Sukob Europe, Amerike i Rusije oko BiH

Piše: V.S.Herceg
Iako je imala brojne političke krize u svojoj povijesti nove balkanske države, BiH sada proživljava jednu od najopasnijih jer su izravni akteri ne samo bh. političari, nego i velike sile - Rusija, EU i SAD. Ali, za novog visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji za sebe kaže da je 'relativno iskusan političar' nema mjesta za paniku. On bh. građanima poručuje: 'Samo opušteno'.
Schmidt je od jučer visoki predstavnik
Sada već bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko, neobjašnjivo optimistično godinama je čekao da se domaći političari odrede prema negiranju genocida i prestanu s veličanjem osoba osuđenih za ratne zločine. To oni nisu učinili, a Inzko je na odlasku zaista ostavio najsnažniji trag nametnuvši zakon o negiranju genocida i ratnih zločina. Iako je sam Inzko za medije kazao kako su reakcije blaže nego što je očekivao, svjedočimo jednoj do najvećih političkih kriza u BiH nakon rata. Narodna Skupština RS-a usvojila je u petak, 30. srpnja, i to po hitnom postupku, Zakon o neprimjenjivanju odluke visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka o zabrani negiranja genocida, ali i Zakon o dopuni Kaznenog zakonika Republike Srpske, odnosno izmjene ovog zakona, kojim će biti kažnjivo nazivanje Republike Srpske genocidnom tvorevinom. Na ovo su oštro kritički odgovorili iz Vijeća za primjenu mira u BiH (PIC), i to bez Rusije koja je, potom, imala svoje viđenje i preporuke, a moglo bi se kazati i naredbe za stanje u BiH. No, novi visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt od jučer je novi visoki predstavnik u BiH i u jednom od prvih obraćanja bh. građanima poručio je 'Samo opušteno', a za one s otporom i nepriznanjem kazao je kako je 'relativno iskusan političar koji je štošta proživio' te da neće posustati. Zasigurno ćemo uskoro vidjeti poteze i odluke novog visokog predstavnika koji je na tu dužnost došao prvenstveno velikim zalaganjem uskoro odlazeće njemačke kancelarke Angele Merkel, ali i američke i europske administracije.
Iz PICA osudili odluke iz RS-a
Iako još ovo nije vrhunac krize, nova izjava iz PIC-a, iz kojeg su kritizirali odluke NS RS-a, a na istu odgovorili iz ruskog veleposlanstva, još jedna je stepenica više.
Veleposlanici PIC-a najoštrije su osudili eskalaciju tenzija koja dolazi od, kako su istaknuli, strane nekih političkih čelnika kao odgovor na nedavnu izmjenu Kaznenog zakona, kao i korake koje je poduzela Narodna skupština RS, a koji bi narušili stabilnost i omeli učinkovit rad organa vlasti.
- Retorika i postupci koji podrivaju funkcioniranje države Bosne i Hercegovine, uključujući bojkot institucija na državnoj razini i blokiranje vitalnih odluka, destabiliziraju zemlju i protivni su Daytonskom mirovnom sporazumu. Takvi potezi ne služe interesima građana Bosne i Hercegovine i ometaju europske integracije i napredak u 14 ključnih prioriteta', priopćili su iz PIC-a. Navode kako su neprihvatljivi revizionizam, veličanje osuđenih ratnih zločinaca i poricanje dobro dokumentiranih i utvrđenih činjenica o ratnim događajima, uključujući genocid.
- To je protivno najosnovnijim europskim vrijednostima i podriva stabilnost zemlje te boljitak i prosperitet građana BiH. Nedavno donošenje amandmana rezultat je dugotrajne pasivnosti domaćih političkih aktera, a primjenjiv je na sve građane u BiH, poručili su između ostaloga.
Rusija protiv OHR-a i Schmidta
Očekivano, ovu izjavu nije podržala Ruska Federacija koja je vrlo često ima potpuno drukčiji pristup – naglašavaju da ne priznaju OHR kao ni novog visokog predstavnika u BiH.
- Polazimo od toga da nakon 27. svibnja mjesto visokog predstavnika u BiH ostaje prazno. Svi oni koji namjeravaju sarađivati s državljaninom Savezne Republike Njemačke Christianom Schmidtom, koji sebe naziva Visokim predstavnikom, to čine na vlastitu odgovornost i rizik, jer on nema potreban mandat Vijeća sigurnosti UN-a, ističe se u objavi Veleposlanstva Rusije u BiH na službenom Facebook profilu. Dodaje se kako je Rusija protiv bonskih ovlasti visokog predstavnika u BiH, te se dodaje kako ta zemlja Ured Visokog predstavnika 'smatra kočnicom razvojnog puta BiH i inzistira na njegovom bezuvjetnom gašenju'.
- Uvijek smo se protivili upotrebi 'bonskih ovlasti'. Čak i uz pretpostavku da su ista postala temelj odluke Valentina Inzka, čak ni njihovo najšire tumačenje ne daje mu za pravo miješanja u aktivnosti zakonodavne vlasti. Štoviše, bezgranično tumačenje ‘bonskih ovlasti’ (tzv. „druge mjere“, dio XI, stav 2, točka c) dovodi do toga da Valentin Inzko ima pravo uzeti kalašnjikov, otići u Banja Luku i strijeljati sve zastupnike NS RS-a. I prema njegovom tumačenju ‘bonskih ovlast’, on će biti u pravu! Treba li BiH takav Visoki predstavnik?, s dozom dramatike ističu iz ruskog veleposlanstva u BiH, koje je također članica PIC-a. Njihov zaključak je da je upravo OHR tvorac destabilizacije ne samo u BiH, nego i u regiji, i da to čini namjerno.
- Ured Visokog predstavnika smatramo kočnicom razvojnog puta BiH i insistiramo na njegovom bezuvjetnom gašenju. To je taj slučaj kada su se prednosti odavno pretvorile u nepopravljive nedostatke. Stoga – mora biti zatvoren!, izričito se zaključuje u objavi iz ruskog veleposlanstva. Ovo je još jedno vrlo kritičko priopćenje iz ruskog veleposlanstva u BiH, nakon onog u ožujku kada je poručeno kako je 'smisao postojanja NATO-a, koji se pretvorio u geopolitički projekt Zapada, borba protiv Rusije', te da će 'u slučaju praktičnog približavanja BiH i Alijanse reagirati na taj neprijateljski korak'.