Steže se obruč oko Macrona nakon pada vlade
Emmanuel Macron
Premijer Michel Barnier napustit će dužnost nakon što je odslužio najkraći premijerski mandat u modernoj francuskoj povijesti, a nakon jučerašnjeg pada francuske vlade, predsjednik Emmanuel Macron mora se suočiti s rastućom političkom i gospodarskom krizom koja bi mogla šokirati cijelu eurozonu, piše Politico.
Podsjetimo, nakon žestoke rasprave u Nacionalnoj skupštini, obilježene gromoglasnim podsmijesima i zvižducima, 331 od ukupno 577 francuskih zastupnika - glasao je za svrgavanje premijera Michela Barniera u glasanju o nepovjerenju nakon što je pokušao progurati štedljiv proračun.
Nakon što Barnier formalno podnese ostavku postat će premijer koji je najkraće bio na vlasti u povijesti moderne Republike Francuske i prvi kojem je parlament izglasao nepovjerenje od 1962. godine.
Sve više zastupnika traži ostavku Macrona
Politički kaos naveo je sve veći broj zastupnika da zatraže ostavku Macrona, čiji mandat traje do 2027. godine.
To bi bio potez bez presedana u modernoj francuskoj politici. Govoreći prije glasanja, čelnica krajnje desnice Marine Le Pen rekla je da će Macron "žrtvovati sudbinu Francuske zbog svoje taštine" ako ne odstupi.
"Emmanuel Macron je napadao temelje nacije posljednjih sedam godina", rekla je Le Pen, a pljeskali su joj istomišljenici koji su pokušavali prigušiti zviždanje Barnierovih saveznika.
"Samo svojom ostavkom može izvući zemlju iz kolotečine u kojoj se nalazi", poručila je.
Mathilde Panot iz krajnje lijeve stranke rekla je da je glasanje bio poraz za "sve politike Emmanuela Macrona".
"Kako bismo prekinuli zastoj, tražimo da Emmanuel Macron ode", rekla je novinarima nakon glasanja.
Kriza dosegla vrhunac
Dok je kriza - uglavnom izazvana Macronovim pozivom na prijevremene izbore ovog ljeta - došla do vrhunca, on je ostao po strani.
Vratio se u Elizejsku palaču iz Saudijske Arabije neposredno prije nego što je njegova vlada pala. Morat će predložiti novog premijera i dokazati da drugo najveće gospodarstvo EU nije nemoguće obuzdati.
Barnier je pak optužio zastupnike da su djelovali neodgovorno rušeći njegovu vladu.
"Ne mogu prihvatiti ideju da bi institucionalna destabilizacija mogla biti cilj koji okuplja većinu zastupnika u trenutku kada se naša zemlja suočava s dubokom moralnom, gospodarskom, financijskom i građanskom krizom", rekao je prije glasanja.
Međutim ništa ne upućuje na to da bi moglo biti lakše formirati vladu sposobnu dobiti potporu parlamenta podijeljenog na tri dijela nego što je to bilo prije tri mjeseca. Raspuštanje također nije opcija jer Macron ne može raspisati nove izbore do ljeta 2025.
Francuska gotovo sigurno ulazi u novu godinu bez proračuna
"Ova Nacionalna skupština je nemoguća", rekao je Barnier svojim ministrima okupljenim u palači Matignon nakon glasanja. "Iskreno želim sljedećoj momčadi puno sreće", dodao je.
U neposrednoj budućnosti, Francuska se mora pripremiti za neistraženi teritorij.
Zemlja će gotovo sigurno ući u novu godinu bez proračuna, a iako bi se od Barniera moglo tražiti da ostane kao privremeni premijer i predloži hitne zakone, takve mjere ne bi učinile ništa da smanje deficit – koji se trenutno projicira na 6,1 posto bruto domaćeg proizvoda – koji je uplašio financijska tržišta i izazvao prijekor iz Bruxellesa.
Ulagači su Francusku smatrali rizičnim ulaganjem kao i Grčku nakon tjedana zabrinutosti da bi se politička kriza mogla razviti u financijsku ako se zastupnici ne mogu složiti s Barnierovim mjerama štednje.
Teško da će Njemačka preuzeti uzde
Politički preokret teško da bi mogao doći u gore vrijeme za Europu, kojoj je prijeko potrebno vodstvo kako bi se suočila s izazovima u rasponu od povratka Donalda Trumpa do sukoba u Ukrajini i potencijalnog trgovinskog rata s Kinom.
Njemačka, druga polovica motora koji pokreće kontinent, loše je opremljena da preuzme uzde dok se bori s vlastitim političkim neredom i raspadajućom ekonomijom, piše index.