Treba stvoriti okruženje u kojem se nasilje i pritisak na novinare procesuiraju i osuđuju- radionica

MOSTAR - "Prava novinara i mehanizmi zaštite" naziv je radionice za novinare koja je u održana u srijedu u Mostaru u organizaciji Udruge Bura info, a koja je okupila brojne novinare i predstavnike medija, prenosi Fena.
Cilj radionice bio je informirati novinare i medijske djelatnike o dostupnim alatima za očuvanje njihove sigurnosti i profesionalnog integriteta.
Voditelj projekta "Prava novinara i mehanizmi zaštite" za regiju Hercegovina Nikola Bačić naglasio je kako je evidentan porast raznih vrsta pritisaka i nasilja na novinare te da na području BiH postoji više projekata koji se bave sigurnošću novinara.
- Osim ovog projekta koje provodimo s "BH novinarima" postoji i projekt Udruge "Ambrela" koja okuplja 13 neovisnih istraživačkih medija koji razvijaju aplikaciju takozvano "crveno dugme", gdje će svaki novinar koji je akreditiran i koji ima novinarsku iskaznicu moći skinuti tu aplikaciju. Prilikom napada tri sekunde drži to crveno dugme, aplikacija se pali i pali automatski snimanje videa i zvuka te kontaktira policiju - pojasnio je Bačić.
Također je naglasio kako svaki od deset kantona ima tužitelja koji je kontakt tačka za prijavljivanje nasilja nad novinarima.
Na radionici je bilo riječi i o praktičnim koracima koje novinari mogu poduzeti u slučaju prijetnji, napada ili institucionalnih pritisaka, kao i o ulozi lokalnih organizacija i tijela vlasti u zaštiti novinarskih prava.
O pravnim okvirima zaštite prava novinara govorio je advokat Milenko Krčum.
- Tu se radi o zaštiti tjelesnog integriteta te zaštiti dostojanstva i ugleda. Tužbe ciljaju ne samo da se novinari prepadnu i kazne dosudom naklade štete, nego je to napad na njihovu reputaciju. Cilj je dokazati da su novinari lažljivci i klevetnici. To je vrlo moćan instrument zastrašivanja novinara iako je naš pravni poredak, u skladu sa pravnim porecima u drugim zemljama, pružio barem zakonsku formalnu zaštitu novinara - kazao je Krčum.
Po njegovom mišljenju, profesionalne udruge trebaju igrati veću ulogu u zaštiti novinara.
- To nije samo davanje nekakvih javnih saopćenja, već bi tu moglo biti i nekih drugih oblika zaštite, a prije svega osnivanje fondova za finansijsku zaštitu novinare te stupanje novinarskih udruženja u parnice kad je riječ o doskriminaciji. Naravno da novinari koji podržavaju režime i vlast nisu izloženi distriminaciji, međutim oni koji iznose kritike itekako jesu - ustvrdio je Krčum.
Organizatori su poručili kako na ovaj način žele doprinijeti stvaranju okruženja u kojem se sloboda izražavanja uistinu ostvaruje, a svi oblici nasilja, prijetnji i pritisaka na novinare procesuiraju i javno osuđuju.
Radionica je organizirana u okviru projekta "Zaštitimo prava novinara", uz financijsku podršku Europske unije kroz program "Safejournalists Network".