Treba pokazati da smo zaista opredijeljeni za europsku perspektivu BiH
Inicijativa za monitoring europskih integracija BiH i Zaklada Friedrich Ebert u BiH organizirali su u Sarajevu konferenciju posvećenu preporuci Europske komisije za dodjelu statusa kandidat za članstvo BiH u EU, a pod nazivom "EU kandidatski status za BiH: Između zasluga i očekivanja".
Edo Kalinić iz Inicijative za monitoring europskih integracija BiH rekao je da je konferencija organizirana jer je civilno društvo u procesima eurointegracija BiH, uglavnom, izostavljeno iz svih važnijih dijaloga, zbog čega su predstavnici Inicijative pozvali predstavnike vlasti i institucija koje se bave europskim integracijama te predstavnike Delegacije EU u BiH na razgovore o bitnim temama.
-Glavna je tema svakako potencijalni kandidatski status za BiH nakon preporuke Europske komisije. Vidjet ćemo što će se dešavati na samitu EU-a u prosincu. Mi trebamo pokazati volju usvajanjem reformskih zakona da smo zaista opredijeljeni za europsku perspektivu ove zemlje. Ključna je kvaliteta reformskih procesa i mi se tu stavljamo kao korektivni faktor vlasti. Moramo se fokusirati na ljudska prava koja su često ugrožena, te putem medija informirati građane o procesima integracija, naveo je Kalinić.
Šefica sekcije za europsku integraciju, politička i ekonomska pitanja u Delegaciji EU u BiH Aurelie Valtat ukazala je da BiH ima svega par tjedana do vrlo važnog sastanka, do kada će morati pokazati napredak u oblastima važnim za stjecanje statusa kandidata.
-U to spadaju Zakon o sudovima, Akcijski plan za migracije, operacionalizacija suradnje s EUROPOL-om i pitanje Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća. Statusa kandidata snažan je signal i jako je važno iskoristi ga na dobrobit građana BiH. Naravno, postoji i geo-politički aspekt s obzirom na rat u Ukrajini, ali to sigurno neće biti jedina odrednica pri donošenju odluke, poručila je Valtat dok je zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta BiH Saša Magazinović ocijenio da je status kandidata za BiH politička odluka, a ne zasluga vlasti u BiH, iako je to dobar signal u kontekstu formiranja nove vlasti.
-Nova vlast ne treba na to gledati kao na nagradu, već veliku obvezu za poduzeti niz reformi. Znamo da u BiH postoji veliki broj političara koji se plaše EU-a i transformacije i samoodrživosti bh. institucija, osobito pravosudnih. Volio bih kada bismo uspjeli napraviti iskorak u reformi pravosuđa jer je ono rak-rana našeg društva. To nam je zaista nužno i za ozdravljenje političke scene, zaključio je Magazinović.