TEŠKE OPTUŽBE IZ SDP-a PREMA EP BiH: Fakture za prvih šest dana u 2022. veće od 50 posto u odnosu na kompletno potrošenu u prosincu 2021.
Piše: Dragan Bradvica
Iako je usvojen Zakon kojim se ograničava povećanju cijena električne energije, po kojem cijene ne mogu biti veće više od 20 posto u odnosu na ugovore koji su bili potpisani u 2021. godini, ali su gospodarstvenici dobili od Elektroprivrede BiH ugovore koje su morali potpisati u roku 48 sati ili će u protivnom preći na rezervno snabdijevanje koje pak podrazumijeva da je tri do četiri puta veća cijena od tržišne, tvrdi SDP-ov zastupnik Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Mujo Hasić.
Tvrdi kako su to bili samoubilački ugovori koje su gospodarstvenici morali potpisati, a oni koji to nisu učinili neizvjesno je što će s njima biti.
- Isto tako, s obzirom kako su pravnom osobama isticali ugovori s 31. prosinca 2021. i nitko nije želio potpisati ponuđene uvjete ugovora za 2022., jer je to bilo nekoliko puta skuplje i čekao se navedeni Zakon, svi su prešli na rezervno snabdijevanje, a to pak podrazumijeva cijenu koja ne postoji nigdje u BiH, zemljama okruženja, Europe i svijeta. Konkretnije, pravne osobe koje su dobile fakture za prvih šest dana u 2022. one su veće od 50 posto u odnosu na kompletno potrošenu količinu električne energije u prosincu 2021., pojašnjava Hasić.
Cijene električne energije
S obzirom na to kako su bili novogodišnji praznici pa brojna poduzeća nisu ni radile svih tih šest dana, situacija je još i gora. Sve to, naravno, dovodi u pitanje i likvidnost poduzeća.
- Naglašavam kako je ovo radila samo Elektroprivreda BiH, to nije radila ni Elektroprivreda HZHB niti Elektroprivreda RS. Tako su pravne osobe čiji je snabdjevač EP HZHB za siječanjsku potrošnju električne energije imali su cijenu iz prošle godine. S druge strane, EP BiH je prvo obračunavala po rezervnom snabdijevanju, a od 7. siječanja, kada je stupio na snagu Zakon, pravne osobe imaju cijenu električne energije iz prošle godine uvećanu za 20 posto, navodi Hasić.
On se upitao u čijem interesu radi EP BiH dodajući kako javna poduzeća nisu formirana kako bi ostvarivala najveće profite već da pružaju usluge žiteljima i pravnim osobama koji plaćaju poreze.
- U bivšoj državi su ljudi, grupa ljudi, pravne osobe koja su radila na ekonomskom urušavanju sustava bili optuženi za subverzivne aktivnosti protiv države. Što će Vlada FBiH uraditi protiv menadžmenta EP BiH kako bi pravne osobe bila jednaka s onima koje električnu energiju dobivaju od EP HZHB i EP RS? Nadam se da će biti dovoljan broj ljudi koji će raditi u interesu gospodarstva, zaključio je Hasić.
Nema konkretnih mjera Vlade FBiH
Njegov stranački kolega Damir Mašić je istakao zašto je SDP nezadovoljan reakcijom vlasti na ekonomsku krizu jer tvrde kako nemamo apsolutno nemamo niti jednu adekvatnu mjeru entitetske vlade.
A ekonomski stručnjaci upozoravaju kako je inflacija samo u siječnju bila preko 16 posto, a cijene osnovnih životnih namirnica divljaju već jako dugo vremena.
- Nema konkretnih mjera. Prije svega mislimo na Robne rezerve i Federalnu upravu za inspekcijske poslove koji je po nama mogao mnogo više uraditi. Tako da ćemo mi tražiti žurno izvješće o stanju robnih rezervi - s čim se raspolaže i u kojim količinama te zbog čega se naftni terminali apsolutno ne koriste u ovoj situaciji, izjavio je Mašić.
Kako je naveo, tražit će od FUZIP-a da javno objavi koji gospodarski subjekti, pa i oni koji se bave distribucijom goriva, su kršili zakone koji se odnose na marže. Poručio je da će od entitetske vlasti tražiti konkretne mjere za ublažavanje ekonomske krize.
- O robnim rezervama govorimo godinu dana i danas imamo šizofrenu situaciju da ni premijer ni direktor Robnih rezervi nemaju predstavu čime FBiH raspolaže. Robne rezerve služe za regulaciju tržišta tokom poremećaja. Koja je svrha rezervi ako se njima ne može regulirati, poručio je Mašić.