SUSTAV POTPUNO ZAKAZAO Kako suzbiti vršnjačko nasilje?

BiH preplavljena bijesnom omladinom
Ključni odgovor je da djeci nedostaju empatija, ljubav, prihvaćanje... Produktivne stvari. Djetetu danas daju telefon u ruke i pomisle: “Evo ti, snađi se“. A to je kao da si mu dao pištolj u ruke, ističe pedagog i sociolog Edisa Demić
MOSTAR - Video snimak vršnjačkog nasilja, snimljen na Staklenoj banci u Mostaru, dospio je sredinom tjedna u javnost. Na snimku se vidi kako djevojčica fizički napada drugu, dok ostale nazočne sve to snimaju i smiju se. Napadnuta preklinje da je puste, ali ono što je posebno uznemirujuće jeste činjenica da joj nitko od prisutnih nije pružio pomoć. Zbog zaštite identiteta napadnute maloljetnice, portal nje objavio snimak.
Izazovi s interneta
Mail je proslijeđen Ministarstvu unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije. I ovo, nažalost, nije izoliran slučaj. Vršnjačko nasilje je sve prisutnije, jer djeca iz škola izlaze bijesna.
- Razlog zašto je to tako je to što djeca gledaju sadržaje koji izazivaju nasilje bez ikakve kontrole. Od online igrica do izazova na Tik-Toku. Zamislite imali su izazove da glume Spidermana, lomili su noge i ruke, prolazili pored auta što bliže, ali da ih auto ne udari, a sve da bi dobili lajkove. Njihove aktivnosti su agresivne, i logično je da će i oni biti frustrirani. Nijedno dijete koje je sretno i zadovoljno ne može biti agresivno. Ključni odgovor je da djeci nedostaju empatija, ljubav, prihvaćanje... Produktivne stvari. Djetetu danas daju telefon u ruke i pomisle: “Evo ti, snađi se“. A to je kao da si mu dao pištolj u ruke. Dijete s neadekvatnim korištenjem interneta samo sebe može povrijediti. To je najveći problem, ističe pedagog i sociolog Edisa Demić, koja je djelovanjem kroz Dignitet već dva desetljeća posvećena rješavanju problema vršnjačkog nasilja.
Istraživanje objavljeno u siječnju 2025. pokazalo je da vršnjačko nasilje u Bosni i Hercegovini konstantno raste, postajući sve okrutnije i bezosjećajnije. Mnogi ne prijavljuju nasilje zbog nedostatka povjerenja u institucije, neshvaćanja obitelji, ali i neadekvatnog odgovora škola. Veliki broj djece u istraživanju navelo je da podrška izostaje čak i nakon prijavljivanja nasilja.
- Sve se sustavno mora riješiti. Obitelji sagledati gdje su i što im je raditi. Što će nekomu kule ili vile, ako im je dijete na narkoticima ili na psihijatriji? Adolescencija i odrastanje su bolni. Nikada bolniji kao danas. Mladi i djeca se bombardiraju različitim sadržajima, a njihov psihofizički razvoj je takav da neke stvari ne mogu realno apsorbirati. Nemaju iskustvo. Nažalost onda su podobni i vidite što se dešava... Od predatora koji ih vrbuju, do vršnjačkog nasilja koje ispoljavaju jedni prema drugima, upozorava Demić.
Zakazale i škole
Dignitet je dosad organizirao brojne edukacije za stručna lica koja se bave ovim problemom. Povodom Međunarodnog dana obitelji (15. svibnja) u Mostaru će organizirati događaj na kojemu će se govoriti o izazovima vezanim za vršnjačko nasilje s kojim se susreću djeca i obitelji, a s ciljem da se odrede smjernice i dobiju preporuke za dalje djelovanje u zajednici.
- Dosta radimo s djecom, bazirani na nasilje u stvarnom životu, ali i u takozvanom online svijetu. Šokantna su saznanja. Vršnjačko nasilje se iz stvarnog života prebacuje u online svijet i postaje teže za djecu i obitelji. Zabrinjavajuće su posljedice... Depresije, otuđenost, neraspoloženje, odbijanja odlaska u školu, izlaska s vršnjacima. To su indikatori do kojih dolazimo od djece. Zabrinjavajuće je stanje. Roditelji razmišljaju: “Djeca su u školi, škola mora stopostotno preuzeti brigu“, dok škola ako se desi vršnjačko nasilje izvan škole ili školskog dvorišta smatra da to ne treba da ih zanima. A uistinu su problem takva promišljanja. Djeca su živa bića i sa sobom nose svoje probleme. Sustavno se problemi trebaju rješavati, poduzeti adekvatne mjere... Protokol koji imaju škole za postupanja u slučaju vršnjačkog nasilja je zastario. I on se treba unaprijediti. Stručni tim se treba okupiti i uz pomoć Ministarstva uraditi dopune kako bi se promptnije i adekvatnije reagiralo. Svatko to u praksi gura pod tepih, dok ne dođe do njegovog djeteta. A ako do toga dođe, onda se hvataju za glave.
S. Ž.