Dnevni.ba - PRELOADER

Tko je naredio da se u Mostaru 'covid-potvrde' naplaćuju 20 KM?

05 Lip 2021


Tko je naredio da se u Mostaru 'covid-potvrde' naplaćuju 20 KM?

Mnogo primjedbi Mostaraca u zadnje vrijeme izazvalo je naplaćivanje potvrda o preboljelom koronavirusu u mostarskim domovima zdravlja u iznosu od 20 KM.
Ove potvrde potrebne su i služe za nesmetana putovanja i prelaske granice, npr. one s Hrvatskom. Jer, mnoge zemlje i dalje traže na graničnim prijelazima dokaz o preboljelom koronavirusu u posljednjih šest mjeseci ili negativne PCR testove (koji se također plaćaju).
Nikome nije jasno na osnovu kojeg pravnog akta ili odluke se vrši ova vrsta naplaćivanja potvrda, niti je jasno u kakve svrhe se taj novac koristi. O tome je na facebooku pisao i poznati Mostarac Orhan Oha Maslo koji je ispričao svoje iskustvo naplaćivanja potvrda. Praktično, ovo znači da ukoliko primjerice petročlana obitelj želi otići na izlet u Hrvatsku, mora 'izvaditi' pet potvrda koje ćeh koštati čak 100 KM.

Pitanje na Skupštini HNŽ


Zanimljivo je da vijesti iz ostalih općina na području Hercegovačko-neretvanske županije govore da se u drugim sredinama potvrde ovakve vrste ne naplaćuju, a negdje se naplaćuju u manjem iznosu.
Pošto su svi građani HNŽ-a korisnici usluga iztog Zavoda za zdravstveno osiguranje, odnosno ZZO HNŽ, postavlja se pitanje zašto nije unificiran način izdavanja i (ne)naplaćivanja ovih potvrda. Mnogi građani također se pitaju zašto naplaćuju samo potvrde o preboljelom Covidu – 19, a ne naplaćuju se potvrde o primjerice preboljeloj gripi.
O ovoj temi bilo je riječi i na posljednjem zasjedanju Skupštine HNŽ kada je zastupnik Ismet Lulić (SDP) postavio pitanje u kojem traži odgovor zašto se naplaćuju potvrde kojim se potvrđuje da je osoba prebolovala zarazu virusom korona, odnosno da se građanima pojasni pravni okvir i ukaže na normu na osnovu koje se ova potvrda naplaćuje.
Isti zastupnik uputio je i inicijativu kojom od nadležnih organa traži da se na tjednom nivou građani i javnost obavještavaju o broju cijepljenih stanovnika HNŽ. Ova inicijativa predviđa konkretne brojke, kao i starosnu strukturu cijepljenih, te podatak o općini prebivališta, kao i informaciju o kroničnim bolesnicima.

S obzirom da se na dnevnom nivou objavljuju podaci o broju zaraženih, smatram da je interes javnosti objavljuju i podaci o broju cijepljenih – istakao je zastupnik Lulić.
No, umjesto pojašnjenja pravnog okvira o naplaćivanju potvrda iz nadležnih institucija dolaze zbunjujuće informacije da su sada uvedene i svojevrsne „obiteljske potvrde“.
Tako su za portal bljesak.info iz mostarskog Doma zdravlja rekli da ako je cijela obitelj u kratkom vremenskom intervalu preboljela COVID-19, ne moraju svi članovi obitelji posebno plaćati 'Izvod iz medicinske dokumentacije', odnosno potvrdu o preboljelom virusu, već se može platiti jedna potvrda za cijelu obitelj.
Ove informacije potvrdili su za Bljesak.info iz Doma zdravlja Mostar i Doma zdravlja Stari grad Mostar.

Obiteljske potvrde


Proces uplate ide tako što registrirane osobe u ambulanti obiteljske medicine podnesu zahtjev za izdavanje uvjerenja o preboljelom Covid-19, u tom zahtjevu osobe navedu u koje svrhe im treba uvjerenje.
Naplata se obično vrši u računovodstvu ustanove, ali veliki broj ambulanti ima ručno ovjerene račune, koju pacijenti dobiju kao potvrdu o uplati iznosa. Potvrdili su da cijela obitelj, koja je u kratkom vremenskom intervalu preboljela korona virus, 'ide' na istu potvrdu, koju plate 20KM, jer se sve stavlja na jedan nalaz.
Iz mostarskih zdravstvenih ustanova kažu da , primjerice, ako je jedan član obitelji prebolio COVID-19 u veljači, a drugi u travnju, obitelj ne može na jednu potvrdu. No, ako su se kod članova obitelji simptomi razvijali u kratkom vremenskom razdoblju npr od sedam dana, tada obitelj može dobiti jednu potvrdu.

Potvrda se naplaćuje po osnovu činjenice da mi kao javna ustanova u ugovoru sa Zavodom zdravstvenog osiguranja, nismo dužni izdavati uvjerenja kao osnovni dio naših obveza i aktivnosti – rekli su iz Doma zdravlja Stari grad.
Međutim, još nitko nije vidio dokument na osnovu kojeg se ta naplati i vrši, niti je itko objasnio razliku u cijenama od općine do općine u HNŽ. Ukoliko zaista, kako tvrde, nisu dužni izdavati uvjerenja u okviru svojih obaveza, postavlja se pitanje na osnovu kojeg akta su dužni naplatiti tu uslugu i u kojem iznosu. Odnosno, logično je i pitanjezašto neki građani HNŽ-a ovu potvrdu plaćaju 20 KM, drugi plaćaju manje, a treći ne plaćaju nikako, jer radi se o istom Zavodu za zdravstveno osiguranje.
S obzirom na nejasne odgovore iz nadležnih institucija mnogi građani smatraju da se u suštini radi o još jednom 'otimanju' novca iz džepova građana i to za usluge koje su već jednom platili i o uplatama doprinosa Zavodu za zdravstveno osiguranje HNŽ-a.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

24 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

23 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Ruj 2024