Dnevni.ba - PRELOADER

Sve države svijeta uvode čitavu lepezu mjera zaštite svojih žitelja. Sve osim jedne!

17 Velj 2022


Sve države svijeta uvode čitavu lepezu mjera zaštite svojih žitelja. Sve osim jedne!

Piše: Dragan Bradvica

Gotovo da nema zemlje na svijetu koja već mjesecima ne donosi čitav niz mjera kako bi zaštitile svoje žitelje od velike inflacije. Od izravne financijske pomoći, preko ograničavanja cijena i drugih mehanizama koje državi stoje na raspolaganju, preko smanjenja poreza – samo su neke od mjera koje svaki dan uvode države diljem Europe i svijeta.

Ipak, ima jedna koja ne radi ništa – naša. Vlasti Bosne i Hercegovine i ovu krizu, koja najviše opet pogađa one najsiromašnije (a oko 20 posto našeg stanovništva i prije inflacije živjelo je ispod granice siromaštava), 'rješavaju' na isti način kao i druge – ne radeći ništa.

Poodavno bh. političke (kvazi)elite žive u paralelnom svijetu jer su njihova primanja i po sedam, osam puta veća od prosječe plaće u BiH, a i ta prosječna plaća je da 55 do 60 posto radnika u ovoj zemlji i dalje samo san.

Čak se posljednjih dana otvoreno hvali nekim mjerama, primjerice iz Vlade Federacije, samo zaboravljaju reći kako su najznačajnija poskupljenja krenula upravo nakon tih mjera pa po toj logici bi bilo bolje da ništa nisu ni radili. Drugi pak ponovno pozivaju 'pomoć s neba' – oni se eto nadaju kako će se stvari vratiti na normalno stanje same od sebe.

Kako to rade Slovenija i Hrvatska?

I dok naše vlasti čekaju da se ponovno sve riješi samo od sebe, druge države itekako rade. Tako samo u srijedu dolaze vijesti kako Republika Slovenija ide i u jednokratnu pomoć od 150 eura za 710 tisuća korisnika zbog poskupljenja energenata.

Nadalje, susjedna Republika Hrvatska donosi pak čitav niz mjera za aktualna ali i već najavljena poskupljenja u budućnosti. Predstavljen je paket mjera'težak' 4,8 milijardi kuna (637 milijuna eura) i odnosi se na domaćinstva, tvrtke i poljoprivrednike.

- Ovaj paket rađen je sustavno, on je pravovremen, kvalitetno pripremljen i sveobuhvatan. Paket se odnosi se na kućanstva, na poduzeća i na poljoprivrednike. On je univerzalan, jer je usmjeren svim korisnicima, ublažavamo rast cijena električne energije i HEP će podnijeti dio tereta. Paket se odnosi za kućanstva, na potpore za trošak plina za kućanstva, na porezna rasterećenja, na socijalne naknade za građane u riziku od energetskog siromaštva, dodatno za umirovljenike jednokratnom naknadom, za poduzeća potpore za trošak plina  poduzetnicima te poseban program potpora za poljoprivrednike i ribare, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković.

Istaknuo kako se paketom mjera limitira rast cijena električne energije na 9,6 posto, a plina na prosječno najviših do 20 posto. Ograničenjem porasta naknada za električnu energiju (HEP) rasteretit će se kućanstva za oko 460 milijuna kuna, rekao je. 

Mjere za plin odnose se na potpore za sva kućanstva koja koriste plin, i to direktno na računu potpore od 10 lipa po kilovatsatu (kWh). Potporu će dobiti i mikro, mali srednji poduzetnici s prosječnom godišnjom potrošnjom do 10 gigavatsati (GWh), i to 15 lipa po KWh. U sustavu PDV-a stopa će na plin i toplinsku energiju bii trajno snižena s 25 na 13 posto, koliko iznosi i za struju, dok će od 1. travnja ove do 31. ožujka iduće godine PDV na plin biti snižen na 5 posto. 

Uz to, premijer je najavio i smanjenje stope PDV-a na hranu - s 13 na 5 posto na svježe meso i ribu, jaja, voće, povrće, jestiva ulja i masti, dječja hrana, na troškove u poljoprivredi (sadnice, gnojivo, pesticidi) s 25 na 5 posto, s 25 na 5 posto na maslac i margarin, dok će PDV na higijenske uloške i tampone biti snižen s 25 na 13 posto, a na ulaznice za sportske, kulturne i ostale priredbe s 25 i 13 posto na 5 posto. 

Vladin paket u sustavu socijalnih naknada za ugrožene kupce energenata predviđa proširenje definicija tih kupaca i na korisnike nacionalne naknade za starije osobe.  Uz to, naknada za električnu energiju proširuje se i na plin i udvostručuje se mjesečni iznos naknade s 200 na 400 kuna, itd. 

Premijer je najavio i energetski dodatak za 721 tisuća umirovljenika s mirovinom do 4.000 kuna, a iznos (koji će se kretati od 400 do 1.200 kuna) ovisit će o visini mirovine.  Paket predviđa i potpore za poljoprivrednike i ribare, uz ostalo potpora male vrijednosti poljoprivrednicima za nabavu umjetnog gnojiva. 

Majstori iluzije

U isto to vrijeme, naše vlasti nude priče. I, ruku na srce, u tome i jesu dobri. Majstori iluzije. Tako iz Federalne direkcije robnih rezervi kažu: 'Žitelje ne treba strašiti poskupljenjima, Vlada FBiH ima mehanizme zaštite i dovoljno robnih rezervi'. I sve bi to bilo u redu da se poskupljenja događaju u najavi, a ne kako već punih 12 mjeseci bilježimo inflaciju i značajna poskupljenja osnovnih životnih namirnica.

Dakle, opet po onoj: 'Vjerujete li vi vlastima ili vlastitim očima i ušima?'. Kao da se sve ovo što svi osjetimo na vlastitom džepu, povećanje redova u pučkim kuhinjama ali i kontejnerima ne događa, kao da su naše vlasti sve to već ranije spriječile. Nažalost, ne da nisu nego su brojnim potezima samo produbljivale krizu.

Uz to, i oni optimističniji najavljuju da bi se cijene mogle stabilizirati tek krajem godine pa je jasno kako nas očekuju novi udari, posebno ako se u međuvremenu ne riješe brojne svjetske krize. Niti o tome u ovoj zemlji malo tko vodi računa. Zna se što je vlastodršcima osnovno – neka su proračuni puni da 'proračunski domoljubi' ne osjete bilo kakve poremećaje, neka se nova vojska uhljeba ugura na 'državne jasle', neka ima što više natječaja, novih zaduživanja, novih nameta ako treba, a sve to zamagli pričom o izdajnicima i zaštitnicima, herojima i žrtvama, ratovima od prije više od 100 godina…

Nažalost, sve to im i dalje prolazi, oni su sve bogatiji i bogatiji dok je običnim smrtnicima i odlazak u trgovinu postao luksuz, a sretanje sa svojim najmilijima poodavno im je nemoguće bez modernih komunikacijskih tehnologija.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

9 h 40 min

U novom broju donosimo

Novi broj

23 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Lis 2024