Dnevni.ba - PRELOADER

Svijet srlja u najgoru ekonomsku krizu u povijesti

04 Srp 2024


Svijet srlja u najgoru ekonomsku krizu u povijesti
Što li tek onda čeka 'bolesnika' BiH?

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Globalna ekonomija je u popriličnom rasulu još od pandemije koronavirusa. Mjere koje su se tada provodile kasnije su izazvale nezapamćenu inflaciju, a nakon toga krenula je brutalna ruska agresija na Ukrajinu što je dodatno zakompliciralo stvari. 

Rat u Gazi samo je nastavak turbulencija. Nesporna je činjenica kako na Zapadu u politiku više ne ulaze oni najbolji među nama, nego u mnogim slučajevima sušta suprotnost pa je kvaliteta politike u SAD i EU uvelike pala. To itekako pogoduje autokratima sa Istoka, ali je i na Zapadu dovelo do velikog jačanja radikalne desnice i nacionalnih populista koji su samo do jučer imali zanemarive postotke podrške. 

Sve ovo se čini kako savršena podloga za novu ekonomsku katastrofu, a nju već predviđa osoba koja je bila jedna od rijetkih koja je mnogo prije izbijanja one iz 2008. godine na to upozoravala. 

Mračna prognoza

- Naredna globalna gospodarska kriza dogodit će se 2026. godine i bit će najgora u povijesti, tvrdi britanski pisac, ekonomist i poslovni savjetnik Fred Harrison na temelju vlastitog modela 18-godišnjeg gospodarskog ciklusa. Tvrdi kako je na temelju gospodarskih podataka još od početka 19. stoljeća do danas, između ostalog u SAD-u, Velikoj Britaniji, Australiji i Japanu, došao do teorije o 18-godišnjim ciklusima koji se već stoljećima ponavljaju u cijelom svijetu. Harrison smatra da je pogrešno koristiti zemljišta i nekretnine kao primarne pokretače gospodarskog rasta. Njegova je temeljna ideja da ekonomisti pogrešno pretpostavljaju da stanje tržišta nekretnina ovisi o uvjetima u ostatku gospodarstva, zato što je vlasništvo ključni faktor koji oblikuje poslovni ciklus, a ne obrnuto. Globalne cijene nekretnina, za koje Harrison tvrdi da su ključne za svaku krizu, nastavit će rasti do 2026., a zatim će se snažno urušiti.

- Nacionalne vlade su tijekom krize 2008. ulijevale novac u banke, od čega je tržište nekretnina imalo koristi, odnosno to je ublažilo posljedice kolapsa. Međutim, troškove su morali snositi sami žitelji. Na kraju ovog 18-godišnjeg ciklusa države će biti toliko prezadužene da će im biti vrlo teško posuditi novac na tržištu kako bi spasile svoja gospodarstva, objasnio je Harrison razgovoru za švedski dnevni list Aftonbladet. 

Nadalje, stava je kako trenutnu situaciju otežavaju i parlamentarni te predsjednički izbori, između ostalog u Velikoj Britaniji, SAD-u i Francuskoj, zbog čega vladajuće stranke još više ignoriraju štednju.

- Dugovi će rasti kako se bliže izbori i kako se sve više obećava, ali uskoro će nacionalne vlade shvatiti da se više ne mogu zadužiti koliko treba. Kako bi ispunile svoja obećanja, onda će morati tiskati puno svježeg novca, što će povećati inflaciju i ostaviti posljedice za obične žitelje.  Ovo je nevjerojatno mračna perspektiva i nitko ne zna što će se konkretno dogoditi. Vlade slijepo hodaju u sigurnu smrt. Stvari mogu krenuti po zlu i na drugačiji način, recimo ako Putin odluči iskoristiti nuklearno oružje, upozorava Harrison. Vjeruje da će sljedeća financijski kriza pogodovati ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu. 

- Europske vlade već troše goleme iznose kako bi modernizirale i ustrojile velike vojne sile za slučaj ruskog napada na neku od članica NATO-a. A kaos u kojem će se Zapad uskoro naći Putin će iskoristiti za promicanje vlastitih interesa jer rat u Ukrajini neće završiti prema njegovim željama. Uglavnom, budućnost nam nije nimalo blistava, poručuje. 

Upozorenje laburistima 

Harrison je toliko uvjeren u svoju mračnu prognozu da je pismom upozorio Keira Starmera, vođu britanskih laburista i vjerojatnog pobjednika parlamentarnih izbora u Velikoj Britaniji 4. srpnja, da bi mu bilo najbolje izgubiti izbore i tako izbjeći odgovornost za nadolazeći kolaps.

- Ako laburisti pobijede na izborima, što je sasvim izvjesno, Starmerova vlada bit će kriva za ono što već sada znamo da će se dogoditi, bez obzira na to koja će stranka biti na vlasti. S druge strane, naravno da ne mogu namjerno izgubiti izbore, rekao je Harrison. 

Osim Starmera, od kojeg je dobio samo kurtoaznu i općenitu zahvalu što mu se javio, Harrison je svojedobno na nadolazeću krizu pokušao upozoriti i bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira.

- Krajem 90-ih godina poslao sam pisma kompletnom Blairovom kabinetu, pokušavajući ukazati na krah. Upozorio sam ih da imaju deset godina za zaustavljanje rasta cijena nekretnina i objasnio da će nakon 2007. uslijediti strašna svjetska financijska kriza. Potpuno su me ignorirali, ništa nisu poduzeli. Došlo je do globalne krize i do desetljeća štednje. Političari jednostavno ne žele reći ništa što bi moglo zabrinuti vlasnike kuća, rekao je britanski ekonomski analitičar. 

Politika


'NE TREBAJU RATOVAT DA OSVOJE BIH'

Vojska Srbije umarširala u BiH, nitko od 'bh sigurnjaka' pojma nema što se dogodilo

Ministarstvo obrane BiH nije dalo odobrenje za ulazak pripadnika Vojske Srbije na područje BiH, i...

1 h 58 min

DENIS BEĆIROVIĆ

Bećirović: Dobro organizirana dijaspora ima važnu ulogu u jačanju države BiH

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je s predstavnicima Svjetsko...

06 Srp 2024

Poljoprivrednici se bune zbog čudnih kriterija dodjele zemljišta, ali i policijske brutalnosti

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Zbog opskurnih i infantilnih politika sarajev...

06 Srp 2024