SNSD opet nije dozvolio da se BiH svrsta uz bok Europskoj uniju, posljedice bi mogle biti katastrofalne
Piše: Dragan Bradvica
Kako se nažalost mogli i očekivati Bosna i Hercegovina nije se svrstala uz bok Europskoj uniji kada je u pitanju glasanje o rezolucijama Europske banke za obnovu i razvoj.
Zoran Tegeltija (SNSD), predsjedavajući Vijeća ministara BiH, Staša Košarac (SNSD), ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Vojin Mitrović (SNSD), ministar prometa i veza BiH, te Miloš Lučić (DNS), ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH niti u drugom krugu glasanja nisu željeli dati podršku stavovima Unije.
Ministri koji dolaze iz HDZ-a BiH, SDA i DF podržali su rezoluciju, ali bez glasova iz Republike Srpske nećemo se pridružiti sankcijama. Podsjetimo, najprije su predstavnici EU i osam zemalja članica ministru financija i trezora BiH te guverneru BiH u EBRD-u Vjekoslavu Bevandu uručile demarš, odnosno stav Unije u vezi s glasanjem o rezolucijama EBRD-a.
Rezolucije se odnose na to da EBRD neće provoditi nove operacije, odnosno kredite niti tehničku pomoć u Ruskoj Federaciji i Bjelorusiji, a po mogućnosti obustavit će ili otkazati isplatu tranši u već postojećim operacijama za ove države. Rok za glasanje isječe 1. travnja.
Bh. farsa
S obzirom na sve navedeno, vrlo se izglednim kako će naša zemlja, svi narodi i žitelji trpjeti nove financijske posljedice. S obzirom kako su vlasti iz RS-a predvođene Dodikovim SNSD-om već ranije povukle određene aktivnosti vezane za povlačenje nadležnosti s državne razine na sceni su već određene posljedice jer je Europska komisija već stopirala 600 milijuna eura za koridor Vc koji se treba graditi na teritoriji RS-a.
S obzirom kako EBRD financira milijunske infrastrukturne projekte koje BiH zasigurno ne može financirati sama sada se postavlja pitanje što će biti s daljnjom suradnjom s ovom institucijom.
Logično je očekivati kako niti jedna međunarodna institucija na svijetu neće davati stotine milijuna maraka onima koji rade sve kontra od onoga što su zacrtani ciljevi i politike tih institucija. A BiH iz dana u dan pokazuje upravo to, a da farsa bude potpuna gotovo istovremeno kada Uniji 'gurano prst u oko' tražimo da nam po skraćenoj proceduru dodjeli status kandidata.
Da se sve ovo opet neće odraziti na svakodnevni život ionako osiromašenih žitelja, sve ovo bi bilo smješno.
Paralelni život bh. vlasti
Kako je ovo samo nastavak neshvatljivog ponašanja bh. političara svjedoči i slučaj iz prosinca 2021. godine. Naime, zbog velikih turbulencija izazvanih ponašanjem vlasti iz RS-a voditeljica Misije Međunarodnog monetarnog fonda u BiH Alina Iancu uputila je pismo u kojem se tražio sastanak i razgovori o svemu navedenom.
Međutim, Fiskalno vijeće BiH je odbilo takav zahtjev. A, s druge strane, kada im trebale nove stotine milijuna maraka svi će se utrkivati ka MMF-u, ali i dalje tvrdeći kako im se ne trebaju postavljani nikakvi uvjeti nego samo dati novac.