SPAS Grad Mostar će pomoći MTM-u
![SPAS Grad Mostar će pomoći MTM-u](/media//djulic.webp)
Poslije apela za spas Mostarskog teatra mladih, reagirali su prijatelji ove kuće, pa će mlada ekipa glumaca nastaviti rad u prostorijama u Ulici Maršala Tita.
U rješavanje problema uključio se i Grad Mostar, te se očekuje da se trajno riješi problem smještaja Teatra. Nakon nekoliko dana mraka, na sceni Mostarskog teatra mladih ponovo su, tako, svjetlo i vedrina. Osim što je plaćen dug za električnu energiju, prikupljen je i novac za najamninu, pa se već na sceni održavaju redovite probe.
I bi svjetlo
U međuvremenu umjetnički direktor Sead Đulić se sastao s predstavnicima Gradske uprave, konkretno s novim predsjednikom Gradskog vijeća Đanijem Rahimićem, te se očekuje i trajno rješenje za smještaj teatra u budućnosti.
- Radili smo mi i pod svijećama, a sad nakon 40 godina egzila iz službenog Mostara, imali smo kontakt iz Grada. Predsjednik Vijeća i određeni broj vijećnika pokazali su razumijevanje i uključit će se u trajno rješavanje našega da kažem stambenog rješenja. Hoću da vjerujem da će ono što su rekli biti i urađeno, izjavio je Đulić.
Predsjednik Gradskog vijeća Mostara Đani Rahimić aktivno radi na iznalaženju rješenja za MTM.
- Po saznanju za probleme Mostarskog teatra mladih potrudio sam se da se informiram i razgovarao sam s gospodinom Đulićem. Upoznao me s problemima s kojima se susreću. I jako mi je žao zbog toga. Kroz tu instituciju prošlo je mnogo mladih ljudi, i drago mi je što možemo da im pomognemo. Pokrenuli smo određene razgovore kako bi se iznašlo rješenje za smještan te vrijedne institucije koja se bavi mladima, djecom, i kao takva je potrebna Mostaru. Podržat ćemo sve dobre priče, posebno one koje se odnose na mlade ljude. Nadam se uspješnom završetku problema, rekao je.
Osim s predstavnicima Gradske uprave, Đulić je nedavno razgovarao i sa direktorom Narodnog pozorišta Mostar Emirom Spahićem, koji je tom prilikom naglasio da je Narodnom pozorištu potreban Mostarski teatar mladih, uz obećanje pomoći u budućnosti.
Podrška iz Hrvatske
Hrvatski centar za dramski odgoj uputio je prije dva dana pismo nadležnim institucijama u Mostaru i Hercegovačko-neretvanskoj županiji, apelirajući da se pronađe rješenje za opstanak ovog značajnog kulturnog centra.
U pismu koje je proslijeđeno i medijima, HCDO podsjeća na nemjerljiv doprinos MTM-a u oblasti dramskog odgoja i kazališnog stvaralaštva, ističući da je ova institucija decenijama bila simbol mira, suživota i suradnje. Posebno naglašavaju da su Mostar i BiH, zahvaljujući radu MTM-a, postali prepoznati na međunarodnoj sceni, kroz brojne nagrade, festivale, edukacijske programe i međunarodna gostovanja.
- Po našem opravdanom mišljenju, smatramo da je intenzivna polustoljetna humanistička, mirotvorna i mostogradna djelatnost Mostarskog teatra mladih, koja se nije prekidala ni u najtežim ratnim situacijama, učinila Grad Mostar danas prepoznatljivim i svjetski značajnim žarištem dramskog/kazališnog odgojnog rada za mir, za suživot i za suradnju, stoji u pismu. HCDO podsjeća da su MTM i CDOBiH kroz godine ugostili istaknute svjetske dramske pedagoge, sudjelovali na prestižnim kongresima i festivalima te omogućili desetinama mladih kazalištaraca iz Hrvatske i regije da sudjeluju u njihovim programima.
Pored toga, podsjećaju da je MTM dvaput bio laureat HCDO nagrada za doprinos dramskom i kazališnom odgoju, što svjedoči o njegovom značaju u širem regionalnom kontekstu. Iz Hrvatske apeliraju na nadležne institucije u Mostaru da prepoznaju vrijednost i značaj rada MTM-a i omoguće mu nastavak djelovanja u primjerenim uvjetima. S. Ž.