Sky aplikacije i 'crna lista' dokazi ili pravna magla?

Nakon otkrivanja šokantnih detalja iz famoznih SKY aplikacija o povezanosti više od 2000 ljudi s kriminalom i korupcijom, među kojima je i na desetine naših političkih, pravosudnih i policijskih glavešina, i nakon masovnih uhićenja, izbezumljeno javno mnijenje je očekivalo i konačni obračun s nedodirljivim mafijašima u samom vrhu entiteta i države.
Jer, mnogi su čak i u policiji i pravosuđu potvrdili da brojni putovi kriminala i veza s okorjelim krimovima vode upravo prema vrhu državne mafije. U nekim sarajevskim medijima su čak smjelo istražili i ponudili senzacionalističke 'osnove sumnje' kako su na vrhu kriminalne piramide šef OSA-e famozni Osman Mehmedagić i kontroverzna 'prva bošnjačka dama' Sebija Izetbegović.
Čudna izjava umjesto obračuna s kriminalom
Tako je prije nekoliko dana osvanuo jedan istraživačko-analitički tekst, očigledno napojen provjerenim detaljima iz pouzdanog izvora, u kojem se navodi kako su nedavno uhićene sarajevske 'hablećine', spašavajući živu glavu, 'ocinkarile' i Osmicu i Sebiju Izetbegović, ali i neke druge poznate likove poput Željka Komšića, Amira Zukića, bivšeg glavnog tajnika SDA, zatim Miodraga Simovića, bivšeg suca Ustavnog suda BiH, ali i Ranka Debeveca, sadašnjeg predsjednika Suda BiH.
Podsjećamo ranije su u SKY aplikaciji pronađena i imena bivše Glavne tužiteljice Gordane Tadić i njezine zamjenice Dijane Kajmaković.
Državna policija SIPA i policija RS-a su priveli na desetine osumnjičenika. I kada se očekivao pravi policijski stampedo na 'zmijsko gnijezdo' kao grom iz vedra neba je odjeknula čudna izjava predsjednika VSTV-a Halila Lagumdžije.
On je poručio kako grozne intrige iz SKY aplikacije možda i nisu čvrsti dokazi za domaće pravosuđe i nastavio trabunjati kako namjerava s partnerima organizirati neki forum na kojem bi se otklonile sve zakonske dvojbe i sumnje oko te osjetljive teme.
-Dobro je da se otkrilo da su postojale aplikacije Sky i Anom i da se u okviru toga, inicijalno, otkrilo da ima propusta u pravosuđu te da se pominju određena imena povezana s razgovorima. Posljedično su se dogodila postupanja vezana za nezakonitosti. VSTV, Ustavni sud i britanska ambasada organiziraju pravosudni forum na kojem će se razgovarati o zakonitostima dokaza iz Sky aplikacije. U pravosudnoj zajednici i javnosti uveliko se spekulira da li nalazi iz ove dvije aplikacije, odnosno presretnute komunikacije, mogu biti zakoniti dokazi. Ta odluka će biti na sudovima koji će razmatrati svaki slučaj pojedinačno, uzburkao je pravnu i društenu scenu predsjednik VSTV-a.
Njegova je stručna eskpertiza više pravni amortizer nego li pravni postulat I s pravom je izazvala salvu negativnih komentara i reakcija. Mnogi ugledni pravnici, naime, i ne spore da svi detalji iz SKY aplikacija možda uistinu i nisu pouzdani dokazi za pravosuđe na temelju kojih bi se netko mogao eventulano osuditi za kriminal i korupciju, međutim žestoko optužuju Halila Lagumdžiju što baš on s čelne funkcije u VSTV-u pledira na nedostatak dokaza i preventivno ohrabruje i usmjerava tužiteljstva i policiju na pogrešan trag. Lagumdžija nesmotrenim ocjenama da SKY aplikacije možda nisu dokazi obeshrabruje tužiteljstva i policiju.
