Slovenija, Hrvatska i Austrija žele da EU počne pristupne pregovore s BiH

25 Lis 2023


Slovenija, Hrvatska i Austrija žele da EU počne pristupne pregovore s BiH

Austrija, Hrvatska i Slovenija žele da Bruxelles u iduća dva mjeseca otpočne razgovore s Bosnom i Hercegovinom oko njenog primanja u Europsku uniju, rekla je slovenska ministrica vanjskih poslova Tanja Fajon nakon godišnjeg redovnog sastanka podunavskih zemalja održanog u Brdu kod Kranja.

"Da, apsolutno. Mi imamo zajednički cilj da razgovori između EU i BiH oko pristupanja počnu do kraja ove godine. Radimo naporno na tome", izjavila je Fejon u obraćanju novinarima.

BiH je u prosincu 2022. dobila status kandidata za članstvo, no pregovori još uvijek nisu počeli.

"Austrija, Hrvatska i Slovenija su veliki prijatelji proširenja EU-a. Vjerujemo da je sada politički trenutak da EU krene prema novom proširenju, pa da Europa postane snažnija i ujedinjenija zbog geopolitičke situacije", rekla je Fejon. "To je međutim dvosmjerna ulica, i EU i zemlje kandidati moraju biti spremni", dodala je.

Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg  rekao je da su njegova zemlja, Slovenija i Hrvatska "dobri prijatelji Bosni i Hercegovini", ali da "nisu i jedini".

"Želimo da razgovori s BiH počnu", napomenuo je Schallenberg.

Neki zagovaraju i otvaranje pristupnih razgovora o članstvu s Ukrajinom i Moldavijom do kraja godine, tražeći ubrzani postupak za te dvije zemlje. Austrijski ministar smatra da sve zemlje kandidati moraju imati jednaki status.

"Naša pozicija je jasna, ne želimo imati dvije klase zemalja kandidata. Bila bi greška smatrati neke povlaštenije drugima", rekao je Schallnberg dok zemlje "zapadnog Balkana" godinama stoje u čekaonici.

Bruxelles je dao status kandidata Ukrajini, Moldaviji i BiH nakon invazije Rusije na Ukrajinu 24.veljače 2022, prenosi Hina.

"Čekamo odluku o otvaranju pregovora, koja bi se mogla dogoditi do kraja godine", rekao je bosansko-hercegovački ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković. On se u utorak u Brdu kod Kranja sastao s ministrima Slovenije, Austrije, Hrvatske, Srbije i Crne Gore te s nižerangiranim dužnosnicima ostalih podunavskih zemalja.

Okupili su se godišnjem sastanku u sklopu "Strategije EU-a za dunavsku regiju", političkog okvira u kojem 14 zemalja surađuje u područjima poput prometa i zaštite okoliša, a koji služi zemljama kandidatima za užu suradnju s članicama EU-a.

Konaković je nakon sastanka rekao novinarima da je "odluka o otvaranju pregovora s BiH političke prirode".

"To bi bila snažna politička poruka europskim snagama u BiH, a možda bi bila pljuska onim proruskim i proistočnim koje se ne vesele našem brzom napretku", rekao je.

Konaković je napomenuo da je svjestan da je pred njegovom zemljom "kompleksan proces" jer je osim dobre volje nekih ministara vanjskih poslova potrebno uvjeriti druge zemlje poput Njemačke i Nizozemske, s kojima razgovara

Vijesti BiH


SVJETSKI DAN BORBE PROTIV ALKOHOLIZMA

Problem alkoholizma u porastu, u ZDK se trenutno liječi oko 280 osoba

Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona obilježio je 1. april i Svjetski dan borbe p...

01 Tra 2025

VREMENSKA PROGNOZA

FHMZBiH: Narednih dana pretežno oblačno, od subote popodne kiša

U Bosni i Hercegovini danas se očekuje sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab...

21 Ožu 2025

VREMENSKA PROGNOZA

Umjereno do pretežno obačno vrijeme u BiH, u Drvaru 0 stepeni

Jutros je u Bosni i Hercegovini umjereno do pretežno obačno vrijeme. Temperature zraka u 07 sati...

17 Ožu 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.