Dnevni.ba - PRELOADER

Skoro svi veliki trgovinski centri kršili su ograničenje marži na cijene životnih namirnica!

05 Ožu 2022


Skoro svi veliki trgovinski centri kršili su ograničenje marži na cijene životnih namirnica!

Piše: Dragan Bradvica

Vlada Federacije još u travnju prošle godine ograničila je marže na osnovne životne namirnice i naftne derivate, te su marže za životne namirnice u veleprodaji šest, a u maloprodaji osam posto. Za naftne derivate u veleprodaji maksimalna marža je šest, a u maloprodaji 25 feninga.

- Mi smo od početka ove godine proveli 94 nadzora nad formiranjem cijena i marži i utvrdili smo niz nepravilnosti. Zatekli smo 21 objekt u prekršaju, izdali smo 39prekršajnih naloga sa preko 30 tisuća maraka kazni. Naši inspektori vršili su i kontrole na benzinskim postajama i u dva mjeseca izvršeno je 18 kontrola, otkrili su nepravilnosti kod devet subjekata, izdali 18 prekršajnih naloga sa kaznama od preko 62 tisuća maraka, kazao je Anis Ajdinović, ravnatelj Federalne uprave za inspekcijske poslove.

Napominje kako je od svih onih koji su kontrolirani prošle godine njih 26 posto bilo u prekršaju. Međutim, u proteklih četiri dana imamo dramatičan porast onih koji su kršili odluke Vlade FBiH.

Tako je, kada su u pitanju ograničenja marži na 17 grupa osnovnih životnih namirnica, čak 49 posto subjekata kršilo ove mjere, a 50 posto njih kad su u pitanju cijene naftnih derivata.

- Samo u posljednja četiri dana obavljena su 43 nadzora i 13 kontrolnih nadzora, 21 subjekt bio je u prekršaju, a izdato je 39 prekršajnih naloga u iznosu od 30.750 maraka. Nažalost, moram kazati kako su gotovo svi veliki trgovinski centri kršili su ove mjere Vlade FBiH, jasno je kazao Ajdinović.

Hrana i gorivo

Veliku ulogu u svemu imaju i žitelji jer je 60 posto inspekcijskih nalaza bilo oslonjeno na ono što su prijavljivali žitelji. Pohvalio je žitelje i pozvao ih da nastave s jako dobrom suradnjom s inspekcijom.

Kada je riječ o hrani u skladištima, dodaje da je inspekcija provela kontrole i utvrdila da su naša skladišta puna hrane, životnih namirnica i da nema bojazni da će nestati hrane.

- U proteklom razdoblju kontrolirali smo i skladišta sa hranom i uvjerili se kako su naši mlinovi i naša skladišta puni životnih namirnica i nema bojazni da će nestati hrane. Trgovine nemaju dovoljan broj radnika da odmah iz skladišta popunjavaju police i stvara se privid kako robe nema. Robe ima dovoljno, robne rezerve su u desetinama tisuća tone robe. Stoga nema potrebe za gomilanjem tih proizvoda. Nemojte dozvoliti da se dovedete u situaciju da morate bacati hranu u kontejnere nakon određenog razdoblja, što se ranije događalo, poručio je Ajdinović.

Dotakao se i panike u četvrtak večer vezalo za cijene goriva u našoj zemlji.

- Svjedočili smo panici koja je nastupila zbog dezinformacije da će gorivo biti po četiri marke po litru, te je veliki broj žitelja pohrlio na postaje nasuti gorivo. Međutim, to nije bila prava informacija i vidjeli smo kako nema razloga za paniku, kazao je Ajdinović.

Neće biti razumijevanja za nesavjestan rad

Više je nego jasno kazao kako neće imati razumijevanja za nesavjesne trgovine i bilo kakva njihova opravdanja kako se nisu snašli, kako nisu stigni napraviti kalkulacije i slično.

Napominje kako se kazne po Zakonu o kontroli cijena za pravne osobe kreću u rasponu od tisuću do 10 tisuća maraka, za odgovornu osobu u pravnoj osobu od 250 maraka do 2.500 maraka, a od 500 maraka do 1.500 maraka za fizičku osobu (radi se o manjim trgovinama).

- Nećemo dozvoliti da se gospodarskim subjektima isplati platiti kaznu i nastaviti s nepoštivanjem odluke Vlade FBiH. To ćemo ostvariti intenzivnim inspekcijskim nadzorima, uspjeti ćemo i po Zakonu o inspekcijama gdje se u ponovljenim prekršajima izriče drastično veća kazna. Postići ćemo cilj i pokretanjem prekršajnih postupaka prema nadležnim sudovima gdje ćemo zatražiti maksimalnu kaznu od 10 tisuća maraka, pojasnio je Ajdinović.

Isto tako, za sve one koji ne poštuju mjere Vlade FBiH kazao je da ih može biti sramota i da prestanu sa tom sramotom prema svojim kupcima i žiteljima, posebno prema najugroženijim kategorijama stanovništva koje ionako jedna sklapaju kraj s krajem.

- Zbog čega u ovim teškim trenucima, evo recimo u ožujku gospodarski subjekti ne odrede jedan tjedan u kojem bar jednoj grupi proizvoda ne obračunavaju nikako maržu i tako daju žiteljima mogućnost da kupe proizvod na kojem oni neće zaraditi ništa. Opet su to njihovi kupci i kada sve ovo prođe taj isti potrošač doći će kod njih i ostaviti novac. Sada se od strane ovih koji zloupotrebljavaju situaciju gleda da naprave neki ekstra profit, rekao je Ajdinović.

Na kraju, kazao je kako je telefon na koji žitelji mogu prijaviti svako sumnjivo podizanje cijena, 033 226 644, a to mogu učiniti i na e-mail: info@fuzip.gov.ba.

Vijesti BiH


OSCE

OSCE: Radionica o kvalitetu obrazovnog sistema sutra u Tuzli

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u sklopu svojih programskih aktivnosti, organizira prvu radi...

16 Lis 2024

NASTAVLJAJU SA RADOVIMA

BRZA REAKCIJA JKP RADOVINA: POMOĆ POGOĐENIM ZAJEDNICAMA

U cilju brzog i efikasnog saniranja posljedica poplava, JKP Radovina je stavila na raspolaganje s...

10 Lis 2024

VREMENSKA PROGNOZA

Sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost u BiH, na Bjelašnici 6 stepeni

U Bosni i Hercegovini jutros provladava sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost. Lokalno je pretežn...

10 Lis 2024