Soreca: Brzi napredak je moguć, ali je na nadležnima u BiH odlučiti hoće li tu priliku iskoristiti ili ne

Šef Delegacije EU u BiH
Šef Delegacije EU-a i specijalni predstavnik EU-a u BiH, veleposlanik Luigi Soreca, pozvao je političke aktere u BiH da nastave konstruktivne razgovore i postignu kompromise potrebne za stvaranje političke volje i dinamike za europski put zemlje.
On je u intervjuu za Srni, odgovarajući na pitanje Srne je li realno da BiH otvori prva pregovaračka poglavlja s EU-om u ožujku naredne godine, rekao da se mnogo puta u ovoj zemlji moglo vidjeti da je napredak moguć kada postoji politička volja.
- Za otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja potrebno je prethodno poduzeti niz koraka. Prvo, treba usvojiti pregovarački okvir, održati međuvladinu konferenciju, a zatim se provodi screening, koji je potrebno finalizirati prije otvaranja poglavlja. Nažalost, nakon što je u ožujku ove godine odobreno stupanje u pristupne pregovore, protraćeno je mnogo vremena, kaže Soreca koji je ocijenio malo izglednim da će u ovog mjeseca na Europskom vijeću, koje predstavlja samit lidera zemalja članica EU-a, biti usvojen pregovarački okvir.
- No, ako BiH ispuni svoj dio posla, to se realno može dogoditi na sljedećem Europskom vijeću narednog ožujka. Vrata za članstvo u EU su za BiH otvorena. Brzi napredak je moguć, ali je na nadležnima u BiH odlučiti hoće li tu priliku iskoristiti ili ne, poručio je šef Delegacije EU-a u BiH te ukazao da je pristupanje Uniji i nadalje najbolje jamstvo prosperiteta i stabilnosti za ljude u BiH.
Prema njegovim riječima, EU ne može željeti da se BiH pridruži Uniji više no što to žele politički akteri u zemlji.
Prednosti članstva
- EU ima okvir zakona i standarda s kojima se treba uskladiti svaka država koja teži ka članstvu u Uniji. Taj okvir i zajedničke vrijednosti su ono što drži na okupu raznoliku Uniju od 27 država članica. Na europskom putu, BiH mora dokazati da je spremna preuzeti obveze koje proizlaze iz članstva u EU, pojasnio je sugovornik Srne te ponovio da su prednosti članstva u EU značajne, dok su neki od glavnih prednosti puni pristup najvećem jedinstvenom tržištu na svijetu te povoljni uvjeti trgovine s drugim zemljama širom svijeta.
- Članstvo će također učiniti demokratske institucije BiH funkcionalnijim, ojačati borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, unaprijediti ekološke standarde, rezultirati boljim obrazovanjem i zdravstvenom zaštitom, itd. naveo je Soreca uz opasku da je s dobrim razlogom više od 71% ljudi širom BiH za njezin ulazak u EU, koju smatraju privlačnim mjestom za rad, studiranje i putovanje.
Prioriteti za narednu godinu
Govoreći o prioritetima za narednu, 2025. godinu, veleposlanik Soreca je naveo da su oni isti kao i uvijek – veća usklađenost s EU-om.
- Naredne bismo godine voljeli vidjeti daljnji napredak, uključujući usvajanje pregovaračkog okvira i stvarni početak pregovora, poručio je šef Delegacije EU-a u BiH napominjući da je jasno stavljeno do znanja što se očekuje za usvajanje pregovaračkog okvira, tj. usvajanje niza zakona koji su 'na čekanju', a koji trebaju biti usklađeni s europskim standardima. S tim u svezi se očekuje da BiH imenuje glavnog pregovarača i pregovarački tim koji će predstavljati BiH i govoriti jednim glasom u ime zemlje.
Podsjetivši da je EU daleko najveći trgovinski partner BiH, na koju otpadaju dvije trećine ukupne robne razmjene, poručio je i da EU želi produbiti gospodarsko partnerstvo i da BiH koristi sredstva iz Plana rasta, programa koji ima potencijal transformirati gospodarstva zemalja na Balkanu i koji nudi mnoge prednosti članstva u EU prije samog pristupanja. Podsjetivši da BiH može dobiti više od milijardu eura u zamjenu za reforme, istaknuo je i da prednosti nisu ograničene samo na to ulaganje u visini od milijardu eura jer će reforme, također, učiniti zemlju privlačnijom za poslovanje i pokrenuti održivi rast i otvaranje radnih mjesta. U tom je kontekstu ponovio žaljenje što se politički akteri u BiH nisu uspjeli dogovoriti o Reformskoj agendi s potrebnom razinom ambicije da bi u potpunosti iskoristili Plan rasta, što je potencijalno ogromna propuštena prilika.
Stoga je još jednom pozvao nadležne da ubrzo postignu konsenzus koji će omogućiti građanima iskoristiti tu jedinstvenu ponudu koju predstavlja Plan rasta.
Šef Delegacije EU-a u BiH Soreca je za Srnu kao još jedan uvjet za daljnji napredak naveo i potrebu da BiH usvoji Nacionalni program za usvajanje pravne stečevine, koji će sadržavati korake koje će zemlja poduzimati u cilju usklađivanja svoga sa zakonodavstvom i standardima EU-a, a ukazao je i na potrebu skorog imenovanja koordinatora za IPA fondove koji će efikasno koordinirati programiranje i raspolaganje pretpristupnim fondovima EU.