Dnevni.ba - PRELOADER

Stoltenberg pozorno prati situaciju na Zapadnom Balkanu, posebno u BiH

10 Lis 2023


Stoltenberg pozorno prati situaciju na Zapadnom Balkanu, posebno u BiH

Najava posjeta glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga Bosni i Hercegovini, iako nije još potvrđena, još je jedna potvrda da on zaista pozorno prati situaciju na Zapadnom Balkanu, poglavito u BiH, rekao je u Sarajevu veleposlanik Norveške u BiH Olav Reinertsen, čija je zemlja kontakt-točka NATO-a za BiH.

- Znam da glavni tajnik Stoltenberg pokazuje ogroman interes da posjeti BiH, koja je, na koncu, članica programa Partnerstvo za mir. Ali, upravo mislim da je takva najava još jedna potvrda njegove i NATO-ove predanosti BiH, naveo je te poručio da je, iako njegova zemlja, Norveška, nije dio EU-a niti EUFOR-a, njezina podrška snagama Misije 'Althea', koja ima mandat očuvati sigurno okruženje u BiH, potpuna.

Sigurnosna situacija u BiH

Govoreći na otvaranju dvodnevne konferencije o sigurnosnim izazovima NATO-a, koju je norveško Veleposlanstvo organiziralo u suradnji s Atlantskom inicijativom, najavio je da će se na skupu razgovarati apsolutno o svemu.

- Razgovarat će se o sigurnosnoj situaciji u BiH, ali i o sigurnosnoj situaciji na našem kontinentu, osobito nakon brutalne ruske invazije, agresije na Ukrajinu, dodao je.

Govoreći o sigurnosti građana BiH, rekao je da su NATO, kao i svi saveznici, trenutno fokusirani na situaciju u našoj zemlji.

Veleposlanik Norveške u BiH Reinertsen podsjetio je da je prošle godine glavni tajnik NATO-a Stoltenberg definirao koje su to zemlje koje zaslužuju posebnu pozornost, a one su, u kontekstu ruske agresije, BiH te Gruzija i Moldavija.

Kada je riječ o misiji EUFOR-a u BiH, norveški veleposlanik se nada da će joj Vijeće sigurnosti UN-a mandat produžiti.

- Moramo imati na umu da EUFOR, koji ima izvršni mandat očuvati sigurnost, treba značiti i da se građani mogu osjećaju sigurnima. To je izvrstan primjer kako NATO i EU surađuju u ovoj regiji. Sve to je rezultat Berlinskog procesa, dodao je uz poruku da stvari ne treba komplicirati.

- Ovo je jasno podcrtano u Daytonu, da snage međunarodne zajednice trebaju brinuti za sigurnost građana BiH, navodi Reinertsen.

Odgovarajući na pitanje jesu li opravdani strahovi od mađarskog vodstva EUFOR-om, norveški je veleposlanik kazao da je izvrsni ministar obrane BiH i njemu prenio zabrinutost s tim u svezi.

- No, moram reći da uopće nisam zabrinut, očekujem da će Mađarska voditi EUFOR s jednakim kapacitetima kako je to činio i prethodni austrijski zapovjednik i, općenito, mislim da je, kada je u pitanju EUFOR, potrebno da on ima resurse kako bi ispunio svoj izvršni mandat i svoju operativnu ulogu, zaključio je.

Diskurs na političkoj razini jasno isprepleten raznim sukobima

Predsjednica Atlantske inicijative Edina Bećirović najavila da je, pak, da će na ovoj konferenciji po prvi puta biti predstavljeni rezultati istraživanja koje je provela Atlantska inicijativa.

- Zanimljivo je da se nalazi tih istraživanja u velikoj mjeri ne poklapaju s političkim diskursom. Diskurs je na političkoj razini jasno isprepleten raznim sukobima. U javnom diskursu, oni koji govore o NATO-u, govore o tome na način kao da govore u ime svih u BiH. No, naše istraživanje ukazuje na jednu drugačiju priču i u tu vidimo prostor za dijalog, navela je Bećirović dok je Sead Turčalo, potpredsjednik Atlantske inicijative, dodao da je istraživanje provedeno na reprezentativnom uzorku u cijeloj BiH te da njegovi rezultati ne odražavaju stav da je netko a priori protiv NATO-a i da se o tome ne može razgovarati.

Tako se, na primjer, na pitanje bi li njihov strateški izbor bio Rusija i Kina ili NATO, polovina ispitanika iz Republike Srpske opredijelila za NATO ili nije bila odlučna u tom izboru, što je suprotno od dominantne percepcije.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

8 h 51 min

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

15 Svi 2025