Tek šest posto žitelja vidi 'povijesni napredak' u BiH
Istraživanje
Dvije trećine smatra da nam Unija otvara vrata samo zbog geopolitičkih okolnosti
Najveći broj bh. žitelja smatra da ćemo u EU ući tek za dvadesetak godina, a odmah do njih su oni koji smatraju da nećemo ući nikada
Piše: Dragan Bradvica
Konstitutivni narodi i svi žitelji Bosne i Hercegovine koji su sudjelovali u istraživanju javnog mnijenja jasno su poručili kako u našoj zemlji nema nekog značajnijeg napretka i boljeg života, ali se nadaju kako će Europska unija dati 'zeleno' svjetlo za početak pregovora s BiH.
Naime, obzirom na važnost sjednice Europskog vijeća krajem ovog tjedna za naš europski put, kompanija Valicon je provela istraživanje javnog mnijenja o očekivanjima žitelja po ovom pitanju, te dijele li mišljenje Europske komisije o ostvarenom napretku BiH na putu integracija u EU.
Rezultati istraživanja pokazuju kako 62 posto žitelja BiH smatra da će europski dužnosnici otvoriti pregovore pristupanja BiH u EU. S druge strane, 38 posto žitelja nije tako optimistično, odnosno smatraju kako će BiH morati još sačekati na odobrenje za otvaranje pregovora sa EU. Žitelji Federacije FBiH, u usporedbi sa žiteljima Republike Srpske, su bliže stavu da će Bruxelles donijeti odluku o otvaranju pregovora.
Nema napretka
A i ogromna većina naših žitelja vidi ono što se uistinu i događa – BiH nije ostavila gotovo nikakav napredak, ali se Uniji nešto brže približava zbog geopolitičkih prilika.
Naime, gotovo dvije trećine žitelja (62 posto) smatra da je razlog odluke EU 'politička igra' velikih sila, a manje rezultat stvarnog napretka BiH po pitanju ispunjenja EU zahtjeva (18 posto).
- Kao dodatno potkrepljenje tog mišljenja leži u tome da žitelji navode, da oni osobno uglavnom ne primjećuju spomenuti napredak BiH, a kada se promatra trenutna situacija u državi. Skoro dvije trećine ili 65 posto navodi da ne primjećuje nikakav napredak (tog stava su značajno bliži žitelji RS-a u odnosu na FBiH), dok 29 posto primjećuje tek manji napredak u zadnje dvije godine. Veći napredak BiH je vidljiv za tek šest posto bh. javnosti, navodi se u istraživanju kompanije Valicon.
Ipak, ohrabruje podatak da, vijest o potencijalnom otvaranju pregovora pristupanju BiH EU, budi određeni optimizam među žiteljima, gdje skoro trećina (31 posto) na to gleda pozitivno, sa nadom u bolju budućnost BiH. Za skoro polovinu ili 48 posto, vijest o potencijalnom otvaranju pregovora pristupanju BiH Uniji, nema nikakav utjecaj po pitanju budućnosti BiH, dok je petina ili 21 posto i dalje pesimistična.
Žitelji i FBiH i RS-a za ulazak u EU
Također, žitelji naše zemlje i dalje su većinski za EU, iako su mišljenja, da BiH u bližoj budućnosti neće, postati punopravna članica EU. Ukoliko bi se sutra održavao referendum za ulazak BiH u EU, velika većina ili 83 posto bh. javnosti navodi da bi glasali za ulazak u EU, dok bi 17 posto njih bilo protiv ulaska. Ukoliko se rezultati gledaju na entitetskoj razini, 91 posto žitelja FBiH bi glasalo za ulazak u EU na referendumu, dok je taj postotak značajno manji kada je u pitanju RS (69 posto).
Međutim, bh. javnost ne očekuje skori ulazak BiH u EU, ne barem u narednih pet godina (tek petina njih, 22 posto, smatra da će BiH ući u narednih pest godina). Žitelji su ipak skloniji mišljenju da će BiH postati dio EU u narednih šest do deset godina (18 posto) odnosno u narednih 11-20 godina (23 posto). S druge strane, dio građana smatra da ulazak BiH u Uniju uopće nije izvjestan - 18 posto naših žitelja stava je kako BiH neće nikada postati članica EU.