Sve istražiti
Njegovi kritizeri su naprosto zgroženi i sumnjaju da Predsjednik VSTV-a svjesno i podlo unosi zabunu i u javnosti i u pravnoj zajednici i navodi na sumnju da poziva na razvodnjavanje istraga koje vode do “krupnih riba” poput Osmice ili Sebije Izetbegović, Željka Komšića, spomenutog Simovića. Lista je podugačka i vrlo zanimljiva.
-Ne znam šta će biti s ocjenama i ispitima onih kojima je Sebija Izetbegović bila profesorica! Više od deset godina je držala predavanja i upisivala ocjene! Nemamo dokumente ni iz Zagreba ni iz Sarajeva!, nudi dio dokaza o Sebijinoj moguće kriminalnoj muljaži s diplomom doktorantice rektor sarajevskog sveučilišta Rifat Škrijelj. Pa, valjda i to treba tužiteljstvo i policija provjeriti.
Za razliku od neopreznog Lagumdžije američki veleposlanik Michael Murhpy 'pritišće' Glavnog tužitelja Milanka Kajganića da se SKY i Anom aplikacije provjere. U razgovoru u ponedjeljak Murphy je istaknuno važnost Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, kao dijela pravosudne zajednice u BiH, od kojeg javnost i građani očekuju uspostavljanje vladavine prava i zakona, te izrazio podršku naporima u procesuiranju svih nezakonitosti koje ugrožavaju sigurnost građana, uključujući predmete organiziranog međunarodnog kriminala, predmete sa Sky i Anom aplikacijama, kao i predmete visoke i srednje korupcije.
Tužiteljima i policiji se mora dopustiti da bez ikakvih pritisaka istraže i pohvataju sve one koji su počinili teška kriminalna zlodjela i opljačkali državu i njezine stanovnike. Napokon, niti predsjednik VSTV-a ne bi smio unaprijed obeshrabrivati provjere tih navodnih veza s podzemljem i Osmice, Sebije, Komšića, Simovića i svih drugih još neimenovanih.
Kad će procesi?
Postavlja se pitanje kako to da Amerikanci imaju masu dokaza o kriminalnom razvratništvu u BiH, a tužitelji i policija se i dalje vrte u krug i zataškavaju ili krivo provode istrage.
Javnost odavno očekuje i procesuiranje korumpiranih političkih dužnosnika koje je Washington, na temelju pouzdanih dokaza, stavio na 'crnu listu'. Nepojmljivo je zdravom razumu da Amerikanci imaju dokaze, a naše agencije se prave 'lude'.
-Sankcije američke administracije bi, prema nositeljima pravosudnih funkcija, trebale biti signal Uredu disciplinskog tužitelja i nadležnim tužiteljstvima da 'stave na radar' ono što se navodi u obrazloženju tih sankcija prema određenim nositeljima pravosudnih funkcija. Trebaju razmati pokretanje postupaka pred nadležnim komisijama, obrazlaže predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija i pri tome izbjegava otkrit tko to tako silan gasi potrebni signal.
Potpredsjednik SDP-a Zukan Helez ne poriče kako Milorad Dodik radi na rasturanju države ali žestoko optužuje SDA i vrh te stranke da su leglo kriminala i da moraju krenuti odlučna uhićenja. Prema nekim pokazateljima samo sarajevski tajkuni kradu od države oko 2 milijarde godišnje.
U Federaciji BiH na kraju rujna 4.647 privrednih subjekata dugovalo je više od 50.000 KM po osnovu poreza, doprinosa i drugih naknada, a ukupan dug veći je od 2,72 milijarde KM.
Umjesto istraga i stavljanja lisica na ruke sponzorima kriminala, Bakirova 'duboka država' upire prstom u turske obrazovne institucije koje je prije nekoliko godina ustoličio i financirao u našoj zemlji Gulenov FETO a koje duguju tek nekoliko stotina tisuća maraka državi. Te iznose zaštićene kriminalne “hablećine” nosaju u lijevom džepu. J. S.