Tko će primiti novčanu pomoć iz Energetskog paketa podrške Unije Bosni i Hercegovini?

Piše: Dragan Bradvica
Energetski paket podrške Europske unije Bosni i Hercegovini, vrijedan je 70 milijuna eura, uključuje 50 milijuna eura za ugrožene obitelji kako bi se ublažili efekti visokih cijena i 20 milijuna eura za podršku energetskoj efikasnosti kao svojevrsno ulaganje u budućnost BiH.
Od toga će 10 milijuna eura biti na raspolaganju kao podrška domaćinstvima za poboljšanje energetske efikasnosti, a dodatnih 10 milijuna eura kao podrška mikro, malim i srednjim poduzećima za poboljšanje energetske efikasnosti.
Stefano Ellero, voditelj kooperacija u Delegaciji EU u BiH, kazao je kako je Europska komisija promptno reagirala kako bi našoj zemlji pomogla prevladati energetsku krizu koja je uslijedila nakon ruske agresije na Ukrajinu.
- Iznos od 63 milijuna eura iz ovog paketa u BiH bi trebao biti za koji dan. Ovo je prvi put da EU ide sa instrumentom proračunske podrške za koji se nadamo da je najbrži i najdjelotvorniji način kako bi se pomoglo žiteljima u ovom izazovnom vremenu. Isto tako, očekujemo i privlačenje značajnih investicija za obnovljive izvore energije, odnosno osiguravanja svim potrebnih mjera za energetsku tranziciju. Očekujemo i nužne reforme u oblasti energetike od strane vlasti u BiH, stava je Ellero.
Federacija
Adnan Tatar, iz Ureda Vlade Federacije za europske integracije, zahvalio se Europskoj uniji na ovoj pomoći dodajući kako se Vlada već neko vrijeme priprema za realizaciju ovog projekta. Konkretnije, kaže kako minimalno 109 tisuća energetski siromašnih domaćinstava biti će obuhvaćeno pomoći od strane EU iako je već sada poprilično jasno da će taj broj biti i nešto veći.
- Imamo intenzivnu komunikaciju za ovom populacijom i mnoge njihove zahtjeve smo ocijenili utemeljenima i opravdanima. Važno je naglasiti kako je ovaj plan predvidio energetsko siromaštvo ali naše zakonodavstvo ne prepoznaje taj termin i mi smo morali osmisliti kategorije koje će odgovarati zahtjevima Europske komisije. Nadalje, ciljana kategorija su domaćinstva, a ne pojedinci dok se sve evidencije u nas vode po pojedincima. Zbog toga smo planirali raspisati javni poziv za stanovništvo na teritoriju FBiH koje bude ispunjavalo uvjete za apliciranje. Realizacija će ići preko Ministarstva rada i socijalne politike FBiH, kazao je Tatar.
Pojašnjava kako su neke od osnovnih kategorija stanovništva za pomoć umirovljenici i to ne samo oni koji imaju minimalne nego i zajamčene mirovine. Nadalje, to su domaćinstva u kojima žive materijalno neosigurane osobe i za rad nesposobne osobe, odnosno odrasle osobe koje nemaju prijeko potrebnih životnih sredstava. To su korisnici stalne novčane pomoći kojih u FBiH ima oko sedam tisuća. Kaže kako Vlada FBiH još uvijek nije usvojila program utroška, a to će se učiniti nakon primitka sredstava. Nakon toga će se sa gradovima i općinama zaključiti sporazumi kako bi se prema Europskoj komisiji moglo ići sa izvješćima o utrošku sredstava.
Govoreći o sredstvima za utopljavanje kuća i stanova naglasio je da će pomoći EU biti obuhvaćeno 2.600 građevina u FBiH. Domaćinstva će moći dobiti polovinu od ukupnog novca potrebnog za utopljavanje.
Mikro, male i srednje kompanije, njih otprilike 264, dobit će polovinu od ukupno potrebnog novca za utopljavanje ili unapređenje energetske učinkovitosti u proizvodnom procesu. Ostatak, tj. preostalu polovinu novca moraju osigurati sami korisnici.
