Suradnja BiH s NATO-om ponovno tema prijepora

U BiH ne jenjava polemika visokih dužnosnika kroz medije, a nakon što je objavljen sadržaj obraćanja glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga ministrici vanjskih poslova BiH Biseri Turković, u kojem on tretira pitanje suranje BiH s tim vojno-političkim Savezom.
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je, u reagiranju na prepisku ministrice vanjskih poslova BiH Bisere Turković i glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga o nastavku suradnje NATO-a s BiH i drugim međunarodnim partnerima s ciljem očuvanja stabilnosti i promicanja reformi u BiH, ocijenio da se, očito, radi o još jednoj zlouporabi.
-Riječ je o zavjeri muslimanske strane koja BiH pokušava predstavlja na jedan način, što nije istina. Turković nema ovlasti u obrani, ni izvana, ni iznutra, te je jedino mjerodavno mjesto za komunikaciju s NATO-om i drugim državama o vojnim pitanjima Predsjedništvo BiH, koje je ovoga puta zaobiđeno, ukazuje Dodik.
Prema ocjeni potpredsjednika Narodne skupštine RS-a Milana Petkovića, BiH ne treba nikakve mjere te ona nema nikakav ugovor s NATO.
-BiH uopće nije potreban poseban set mjera NATO-a jer taj Savez nema nikakvu ulogu u BiH. Republika Srpska nikada neće dopustiti da joj NATO nametne poseban set mjera. Pamtimo sve žrtve srpskog naroda i zločine koje je taj Savez počinio i zato nas ne zanimaju posebni planovi, navodi Petković.
Bećirović: NATO ostaje u BiH, Dodik ne mora
Denis Bećirović, kandidat ujedinjene oporbe za člana Predsjedništva BiH iz FBiH, je, pak, u reagiranju na tvrdnju Dodika da 'NATO nema nikakvu ulogu u BiH', napomenuo da je put ka punopravnom članstvu u NATO-u sastavni dio bh. zakonodavstva.
On, tako, podsjeća, da se u Zakonu BiH o obrani, koji su izglasali i parlamentarci iz reda SNSD-a, precizno navodi da će državne institucije provesti potrebne aktivnosti za prijam BiH u članstvo NATO-a.
Prema njegovoj ocjeni, Dodik, omalovažavanjem uloge i značaja NATO-a, svjesno dezinformira javnost s ciljem stjecanja jeftinih političkih poena u izbornoj godini. Uz napomenu i da prijem BiH u NATO ne ide na štetu nijednom pojedincu ili etničkoj grupi, već upravo suprotno, Bećirović argumentira da će korist od članstva u NATO-u imati svi građani obzirom da članstvo u tom Savezu znači očuvanje mira i sigurnosti u zemlji, jačanje suradnje u oblasti obrane i obrazovanja, ali i jačanja same domaće ekonomije.
-NATO ne predstavlja prijetnju nijednom državljaninu BiH. Stava sam da se NATO-u mogu protiviti samo one politike koje rade izravno na štetu mira, suživota i ekonomskog razvoja zemlje, ističe Bećirović koji je Dodiku poručio i da NATO ostaje u BiH, dok Dodik, ako mu je tijesno, tu ne mora ostati.
Upravo je ova poruka Bećirovića bila povod potpredsjedniku SNSD-a Nikoli Špiriću da ukaže da je to poruka neosviještenim Srbima, ako ih još ima.
-Sada je sasvim jasno da je njegova ideja o građanskoj BiH samo prijelomna faza ka islamskoj BiH a, ako treba, i uz podršku NATO snaga. Na svu sreću, Denisa se neće pitati, a ono što zabrinjava je šutnja oporbe iz RS-a, zaključi Špirić.
Stoltenberg: NATO razvija set mjera, posebno osmišljenih za BiH
Povod ovoj debati kroz medije bilo je pismo glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga zamjenici predsjedatelja Vijeća ministara i ministrici vanjskih poslova BiH Biseri Turković, u kojoj je Stoltenberg ponovio uvjeravanje da NATO snažno podržava euroatlantski put BiH te da će Alijansa nastaviti surađivati s BiH i drugim međunarodnim partnerima kako bi se sačuvalo stabilnost i promicalo reforme u zemlji.
U odgovori na pismo u kojem je ministrica Turković glavnog tajnika NATO-a upoznala s izazovima s kojima se BiH suočava u svjetlu aktualnih zbivanja u Europi i regiji, Stoltenberg je ocijenio da je ruska agresija na Ukrajinu temeljno potkopala europsku sigurnost.
-Stoga je NATO spreman nastaviti podržavati partnere koji mogu biti izloženi malignom utjecaju i pritisku, kako bi ojačao njihovu otpornost. Kako znate, NATO razvija set mjera, posebno osmišljenih za BiH, sukladno vašim potrebama, naveo je glavni tajnik NATO-a te poručio da je stabilnost Zapadnog Balkana dugoročni strateški cilj Alijanse, kojem ostaje do kraja predana.
Na koncu je izrazio zabrinutost separatističkom retorikom i aktivnostima koje prijete narušiti uspjeh Daytonskog mirovnog sporazuma.