Talijanska centralna banka prepoznala četiri zemlje visokog rizika za talijanske banke

Italija
Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Švicarska i Rusija četiri su zemlje, izvan Europske unije, u kojima su talijanske banke izrazito izložene. Objavila je prema propisima o upravljanju sistemskim rizicima, talijanska centralna banka – Banca d’Italia.
“Prema podacima na dan 31. prosinca 2024. godine Banca d’Italia utvrdila je da su značajne treće zemlje za talijanski bankovni sustav u ovoj godini Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Švicarska i Rusija”, stoji u priopćenju objavljenom potkraj prošlog tjedna.
Te su zemlje relevantne i za cijelo Europsko ekonomsko područje, citira talijanska centralna banka mišljenje Europskog odbora za sistemske rizike (ESRB).
Cilj je standardizirati odlučivanje europskih regulatora o visini kapitalnih rezervi banaka. Stoga regulatori svake godine identificiraju zemlje u kojima su njihove domaće banke značajno izložene, podsjeća Banco d’Italia.
Lista ESRB-a iz srpnja prošle godine uključivala je, uz Rusiju, SAD, Švicarsku i Veliku Britaniju, i Brazil, Kinu, Hong Kong, Meksiko, Singapur i Tursku.
Švicarski Credit Suisse zapao je 2023. godine u krizu likvidnosti. Stoga su švicarska vlada i centralna banka priskočili su u pomoć, prenosi Hina. U SAD-u zajmodavci srednje veličine muku su mučili s kreditnim rizikom zbog sniženja kamatnih stopa.
Europska centralna banka (ECB) zatražila je pak od talijanskog UniCredita i austrijske Raiffeisenbank International da smanje izloženost Rusiji.
Vrijednost ruskih državnih obveznica u vlasništvu ruske UniCreditove podružnice porasla je s 574 milijuna eura na kraju prošle godine. Obzirom da iznosi 754 milijuna eura na kraju prvog ovogodišnjeg tromjesečja, došlo je do značajnog povećanja. Ovo su izvijestili iz UniCredita u ažuriranom dokumentu za investitore vezanom za ponudu za Banco BMP. Promjena vrijednosti portfelja odražava utjecaj revalorizacije ruskog rublja, objasnio je glasnogovornik UniCredita.