Republika Srpska
Vladimir Makarić, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, također se zahvalio Uniji na značajnoj pomoći najugroženijim kategorijama stanovništva. Navodi kako je Vlada RS-a usvojila odluku o načinu realizacije Paketa energetske pomoći energetski siromašnim potrošačima. Tom odlukom propisano je koji su to energetski siromašni potrošači, način isplate, raspisivanja javnog poziva itd.
- S obzirom na određene uvjete naših donatora kako jedna osoba može sredstva dobiti samo po jednom osnovu, odnosno jedan član domaćinstva sredstva može dobiti po jednom osnovu, a imamo domaćinstava u kojima više članova ispunjava uvjete po više osnova morali smo sve to usuglašavati. Definirali smo kako su energetski siromašni potrošači korisnici novčane pomoći po zakonu o socijalnoj zaštiti i njih je oko 3.900, korisnici prava na dječji dodatak po osnovu zakona o dječjoj zaštiti i njih je oko 12 tisuća, nezaposleni branitelji od prve do pete kategorije koji su mlađi od 60 godina i koji su primatelji određene novčane naknade i njih je negdje oko 11.300, nezaposleni branitelji od prve do pete kategorije stariji od 60 godina koji su na evidenciji resornog ministarstva prepoznati kao socijalno ugroženi, njih je oko 5.300, osobe preko 65 posto starosti koje nemaju osobna primanja i njih je oko 27 tisuća, te korisnici najniže mirovine. Dakle, ukupno je potencijalnih korisnika pomoći oko 83 tisuće i kada množimo sa nekim prosjekom broja članova domaćinstva, od dva i pol, dobijemo broj od nekih 200 tisuća mogućih korisnika pomoći, istaknuo je Makarić.
Uz to, jedan od uvjeta za dobivanje pomoći jeste da ukupni prihodi domaćinstva nisu viši od polovine minimalne plaće u RS-u, a koja iznosi 750 maraka. Javni poziv je planiran za sljedeći tjedan i tada će biti sve jasnije i stanovništvu. Krajnji rok za formiranje spiskova konačnih korisnika je oko dva i pol mjeseca.
- Omjer je takav da će RS dobiti oko 16,5 milijuna eura pa u situaciji da svi od 83 tisuće osoba za koje mi previđamo da će biti korisnika ispunjavali uvjete i dobili pomoć ona će po korisniku iznositi 388 maraka. Međutim, određene kategorije stanovništva će ispunjavati uvjete po dva ili više kriterija ali novac mogu dobiti samo po jednom uvjetu konačnih korisnika će biti manje, pretpostavljamo za nekih 20 tisuća osoba, odnosno krajnji spisak korisnika će biti oko 60 tisuća tako će pomoć po korisniku biti 537 maraka, ustvrdio je Makarić. Ipak, sve će se znati tek kada se ustanovi konačni spisak.
Kada je u pitanju pomoć za utopljavanje stambenih i poslovnih građevina, kao i za pomoć za poboljšanje energetske učinkovitosti u proizvodnom procesu, uvjeti su slični onima u FBiH
Brčko distrikt BiH
Zijad Nišić, gradonačelnik Brčko distrikta BiH, zahvalio se Uniji što je prepoznala socio-ekonomski problem u BiH, te će ova pomoć u Brčkom popraviti i ekonomsko i političko stanje.
Navodi kako distrikt prema posljednjem popisu ima oko 83 tisuće stanovnika, što je 2,37 posto od ukupnog broja stanovnika u BiH što je trebalo biti ekvivalent u distribuciji ovih sredstava.
- Međutim, mi smo ovom diobom dobili oko 500 tisuća eura, a procjenom po glavi stanovnika trebalo je biti 1,6 milijuna eura, kazao je Nišić.
Poručuje kako postoje evidencije u Brčkom i da će se na osnovu njih distribuirati sredstva na račune korisnika.