Dnevni.ba - PRELOADER

Srbija uputila protestnu notu Interpolu: Milorad Dodik je državljanin Srbije

27 Ožu 2025


Srbija uputila protestnu notu Interpolu: Milorad Dodik je državljanin Srbije
Milorad Dodik

Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine zatražio raspisivanje Interpolove tjeralice za Miloradom Dodikom, predsjednikom Republike Srpske, i Nenadom Stevandićem, predsjednikom Narodne skupštine RS-a, osumnjičenima za rušenje ustavnog poretka BiH jer su prelazili granice, a neki od njih se i nalaze izvan naše države, oglasile su se vlasti Srbije.

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da su Milorad Dodik i Nenad Stevandić državljani Republike Srbije, dodajući da međunarodne tjeralice na koje se BiH poziva još nisu prošle kontrolu Glavnog tajništva Interpola u pogledu ispunjenosti uvjeta za njihovo objavljivanje te da same ne predstavljaju osnovu za postupanje.

“Republika Srbija čvrsto i odlučno štiti prava i interese svojih državljana, kako na domaćoj tako i na međunarodnoj razini. Naša država posvećena je očuvanju suvereniteta i ljudskih prava svojih građana, prepoznajući da je zaštita svakog pojedinca temelj naših međunarodnih obveza. I Milorad Dodik i Nenad Stevandić su državljani Republike Srbije, a međunarodne tjeralice na koje se BiH poziva još nisu prošle kontrolu Glavnog tajništva Interpola u pogledu ispunjenosti uvjeta za njihovo objavljivanje te same ne predstavljaju osnovu za postupanje”, naveo je Dačić.

Dalje je navedeno da je “s obzirom na činjenicu da se radi o državljanima Srbije, INTERPOL Beograd uputio Glavnom tajništvu INTERPOL-a prosvjednu notu” jer je, kako su naveli, u zahtjevima za raspisivanje međunarodnih tjeralica prekršen članak 3. Statuta INTERPOL-a koji glasi:

“U Organizaciji je strogo zabranjena bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima ili slučajevima koji imaju političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu. Glavno tajništvo INTERPOL-a potvrdilo je prijem našeg prosvjeda i navelo da će ga uzeti u razmatranje, kao i da će nas o rezultatima razmatranja pravodobno obavijestiti. Ističem da se Srbija u svakom trenutku zalaže za poštovanje međunarodnih normi, ali u isto vrijeme neće dopustiti bilo kakav pokušaj ugrožavanja prava naših državljana od strane drugih država ili međunarodnih tijela. Srbija je odlučna nastaviti se boriti za svoja prava i prava svojih građana na globalnoj sceni, uz poštovanje međunarodnih pravnih okvira, u skladu s vlastitim vrijednostima i načelima”, poručio je Dačić.

Međutim, Srbija je obvezna izručiti Dodika BiH ako se raspiše Interpolova tjeralica, a na temelju Ugovora o izručenju koji je sklopljen između Srbije i Bosne i Hercegovine 2013. godine, a koji u članku 8. stavak 1. propisuje da izručenje, u ovom kontekstu, Milorada Dodika ne sprečava ni činjenica da on ima dvojno državljanstvo, odnosno da ima i državljanstvo Srbije.

To što je on državljanin i Srbije ne sprečava izručenje Bosni i Hercegovini jer je u Sarajevu optužen za kazneno djelo napada na ustavni poredak, gdje je kao najmanja kazna propisan zatvor u trajanju od pet godina, a upravo je ugovorom između Srbije i BiH propisano da će država ugovornica izručiti i svoje državljane ako su u drugoj državi ugovornici osumnjičeni za kaznena djela za koja je propisana najmanja kazna od pet godina, što ovdje upravo jest slučaj.

Podsjetimo, Sud Bosne i Hercegovine zatražio je raspisivanje međunarodne tjeralice za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem, nakon što su prešli državnu granicu, a poznato je da je za njima raspisana unutarnja tjeralica.

Podsjećanja radi, Milorad Dodik je u ponedjeljak, prvi put otkako je izdan nalog za njegovo uhićenje, prešao državnu granicu Bosne i Hercegovine. Time je, kako je i ranije s pravne strane pojašnjeno, otvorena mogućnost da se pokrene postupak izdavanja međunarodne tjeralice. Nakon kratkog zadržavanja u Srbiji, Dodik je odmah nastavio put prema Izraelu, gdje se trenutno i nalazi. Iz Granične policije BiH su priopćili da je pokrenuta istraga o načinu na koji je Dodik uspio prijeći granicu, posebno jer se pojavljuju informacije da je njegova pratnja pod rotacijskim svjetlima prešla granični prijelaz Rača bez uobičajenog zaustavljanja.

Sličan slučaj zabilježen je i sredinom ožujka, kada je predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić napustio zemlju u pravcu Srbije na dan masovnih studentskih prosvjeda 15. ožujka. Nekoliko dana kasnije vratio se u BiH, ali način njegovog povratka ostao je nepoznat javnosti. Dodik i Stevandić, zajedno s premijerom entiteta RS-a Radovanom Viškovićem, osumnjičeni su u predmetu koji vodi Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine, a odnosi se na kazneno djelo podrivanja ustavnog poretka. Za njih je nedavno izdan nalog za uhićenje, ali je procijenjeno da bi klasični postupak privođenja nosio previsok sigurnosni rizik.

Također, važno je istaknuti da Višković za sada nije prelazio državnu granicu pa je to i razlog zbog čega za njega nije zatraženo raspisivanje Interpolove tjeralice, prenosi N1.

BIH


I Tužiteljstvo Srbije formiralo predmet vezano za Dodikovu kupovinu vile na Dedinju

Pitanje kupovine vile u elitnom beogradskom naselju Dedinje od strane Milorada Dodika godinama je...

43 min

Zdravstveni djelatnici u HNŽ-u za četvrtak najavili masovni prosvjed ispred zgrade Vlade

Zdravstveni djelatnici u Hercegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ) su zbog, kako je obrazloženo za...

48 min

Dodik zna i francuski: Je suis Le Pen

Marin Le Pen je osuđena jer je prijetnja sustavu koji ne zna gubiti, riječi su kojima je predsjed...

1 h 37 min