Šta je sindrom eksplodirajuće glave i koliko je štetan

07 Ruj 2024


Šta je sindrom eksplodirajuće glave i koliko je štetan
Glavobolja

Često ga upoređuju sa zvukom bombe ili nečijim vriskom, dok neki misle da više nalikuje lupanju vratima

Potreban je dobar san kako bi tokom dana uspjeli održati koncentraciju i bili odmorni i spremni na sve izazove koje nas čekaju tokom dana, a da ne govorimo koliki utjecaj ima san na sveopće zdravlje.

Nažalost, veliki broj ljudi bori se s nesanicom. Prema NHS-u, jedna od tri osobe pati od nesanice, a usljed raznih poremećaja spavanja koji mogu biti u igri, postoji jedan koji možemo smatrati alarmantnijim od većine, piše “LAD Bible”.


Ako ste ikada doživjeli da vam je prije spavanja u glavi odjeknuo zvuk eksplozije, vjerujte da niste sami, a riječ je o sindromu eksplodirajuće glave (ЕHS), čestom poremećaju spavanja, a zvuči opasnije nego što on to zaista jeste, prenosi Avaz. 

O kakvom je sindromu riječ? 
Sindrom eksplodirajuće glave je vrsta poremećaja spavanja koja uključuje buku ili zvuk eksplozije u glavi neposredno prije nego što osoba utone u san.

Često ga upoređuju sa zvukom bombe ili nečijim vriskom, dok neki misle da više nalikuje lupanju vratima. 

Traje samo nekoliko sekundi, ali to ne znači da nije zastrašujući. Prema klinici “Mejo”, iskusilo ga je oko deset posto ljudi, a Den Denis, predavač psihologije na Univerzitetu “Jork”, objasnio je da ЕHS pripada porodici poremećaja spavanja poznatih kao parasomnije.

- Tipična epizoda može se opisati naglim glasnim zvukom ili eksplozijom. U glavi se ti zvukovi javljaju tokom prelaza iz budnog stanja u san. Zvukovi koji se čuju tokom ЕHS-a su promjenjivi i uključuju percepciju pucnjeva, lupanja vratima ili neopisivog vrištanja. Važno je da su zvukovi koji se čuju uvijek kratki (nekoliko sekundi ili manje), vrlo glasni i bez vanjskih izvora glasnih zvukova u okolini. Tačan uzrok poremećaja spavanja još uvijek nije poznat - napisao je Denis u kolumni.

Može li biti opasan? Dobra vijest je da je ЕHS, iako zastrašujući u to vrijeme, bezopasan, ali je važno razlikovati ga od drugih stanja.

- Važno je razlikovati epizodu ЕHS-a od drugih stanja, posebno od raznih vrsta glavobolja. Еpizode ЕHS-a su vrlo kratke i obično nema bolova, a ako ih slučajno ima, oni su blagi i prolazni. Suprotno tome, glavobolje su dugotrajnije i povezane su sa znatno višim nivoima boli. Ohrabrujuće je znati da je ЕHS bezopasan, a u studiji slučaja pacijenata, objavljeno je da je edukacija o ЕHS-u zaustavila pojavu epizoda - zaključio je on.

Lifestyle


SAVJETI

Najveća greška koju pravite kad uzimate magnezij

Istraživanja pokazuju da oko polovice odraslih u SAD-u ne unosi dovoljno magnezija samo putem pre...

2 h 4 min

MAJKA I KĆERKA

Znanost je dokazala: Veza između majke i kćeri je snažnija nego što smo mislili

Ako vam  je mama i dalje prva osoba koju zovete kad imate problem, niste jedini, a znanost sada ...

9 h 33 min

ASTROLOGIJA

Horoskop za četvrtak: Blizanci dobivaju neočekivanu podršku, Rakovi su pod pritiskom

Evo što zvijezde predviđaju za četvrtak, 10. travnja 2025. godine. OvanPosao: Bit ćete vrlo anga...

10 h 5 min

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.