Sve manje nezaposlenih, ali i manje kvalificiranih radnika na Zapadnom Balkanu
Glavna tajnica Vijeća za regionalnu suradnju Bregu
Smanjuje se nezaposlenost na Zapadnom Balkanu no, zbog emigracije, dolazi do nestašice kvalificiranih radnika, izjavila je Majlinda Bregu, glavna tajnica Vijeća za regionalnu suradnju (RCC), operativnog tijela Procesa suradnje u Jugoistočnoj Europi.
- Dobra vijest je da se nezaposlenost u regiji smanjuje. Od 2019. godine, kada je iznosila 16,4 posto, do 2022. (13,1 posto) zabilježen je pad veći od 3,0 posto. Ako nastavi ovim tempom, Zapadni Balkan si može priuštiti da se nada, dodala je Bregu. Kako se dodaje u priopćenju RCC-a, sektori ključni za ekonomski rast a to su informacijska tehnologija, građevinarstvo i proizvodnja, turizam i ugostiteljstvo, unatoč tomu se bore s akutnim nedostatkom kvalificiranih radnika zbog emigracije koja, kako se ukazuje, isisava najkvalificiranije i najnadarenije radnike iz regije, dodatno pogoršavajući nedostatak vještina i sprječavajući napredak.
- Svjedoci smo povećanja broja radnika koje uvozimo izvan regije. To se naročito odnosi na građevinski sektor, turizam i ugostiteljstvo, zdravstvo, tehnološki sektor i proizvodnju. Samo je u BiH, na primjer, broj radnih dozvola od 2010. do 2023. povećan sa 1.380 na 3.719, podatak kojeg je objavio RCC.
Potreba za ciljanim ulaganjima
Bregu je, nadalje, upozorila i da je polovina žena na tržištima rada u regiji nezaposlena, da zaposlenost mladih iznosi 22,3%, da je 18 posto radne snage trajno nezaposleno dok neformalni rad u nekim zemljama čak i premašuje 30 posto.
- Današnje prilike podrazumijevaju odgođen i nestabilan prelazak mladih u tržište rada, pri čemu kombiniranje rada i studiranja postaje norma. Visoke stope nezaposlenosti mladih, pak, ukazuju na potrebu za ciljanim intervencijama, poručuje glavna tajnica Vijeća za regionalnu suradnju Bregu, koja, ujedno, preporuča da vlasti, poslovni subjekti i civilno društvo, prepoznajući ključnu ulogu stručnog obrazovanja i osposobljavanja, surađuju na izradi sveobuhvatnih strategija.
- Nastojanja da se obuzda emigraciju radne snage moraju biti propraćena inicijativama za privlačenje radnika nazad u regiju. Stvaranje poduzetničkog i inovacijskog ozračja, konkurentne plaće i naknade te podrška stručnom usavršavanju predstavljaju važne korake za zadržavanje nadarenih ljudi na Zapadnom Balkanu, zaključeno je.