Szijjarto: BiH može računati na Mađarsku

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto izjavio je danas u Sarajevu, nakon susreta s bh. kolegom Elmedinom Konakovićem, da je Mađarska na svojim južnim granicama prošle godine zaustavila 265.000 ilegalnih migranata.
Po njegovim riječima, migracija je opasna pojava i treba da se zaustavi.
- Što je bolja i efikasnija saradnja sa zemljama u regiji zapadnog Balkana, tim efikasnije možemo da se izborimo i sa pojavom ilegalne migracije. Zbog toga postoji saradnja između MUP-a Mađarske i Ministarstva sigurnosti BiH - kazao je ministar Szijjarto.
Govorio je i o sankcijama, kazavši da "Brisel nekada zbog jednostavnosti pribjegava sankcijama".
- Ako pogledamo koliko su sankcije bile uspješne proteklih decenija, možemo zaključiti da nijedne mjere sankcija nisu uspjele dovesti do značajnijih rezultata. Ista je situacija sada sa briselskim sankcijama - smatra mađarski šef diplomatije.
Mi, istaknuo je on, "nikako ne pristajemo na to da EU uvede bilo kakve sankcije u odnosu na zapadni Balkan".
- Oni koji smatraju da se sankcijama mogu riješiti bilo kakva pitanja i bilo koji problemi, oni pojma nemaju kakva je ovdje situacija i na taj način pokušavaju da prikriju svoje neznanje. Mi podržavamo dijalog u obostranom interesu - kazao je ministar Szijjarto.
Osvrnuo se i na ekonomsku saradnju između BiH i Mađarske, ocijenivši da je ona u velikoj mjeri razvijena proteklih godina.
Prošle godine smo, naveo je on, imali robnu razmjenu preko 600 miliona eura, to je 20 posto porasta, što je pozitivno i za jednu i drugu stranu.
- BiH može računati na Mađarsku u interesu da vaš proces pridruženja EU bude ubrzan - zaključio je Szijjarto.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, komentirajući izvještaj State Departmenta u kojem je naznačeno i njegovo ime, kazao je da će "i dalje one medije koji se finansiraju iz javnih preduzeća i koji za neke loše televizijske programe dobijaju godišnje milion maraka, dok nam javni servis grca u dugovima zato što nije blizak političkim strankama, nazivati režimskim".
- To je moj čisti, ljudski pristup. I dalje ću pojedince iz vaše brašne, koji su od mene pravili dilera droge na Balkanu, imenom i prezimenom prozivati da ne bi povrijedio cijelu vašu profesiju. I dalje ću sve one za koje odgovorno tvrdim i dokazujem da su angažovani na projektu ubijanja karaktera opozicionog lidera, o tome sam pisao i Američkoj ambasadi i pozivam ih da mi na to odgovore, označiti imenom i prezimenom - istaknuo je Konaković.
Kaže kako nikada nije pozvao ni na kakvu reakciju prema tim ljudima, "nikada nisam rekao nešto im napravite, nego ne želim da budem dio medijske scene, a između ostalog i zato što je novinarska profesija plemenita i čista profesija".
- Neću da sve vas stavljam u isti koš zato što nekoliko vaših kolega to radi. Ako to smeta State Departmentu, da najavim da ću se vjerovatno i iduće godine naći u istom izvještaju, zato što ovaj pristup nikad neću promijeniti - kazao je Konaković.
Mađarski ministar Szijjarto je, govoreći o izvještaju State Departmenta, kazao da je "zapanjen".
- Svake godine sam zapanjen tim izvještajem, da State Department uzima sebi za slobodu da kvalifikuje druge države i da o unutrašnjim poslovima i o unutrašnjim situacijama pojedinih zemalja tako ex catedra daje izjave - kazao je Szijjarto.
Odgovarajući na novinarsko pitanje kolika je njegova podrška Miloradu Dodiku, odgovorio je da je potpuno nebitno šta on misli o Dodiku.
- Jedna stvar je važna, šta ljudi koji žive u BiH, a prvobitno u RS-u, misle o njemu, jer oni glasaju o njemu, a ne ja. Ako sam ja dobro shvatio, u RS-u je on ponovo izabran za predsjednika RS i mi to poštujemo - zaključio je mađarski ministar vanjskih poslova.