Šta za bh. ekonomiju znači preporuka Europske komisije?

Europska komisija preporučila je da se Bosni i Hercegovini dodijeli kandidatski status. O kandidatskom statusu s uvjetima Vijeće Europske unije, odnosno sve članice jednoglasno će donijeti odluku u prosincu ove godine. Ovakva gesta Europske komisije nije bazirana na (ne)kvalitetnoj politici bh. dužnosnika.
Europski povjerenik za proširenje Oliver Varhely rekao je da je davanje statusa zemlje kandidata ponuda s europske strane upućena BiH i narodu BiH.
- Mi to činimo za narod BiH, međutim, to dolazi uz visoka očekivanja. Politička elita to mora pretvoriti u stvarnost, istaknuo je Varhely.
I dok se vode brojne polemike o značaju ove odluke, pred Bosnom i Hercegovinom je dalek pa skoro i nemoguć put. U dva i pol mjeseca treba ispuniti osam prioriteta koji su u suštini rezime prethodnih 14 prioriteta nužnih za kandidatski status. Ali gesta može služiti kao motivacijski faktor.
Značaj geste
Dodjeljivanje kandidatskog statusa BiH za pristupanje EU će prvenstveno imati politički odjek, nasuprot ekonomskom, rekao je tim analitičara Bloomberg Adrije. Razlog tome je što sam status zemlje kandidata ne jamči početak pristupa pregovora, a još manje potpuni pristup svim financijskim mehanizmima institucija EU. Sjeverna Makedonija ima status kandidata još od 2005., a pregovore je službeno započela tek 2022.
Analitičari Bloomberg Adrije su rekli da je iz sličnog razloga, ali u drugačijim okolnostima, kandidatski status nedavno dobila i Ukrajina.
- S obzirom na to da dodjeljivanje takvog statusa prvenstveno šalje političku poruku, on pruža šansu da će doći do pregovora glede pristupanja političkoj zajednici koja ima mehanizme zaštite i razvoja za svoje članice, kao i pristupa jedinstvenom necarinskom tržištu od skoro pola milijarde ljudi, dodali su.
Za skoro pa nedostižnu budućnost dobivanja kandidatskog statusa, a poslije i članstva, analitičari su objasnili da se otvaraju brojna vrata za napredak.
- Uz izdašne fondove, sve je to samo djelić benefita koje zemlja članica može iskoristiti kako bi povećala svoj stupanj ekonomskog razvoja, ali i sigurnosti za svoje stanovnike te samo članstvo kao takvo ima nemjerljiv pozitivan doprinos na gotovo svaki aspekt razvoja neke zemlje u globalnim okvirima, stava su.
Integracije
Za BiH primarno je to što bi sami početak pregovora o ulasku u EU, jednoga dana kada do toga dođe, donio prijeko potrebnu stabilnost na unutarnjopolitičkom planu. Takva okolnost bi dovela do kohezije odlučivanja i donošenja zakona, koji bi morali biti usuglašeni s europskim standardima i vrijednostima.
- Sukladno tome, bio bi poslan snažan investicijski signal međunarodnim sudionicima da je zemlja spremna poduzeti sve korake kako bi se što prije i što kvalitetnije pokušala integrirati u najrazvijeniji ekonomski blok na svijetu, poručili su analitičari Bloomberg Adrije.
S financijske strane, BiH se dosad okoristila IPA III sredstvima (Instrument for Pre-accession Assistance ili Instrument pretpristupne pomoći), u vrijednosti 73 milijuna eura u 2021. godini (IPA III je aktivan za razdoblje 2021-2027).