Statistike ukazuju na stabilizaciju broja novozaraženih
Prema podacima koje je Zavod za javno zdravstvo FBiH objavio u nedjelju prijepodne, u Federaciji BiH su prijavljeni rezultati testiranja 1.359 uzoraka, od kojih su 174 bila pozitivna na COVID-19. Novi slučajevi registrirani su u svim županijama, izuzev u Posavskoj te u Srednjebosanskoh županiji. U razdoblju 1. siječanj - 3. siječanj 2021., zbog greške s grafičkim prikazom podataka, smrtni slučajevi nisu mogli biti očitani te su prijavljeni u aktualnom izvješću Zavoda za javno zdravstvo FBiH: 9 osoba preminulo je 3.1. (9 u TŽ), 8 osoba preminulo je 2.1. (4 u TŽ, 3 SŽ, 1 u HBŽ), 6 osoba preminulo je 1.1. (3 u SŽ, 2 u TŽ a 1 u HBŽ), 4 osobe preminule su 31.12. 2020. godine (2 u HNŽ, 1 ZHŽ, a 1 u HBŽ). S jučerašnjim danom, ukupan broj smrtnih ishoda na području FBiH iznosio je 2.196. U FBiH do sada su testirana ukupno 345.504 uzorka, a COVID-19 potvrđen kod 72.573 osobe. Zaključno s neddjeljom, evidentiran je oporavak 52.979 pacijenta dok je aktivan bio 17.421 slučaj COVID-19. U Brčko Distriktu BiH je, od 68 testiranih u posljednja 24 sata, bilo 30 osoba pozitivnih na koronavirus, dok smrtnih ishoda nije bilo.
Načelnik Posušja Ante Begić pozitivan na koronavirus
U petak, 1. siječnja 2021., načelnik Općine Posušje Ante Begić (HDZ BiH) je u Zavodu za mikrobiološku dijagnostiku Kliničke bolnice u Mostaru obavio testiranje na prisutnost koronavirusa a nalaz je bio pozitivan. Načelnik je dobro i ima blaže simptome bolesti a svoje će radne obveze nastaviti obavljati od kuće u samoizolaciji poštujući preporuke epidemiologa i liječnika.
RS: 150 novozaraženih
Od posljednjeg izvješća o epidemiološkoj situaciji u RS-u, u Institutu RS-a za javno zdravstvo, Univerzitetskom kliničkom centru RS, Univerzitetskoj bolnici Foča i u bolnicama Sv. Vračevi u Bijeljini i Sv. apostol Luka u Doboju izvršeno je testiranje 815 laboratorijskih uzoraka, a virus korona potvrđen je kod 150 osoba. U posljednja tri dana, Institutu RS-a za javno zdravstvo prijavljeno je 17 smrtnih slučajeva osoba kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa korona. Do sada je u ovom bh. entitetu potvrđeno 37.335 slučajeva virusa korona, a preminulo je ukupno 1.801 osoba kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa. Oporavilo se 23.437 osoba, a testirano je njih ukupno 163.324. Prema podacima od nedjelje, pod zdravstvenim nadzorom bilo je 7.812 osoba.
Direktor 'Bosnalijeka' Uzunović: BiH ima lijek koji pomaže u liječenju COVID-a
Vijest da BiH ima vlastiti lijek koji pomaže u liječenju oboljelih od COVID-a odjeknula je u regiji. Riječ je o lijeku Enkorten koji proizvodi farmaceutska firma 'Bosnalijek'. Klinička studija provedena je u razdoblju od travnja do rujna 2020. godine na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, Univerzitetskom kliničkom centru RS-a u Banja Luci, Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar, Kliničkoj bolnici Zenica i Bolnici Travnik. U intervju za agenciju Anadolija, generalni direktor 'Bosnalijeka' Nedim Uzunović potvrdio je da je kliničko ispitivanje pokazalo da je Enkorten djelotvoran i siguran za primjenu kod srednje teške kliničke slike COVID-19 infekcije u bolničkim uvjetima te da značajno pomaže i ubrzava oporavak tih pacijenata. Istraživanje je, otkriva, pokazalo i vrlo dobru podnošljivost lijeka.
“Očito je da smo na dnu u Europi kada je riječ o odgovoru na koronavirus. Nedovoljno brzo se odgovara na izazov cjepiva i njegove nabave: dok svi već uvelike započinju proces cijepljenja, kod nas je taj proces još uvijek neizvjestan. No, zaista se nadam da će i ovaj lijek doprinijeti smanjivanju smrtnosti, koja je, nažalost, kod nas previsoka. Klinička studija je okončana i iznimno smo zadovoljni rezultatima, čiji su pokazatelji zaista ohrabrujući. Važno je naglasiti da se ovdje ne radi o lijeku za COVID-19, već o tome da rezultati ukazuju da Enkorten može značajno pomoći u tretmanu onih pacijenata kod kojih COVID-19 izaziva tzv. citokinsku oluju, a to su upravo ovi srednje teški slučajevi, koji najčešće završe u bolnici i kod kojih citokinska oluja vodi u još teže stanje, a nerijetko i smrt. Nakon što je svijet poharala pandemija SARS-CoV-2 virusa uzrokujući COVID-19, ubrzo se ustanovilo da bi pojačani odgovor našeg imunog sustava na infekciju koronavirusom, tzv. citokinska oluja, mogla imati veliki utjecaj na ishod same bolesti. Enkorten upravo djeluje na suprimiranje citokinske oluje koja se najčešće dešava u periodu od sedmog dana pojave prvih simptoma i tako ostvaruje terapijski učinak”, pojasnio je Uzunović. Kako je dodao, lijek Enkorten, registriran je u BiH za liječenje multiple skleroze, a obzirom da se radi o imunomodulatoru, ističe da je već od ranije potvrđena i odobrena njegova uloga u modifikaciji produkcije citokina, kao jednog od načina modulacije imunog odgovora. To je bio i osnov za početak kliničkog ispitivanja kod pacijenata s COVID-19 infekcijom.