Što se dogodilo danas nakon suđenja Dodiku?
Suđenje
U Sudu BiH, u srijedu je održano još jedno ročište u okviru suđenja predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktora 'Službenog glasnika RS-a' Milošu Lukiću, a koje se tereti za nepoštivanje odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta.
Na ročištu su iskaze dali bivši direktori 'Službenog glasnika RS' Milka Devušić i Vladimir Јanković. Za njih se ranije govorilo da su ostavke podnijeli jer nisu mogli podnijeti pritisak stvoren uoči i nakon donošenja zakona u Narodnoj skupštini RS-a kako u 'Službenom glasniku RS' ne bi bile objavljivane odluke OHR-a.
Janković, kojeg su najprije ispitivali tužitelji, je naveo da je dužnost v.d. direktora 'Službenog glasnika RS-a' obnašao od 4.5. do 24.5.2023., dakle svega dva dana. Naveo je da je uvidio da to nema veze s njegovim obrazovanjem, a bio je i fizički udaljen od posla budući je iz Gradiške. Istodobno su mu se javili zdravstveni problemi. Tužitelji su pokušali doći do odgovora jesu li razlozi bili izloženost pritisku, kako je prethodno stajalo u iskazu kojeg je dao SIPA-i.
Ovom se svjedoku obratio optuženi Dodik kazavši da ne može vjerovati da se Tužiteljstvo odlučilo na ovo, da treba poštivati dignitet svjedoka i da je njegov iskaz u oba slučaja bio isti. Lukićev branitelj Miljkan Pucar pitao je svog klijenta je li netko vršio pritisak na njega, na što je Lukić odgovorio odrično. Uslijedilo je svjedočenje Milke Devušić, koja je bila zaposlena u Službi za objavljivanje akata. Tužitelji su se osobito zanimali za obrazac SG 32, gdje se prilikom objave nekog akta potpisuju ili tehnički urednik ili glavni i odgovorni urednik, tj. direktor. Pitali su može li se objaviti neki akt bez potpisa direktora, na što je svjedokinja dogovorila da može, odnosno da je taj akt samo interne prirode i da je važeći bez obzira tko je stavio potpis.
Na to je optuženi predsjednik RS-a komentirao da je ponosan na ljude zaposlene u 'Službenom glasniku' uz opasku da je prilično jasno da oni ne donose odluke već ih provode. Dodik je tijekom ročišta ustvrdio i da Tužiteljstvo BiH pokušava iz ničega donijeti relevantne dokaze.
- Nikakvih dokaza nema, suđenje se improvizira, poručio je on i dodao da je to dokaz 'zlih namjera Tužiteljstva BiH'.
Nakon saslušanja svjedoka, trebalo je pristupiti izvođenju dokaza Tužiteljstva, ali je to odgođeno za naredno ročište, najavljeno za 29. travanja, stoga što je Obrani ostavljeno vrijeme pismeno se izjasniti o dokazima.
Pred zgradom Suda BiH, i ovaj su se put uoči početka ročišta okupile Dodikove pristalice, među kojima su bili i nositelji javnih funkcija u Republici Srpskoj i na razini BiH, a kako bi mu dale podršku. Oni su Dodika dočekali pljeskom a ponovno se mogao čuti i stav da je riječ o političkom, a ne pravnom procesu.
Budu li uvažavani činjenice i pravo, može slijediti oslobađajuća presuda
Po okončanju ročišta u Sudu BiH, javnosti su se na tiskovnoj konferenciji obratili članovi tima Dodikove obrane, kao i neki od nositelja funkcija iz RS-a. Tako je odvjetnik Anto Nobilo naveo da je dokazni postupak optužbe faktički na kraju.
- Nismo danas ništa čuli. Tako će biti i naredno ročište. Vidjet ćemo da nema dokaza o kaznenom djelu. Ovo je čista politika te se kroz kazneni postupak želi riješiti političke probleme BiH. Ovo je fingirani kazneni postupak, ocjena je odvjetnika Nobila koji je iskazao nadu da će Sud dozvoliti da Obrana iznese svoje dokaze kojima raspolaže.
- Ugurali su politiku u kazneni postupak, pa hajde da vidimo što se tu radi. Da vidim kakve su ovlasti visokog predstavnika, je li on ikada dobio ovlasti zakonodavca. Mi tvrdimo da nije i da možemo to dokazati. Je li izabran na zakonom propisan način, sukladno Daytonskom sporazumu? Također ćemo dokazati da nije, naveo je Nobilo uz napomenu da je Obrana prisiljena sve to dokaže, ako Sud prihvati dokaze.
- Ako ih ne prihvati, dolazi do kritičnog trenutka kada će se odlučivati o dokazima Obrane, a nakon toga će se lako predvidjeti finale postupka, zaključio je Nobilo. Odvjetnik Goran Bubić, također branitelj predsjednika RS-a, naveo je da se radi o simuliranom suđenju u pokušaju da se Dodika eliminira iz političkog života i to na neustavan način.
- Dva svjedoka koja su danas svjedočila u predmetu protiv Dodika i Lukića, iako su svjedoci Tužiteljstva, u jednom su trenutku svjedočili protiv optužnice, kazao je Bubić te pojasnio da predsjednik RS-a može biti smijenjen na način na koji je izabran te dodao da nema uvjeta da se pravosudna vlast miješa na način na koji se pokušava miješati.
- Budu li u ovom postupku uvažavani činjenice i pravo, može slijediti oslobađajuća presuda, rekao je on te najavio da na narednom ročištu Tužiteljstvo planira izvoditi neke pismene dokaze, među kojim su dopisi Christiana Schmidta, pa tako postoji i jedan koji kaže da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obvezujuće. - On zaboravlja da je visoki predstavnik 2006. poništio odluku Ustavnog suda BiH koja je dala zaštitu građanima BiH koji su bili smijenjeni odlukom visokog predstavnika. Čemu Schmidt piše da su odluke Ustavnog suda obvezujuće, a tako se ponašaju prema Ustavnom sudu?, učitao je Bubić dok je Goran Petronijević, predsjednik Centra za obnovu međunarodnog prava, ustvrdio nakon održanog ročišta da je Tužiteljstvo u nelagodnoj situaciji.
- Ovo je jedan klasičan primjer pritiska na Tužiteljstvo i na pravosuđe i primjer zlouporabe pravosuđa i Tužiteljstva u političke svrhe, riječi su Petronijevića koji je poručio i da se, ako je razlog ukloniti političkog protivnika, to radi na demokratski način, na izborima i nikako drugačije. Sâm Dodik je u svom obraćanju ponovio da je BiH kolonija u kojoj se pitati žele stranci, koji nametnu suce i tužitelje te od njih očekuju voditi postupak po njihovoj mjeri.