novca jer je na razini općina osigurano više od četiri milijuna maraka, To su sredstva koja se odnose samo za dan izbora, mali dio ide OIP-u i njihovim djelatnostima. Mi taj novac ne možemo relocirati, kazala je Hadžiabdić.
Dodaje da ukoliko sredstva ne budu osigurana, SIK BiH će biti u stanju pripremiti obrasce za prijavu političkih subjekata i to jedino može, ali neće imati angažirane ljudske resurse za provjeru prijava stranaka, neće moći printati privremene biračke spiskove…
- U tom, najcrnjem scenariju ugrozit će se izborni proces, ali to nije više na SIP-u, istakla je.
Stjepan Mikić kazao je da je jedino rješenje financijska nezavisnost SIP-a kako se nikada više ne dogodi slična situacija.
Vlado Rogić smatra da su aktivnosti u vezi provedbe izbora počele mnogo prije.
- Ali oni koji se ne bave izborima, uvijek misle da je 150 dana dovoljno da zaključimo sve tendere i ugovore. Želim biti odgovoran i moramo zaposliti još 100 ljudi i osigurati distancu, ali ne možemo u ovim uvjetima, poručio je te dodao kako moraju odrediti datum održavanja izbora imajući u vodu završetak javnih nabavki.
Suad Arnautović predložio je da se pokrene algoritam financiranja SIP-a kao što je slučaj sa Uredom za reviziju BiH, a koji podrazumijeva potpunu neovisnost. Na taj način SIP ne bi došao u situaciju da im sredstva budu uskraćena.
Ahmet Šantić očekuje od Vijeća ministara da napokon donese odluku o financiranju izbora.