Tko je nadležan za nadzor i kontrolu prometa kisika u BiH?
Tko je nadležan za nadzor i kontrolu prometa kisika u BiH? Odgovor na ovo pitanje sveo se na međusobno prebacivanje odgovornosti između državne Agencije za lijekove i medicinska sredstva i Inspektorata Republike Srpske.
Na društvenim mrežama pojavile su se fotografije i snimak kamiona Tehnogasa, koje su navodno nastale ispred UKC-a Republike Srpske. Portal koji je to objavio tvrdi da je snimke dobio od čitatelja. UKC odmah je demantirao vijest da ih Tehnogas snabdijeva kisikom.
Povodom objave na pojedinim portalima da firma TGT Tehnogas ilegalno dovozi kisik za potrebe UKC-a RS, obavještavamo javnost da ta informacija nije točna i da je UKC raskinuo ugovor s firmom TGT Tehnogas, te raspisao tender koji je u tijeku, a već skoro dva mjeseca se naša ustanova snabdijeva kisikom kompanije Meser što se može dokazati fakturama.
U priopćenju, međutim, nije objašnjeno što je dopremao Tehnogasov kamion. Kakvo je stanje s kiseonikom u zdravstvenim ustanovama nakon afere „Kiseonik“ teško je saznati, jer Agencija za lijekove BiH i Inspektorat RS međusobno prebacuju odgovornost. U Transparenti International do takvih odgovora došli su prije desetak dana nakon zahtjeva za inspekcijskim nadzorom upućenim svim inspekcijama u državi, a zbog saznanja da je, od 6 ponuđača na portalu javne nabavke samo jedan ovlašten za promet kisikom.
Damjan Ožegović, Transparensi Internešenal BiH
"Federalni Inspektorat je u zaista rekordnom roku od 10 dana izvršio inspekcijski nadzor nad svim prijavljenim javnim ustanovama. Tamo gdje su utvrdili nepravilnosti zabranili dalje prometovanje i gdje su utvrdili da su zapravo nabavljani plinovi od neregistriranih ponuđača. Međutim, republički Inspektorat se proglasio nenadležnim te je vratio našu prijavu Agenciji za lijekove. Agencija za lijekove također se proglasila nenadležnom i među ta dva inspektorata već nešto više od mjesec dana traje prepiska tko bi trebao da obavlja taj inspekcijski nadzor."
Iz Agencije za lijekove danima ne odgovaraju na naše upite. U Republičkom inspektoratu RS pozivaju se na Zakon o nadzoru nad tržištem BiH i Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH.
"Navedeni zakoni u potpunosti isključuju entitetske inspekcije iz sistema kontrole kvaliteta lijekova , dajući ovlaštenja isključivo inspekciji Agencije. Pomenuti zakoni niti jednim svojim članom ne propisuju nadležnosti entitetskih inspekcija, niti mjere koje bi oni mogli poduzimati po pitanju kontrole kvaliteta lijekova i medicinskih sredstava na tržištu."
Da su i Agencija i Inspektorat prije afere Kiseonik djelovali dokazuju postupanja u trebinjskoj bolnici. Za razliku od Inspektorata RS u Federaciji BiH entitetski i županijski inspektori kontroliraju nabavku kisika u zdravstvenim ustanovama.
"Inspekcijski nadzori nad kvalitetom kisika vrše se u skladu s odredbama Zakona o apotekarskoj djelatnosti FBIH kojim je u članu 59. Propisano da „farmaceutsko-inspekcijski nadzor nad provođenjem ovog Zakona i propisa donesenih na osnovu ovog zakona sprovodi županijska i federalna farmaceutska inspekcija“.
Kada i tko će reagirati i riješiti pitanje prebacivanja odgovornosti zbog različitog tumačenja Zakona u RS nema odgovora. Ili će zbog mogućeg političkog obračuna, još jednom ispaštati građani.