Što je vidio svijeta, vidio je, Dodik danas 'slijeće u kućni pritvor', ili nastavlja šprdati državu?

Najezda sarajevskih špijuna na banjolučku zračnu luku i prijelaze prema Srbiji
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, za kojim je raspisana međunarodna tjeralica trebao bi se danas (petak) vratiti iz Izraela gdje je sudjelovao na konferenciji o antisemitizmu. Odnosno, zrakoplov Vlade Republike Srpske već sinoć je prevezao Milorada Dodika iz Tel Aviva do Beograda, a dva sata iza ponoći je sletio u Banju Luku. Pretpostavlja se da je predsjednik RS-a izašao iz letjelice u glavnom gradu Srbije, te da će drugim 'putem' nazad u BiH.
Političko Sarajevo želi vidjeti policijske lisice na Dodikovim rukama, sluđeni što je država srozana i nemoćna i što niti gatare ne znaju tko bi to trebao uhititi neukrotivog rušitelja države iz Laktaša.
Čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović vjeruje da će se donedavni saveznik i prijatelj koji mu je bio gost i na rođendanskim slavljima, ipak sretno vratiti u zemlju koju ne podnosi i koju želi sahraniti.
Kojom rutom natrag?
Misterija o načinu i pravcu samog odlaska Milorada Dodika do Beograda, pa onda i do Tel Aviva opsjeda domaću i svjetsku javnost, a, eto, ne jenjava i dan nakon planiranog povratka. Sarajevska čaršija nagađa da je Dodik prešao granični prijelaz Rača i da mu je Granična policija navodno dignula rampu na VIP prolazu.
Iz Granične policije nisu demantirali mogućnost da je predsjednik RS-a doista napustio BiH u Rači, ali su upozorili da na tom graničnom prijelazu uopće nema rampi.
Naviru špekuliranja kako i kuda bi se Dodik mogao vratiti u BiH. Dovoljno je namazan i savjetovan od “sigurnjaka” da se nikada tražena “zvjerka” ne vraća istom rutom. Ali, Milorad Dodik i nema previše izbora.
Što god odlučio sa svojom pratnjom zasigurno će negdje morati preći granicu između BiH i Srbije. Legalno ili negdje na divlje.
Ako neće kopnom, predsjednik RS-a će morati koristiti neku od zračnih letjelica, zrakoplov ili helikopter. Formalno, Dodik bi se morao suočiti s našom državnom Graničnom policijom. Naravno, i u međunarodnoj zračnoj luci u Mahovljanima kod Banja luke.
Međutim, u tome i jeste temeljni, krucijalni problem cijele ove sage oko privođenja Milorada Dodika.
Špijunaža
Njega naprosto ne smiju uhititi domaće policijske snage, jer se plaše prolivanja krvi u eventualnom sukobu s dobro naoružanom i brojnom policijom RS-a koja pokriva sigurnosni obruč oko svog predsjednika.
Ako se ne dogodi neki dramatični obrat, Milorad Dodik će se u petak sigurno vratiti doma u Laktaše.
Država će opet biti ponižena i postiđena. Čudno je da OSA nema provjerene podatke o prijelazima Milorada Dodika, barem ih ne iznosi u javnost. Doznaje se da se u petak sprema najezda agenata iz Sarajeva na granične prijelaze prema Srbiji i banjalučku zračnu luku. To može biti samo rutinska, skrivena špijunaža, nikakva akcija “kidnapovanja” Dodika nije u opciji.
Ipak, nakon petka i povratka iz Izraela, moglo bi se komotno predvidjeti da je Milorad Dodik završio s putovanjima u napredne, demokratske, zemlje članice Interpola i sve druge koje poštuju međunarodne tjeralice.
Obruč se steže
Što je vidio svijeta vidio, Dodik se vjerojatno ipak vraća u “kućni pritvor”. Možda i dalje jedno vrijeme mogne do Srbije, eventualno Rusije i Mađarske, međutim, obruč se oko njega steže.
Pitanje je dana kada će Interpol u potragu za Dodikom. Podsjećamo, međunarodnu potjernicu raspisuje Sud BiH na prijedlog Tužiteljstva, a zatim se ona dostavlja Interpolu, koji odlučuje o njenoj daljoj distribuciji. Procedura može trajati od jednog do tri dana.
Kada je sam Interpol u pitanju, procedura je veoma jednostavna. Kada Glavno tajništvo Interpola zaprimi zahtjev za raspisivanje međunarodne, tzv. crvene, potjernice od strane Nacionalnog centralnog ureda (NCB) u Sarajevu, oni provjere da li je zahtjev usuglašen sa Statutom i Pravilima Interpola. Ako utvrde da jeste, raspisuju potjernicu.
Paralelno s tom procedurom Granična policija BiH je pokrenula internu istragu o tome kako je Dodik prešao granicu BiH-Srbija. Slučaj se istražuje po nalogu direktora GP Mirka Kuprešakovića, o čemu su obaviješteni Tužiteljstvo BiH i nadležne agencije. Medijski izvještaji ukazuju na to da policijski službenici nisu vršili kontrolu vozila kojima je Dodik prešao u Srbiju, što je izazvalo sumnju u sistemsku opstrukciju provođenja zakona. Prema nezvaničnim informacijama koje prenose mediji, pet neoznačenih vozila s rotacijom bez zaustavljanja je prošlo kroz Granični prijelaz Rača, koristeći VIP traku. Granična rampa navodno je bila podignuta, a policajci nisu imali informacije o prolasku kolone. Vjeruje se da je među putnicima bio predsjednik RS-a Milorad Dodik. Srbija tvrdi da nema podatke o koloni, što dodatno pojačava sumnje u moguće zaobilaženje pravila.
Ipak, povratak Milorada Dodika u BiH je mnogo kompliciraniji od odlaska. U sve je sada upetljan i Interpol i to daje novu pravno-sigurnosnu dimenziju cijelog slučaja. Pa, zato špijuni i raspoređuju resurse prema graničnim prijelazima.
J. S.