Dnevni.ba - PRELOADER

SREBRENICA: Godine prolaze, bol ostaje

11 Srp 2024


SREBRENICA: Godine prolaze, bol ostaje
Vječni smiraj za 14 žrtava

U Potočarima je u danas obilježena 29. godišnjica genocida u Srebrenici, kojom su prilikom ukopani i posmrtni ostatci 14 identificiranih žrtava. Nakon klanjanja dženaza namaza, pristupit će se ukopu, nakon čega je klanjana i dženaza namaz koju je predvodio reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović.

Vječni smiraj ove su godine našli: Hasib (Uzejir) Efendić, rođen 1931. godine, Ćamil (Uzejir) Efendić, rođen 1928. godine, Mehmed (Daut) Krdžić, rođen 1961. godine, Sabrija (Asim) Omić, rođen 1966. godine, Mušan (Ramo) Šiljković, rođen 1956. godine, Sakib (Ragib) Harbaš, rođen 1975. godine, Beriz (Omer) Mujić, rođen 1978. godine, Ahmet (Ismet) Jašarević, rođen 1971. godine, Nevres (Mehmed) Salihović, rođen 1970. godine, Ibrahim (Muharem) Salkić, 1935. godine, Midhat (Adem) Bašić, rođen 1973. godine, Hajdin (Kadrija) Mustafić, rođen 1959. godine, Latif (Arif) Mandžić, rođen 1964. godine i Hamed (Ibrahim) Salić, rođen 1927. godine.

 

Fejzić: Dug preživjelih obvezuje nas vraćati se u Srebrenicu

Predsjednik Organizacijskog odbora za obilježavanje 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice Hamdija Fejzić sa žaljenjem je konstatirao na komemoraciji u Srebrenici da je, unatoč zakonu kojim se zabranjuje negiranje genocida, potvrđena svega jedna optužnica za negatore genocida. 

- Jedna optužnicu a nikad masovnije i negiranje genocida, naveo je Fejzić u obraćanju nazočnima, kojima je zahvalio što su došli u Srebrenicu i time iznova svjedočiti istinu za više od 8.372 nevine bošnjačke žrtve nad kojima je u srpnju 1995., nakon što su ih zarobili vojska i policija RS-a te pripadnici vojnih i paravojnih jedinica susjedne Srbije, u sveta nekoliko dana izvršen zločin genocida. 

I ovom je prilikom ponovio da je negiranje genocida nad bošnjačkim civilima u Srebrenici posljednja faza izvršenja genocida. Prema riječima Fejzića, usvojenom Rezolucijom UN-a o genocidu u Srebrenici žrtvama genocida potvrđeno je međunarodno pravo na sjećanje dok su njegovi počinitelji i negatori te politike koji su ih podržavali, na njihovu žalost, dobili mjesto na tamnoj strani povijesti. 

Fejzić je osobito zahvalio majkama Srebrenice koje 29 godina, trpeći razne uvrede i poniženja od strane počinitelja i negatora genocida, kako u državi tako i svijetu, ustrajavaju u borbi za dostojanstvo svojih ubijenih sinova, muževa, braće, a da pri tome nikada nisu posegnule za činom osvete za zlo koje im je naneseno. 

- Dug nas preživjelih prema žrtvama genocida nas obvezuje vraćati se u Srebrenicu, u njoj ponovno graditi život, stvarati i graditi bolju budućnost za sve one koji žele živjeti u njoj. Teško jest ali, ako imate motiv, a naš motiv su, prije svega, bijeli nišani ubijenih članova naših obitelji, podrška rodoljubivog svijeta bez obzira na vjeru, rasu i naciju, onda je svima nama srebreničanima povratak ovdje čin koji će svjedočiti da nismo zaboravili svoju ubijenu braću, očeve i sinove, te njihove spaljene dijelove, zaključio je Fejzić uz poziv prisutnima da na žrtve misle i kada napuste Potočare.

240711 Potocari Srebrenica 19300

240711 Potocari Srebrenica 32184

Subašić: Majke nisu sjele plakati već su ustale i probudile svijest o ubijenoj djeci

Munira Subašić, predsjednica Udruženja Majke enklave Srebrenice i Žepa, 22 člana čije su obitelji ubijena, kazala je da majke Bošnjakinje nisu sjele plakati već su probudile svijest o ubijenih djeci kako se ne bi ponovilo. 

Podsjetivši da se mnogo puta čulo poruku 'nikada i nikome više', navela je da, upravo dok govori, mnoge majke u Ukrajini i Palestini plaču i gledaju svoju krvavu djecu. Prema riječima Subašić, svijet i Europa nisu naučili ništa, iako su i poslije holokausta rekli 'nikada više' te je iznijela podatak da je, nakon pada Srebrenice, ostalo više od 5.500 djece siročadi koja su gledala kako im ubijaju očeve i braću, kako im siluju majke, da su mnoga djeca rođena nakon smrti očeva čije ni slike nisu nikada vidjeli, tražeći samo da im se priča liče li na svoje očeve. 

- Mi majke smo uspjele tu djecu koja su preživjela genocid odgojiti bez mržnje i osvete, da ona budu najbolji studenti. To je ponos majke Bošnjakinje i majke Srebrenice, to je poruka za sve majke svijeta, kazala je Subašić uz poruku da postoje svega dvije vrste ljudi - dobri i loši ljudi, te da se mora zajedno raditi i graditi i boriti da svaki čovjek koji se rodi ima pravo na život, vjeru, kulturu, školstvo, vjeroispovijesti da se mora tako i ponašati.

240711 Potocari Srebrenica 81265

Zločini i presude

Haaški tribunal, Sud BiH te pravosuđa u Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili ukupno 54 osobe na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora za genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u srpnju 1995. godine. Od toga je Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju u Haagu za genocid i druge zločina počinjene u Srebrenici osudio 18 osoba, kojima je izrečeno pet doživotnih kazni i 219 godina zatvora.  

Na kaznu doživotnog zatvora za genocid su osuđeni Ratko Mladić, Radovan Karadžić, Zdravko Tolimir, Vujadin Popović, Ljubiša Beara, dok su na kaznu od 35 godina zatvora osuđeni Radislav Krstić i Drago Nikolić, dok je za druge zločine u Srebrenici osudio 11 osoba. Sud BiH je za genocid i druge zločine počinjene u Srebrenici osudio 27 osoba na ukupno 446 godina zatvora. Za genocid je osuđeno 14 osoba na ukupno 243 godine zatvora, a za druge zločine počinjene u Srebrenici osuđeno je 14 osoba na 221 godinu zatvora.

Vijesti


RADOVAN VIŠKOVIĆ

Iz Budžeta RS 100 miliona eura i 150 miliona eura kredita za gradnju Koridora Vc

Predsjednik Vlade RS Radovan Višković izjavio je večeras u Narodnoj skupštini RS da...

1 h 3 min

BUŽIM

Nehumani i brutalan čin u BiH: Muškarac izašao iz auta i pucao u psa lutalicu

U utorak, 26. novembra 2024. godine, Dogs Trust izvjestio je da se u Bužimu desio brutalan čin na...

2 h 15 min

S VANREDNE SJEDNICE ZASTUPNIČKOG DOMA PARLAMENTA FBIH POSVEĆENE SANACIJI POSLJEDICE POPLAVA

Brojne kritike na zakašnjelo djelovanje vlasti

U srijedu je održana vanredna sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, jedna od dvije točke dn...

2 h 55 min