Trećina građana smatra potrebnim donijeti novi Ustav BiH
Da postojeći Ustav Bosne i Hercegovine potpuno koči i usporava napredak zemlje smatra 41,2% ispitanika/ca, dok svaka treća osoba smatra da Ustav BiH potpuno koči njen napredak.
Petina ispitanih stava je da stanje u društvu kakvo je danas nema nikakve veze s Ustavom BiH, nalazi su istraživanja koje je, za potrebe istraživanje Inicijative "Građanke za ustavne promjene", u prosincu 2021. godine uradio Srđan Puhalo na uzorku od 1.931 punoljetnog stanovnika/ce BiH a temeljem 28 pitanja iz upitnika.
Tih gotovo 2.000 građana/ki dobilo je pitanja što misle o Ustavu BiH, jesu li se ikada pozvali na neku ustavnu odredbu, koči li i usporava li važeći Ustav BiH napredak zemlje i sadrži li Ustav BiH sadrži odredbe koje precizno definiraju ravnopravnost žena i muškaraca.
Najveći broj ispitanih (čak 91,2%) smatra da domaćim političarima pregovori o izmjenama Ustava BiH služe da bi održavali političku nestabilnost u državi, nešto više od polovine ispitanih smatra da važeći Ustav treba mijenjati i usavršavati, dok trećina anketiranih smatra da je vrijeme za pisanje potpuno novog Ustava.
Kao najvažnije razloge za mijenjanje ili pisanje novog Ustava naveli su potrebu za preciznim definiranjem svih ljudskih prava koja se štiti, potrebu da stanovnici imaju jednaku zdravstvenu i socijalnu zaštitu na prostoru cijele zemlje, da se eliminira diskriminaciju prilikom izbora članova Predsjedništva BiH, da se državi BiH da više ovlasti, da se eliminira diskriminaciju pri izboru u Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, da se precizno definira da su muškarci i žene ravnopravni i da se u Ustav ugradi rodno senzitivni jezik.
Gotovo tri četvrtine ispitanih smatra da Ustav BiH treba sadržavati afirmativne mjere kojima bi se otklonilo neravnopravnost muškaraca i žena, a isti broj ispitanih smatra da novi Ustav treba sadržavati precizno definiranu mogućnost da pojedinci i grupe mogu pokrenuti inicijativu za izmjene Ustava BiH.
Iz Inicijative "Građanke za ustavne promjene" najavljuju da će odgovore i stavove građana i građanki dobivenih kroz ovo istraživanje dostaviti svim zastupnicima i zastupnicama Parlamenta BiH te se nadaju da će barem na taj način glasovi građanki i građana doći do onih koji bi trebali govoriti u njihovo ime i zastupati njihove interese.