Tri fraze otkrivaju toksične partnerice, pokazuju istraživanja
Ljubavni par
Kontorlirajuće ponašanje često se može prepoznati kroz određene fraze koje, iako zvuče kao savjeti ili izrazi brige, zapravo služe manipulaciji i emocionalnom zlostavljanju. Stručnjaci naglašavaju važnost prepoznavanja takvih taktika kako bi se postavile granice i očuvalo emocionalno zdravlje. U nastavku su navedene fraze koje kontrolirajuće i toksične partnerice često koriste prema stručnjacima i istraživanjima.
1. "Preosjetljiv si."
Kontrolirajuće žene često koriste ovu frazu kako bi umanjile osjećaje druge osobe. Prema studiji iz 2022. godine, takvo ponašanje spada u tzv. prisilnu kontrolu, što uključuje negativne taktike poput zastrašivanja, prijetnji i ponižavanja. Psiholog dr. Mark Travers objašnjava da emocionalno negiranje može aktivirati reakciju borbe ili bijega, zbog čega je važno ostati pribran, piše YourTango.
2. "Kad bi me stvarno volio, ti bi..."
Ova fraza narušava granice drugih ljudi, prisiljavajući ih na ponašanja s kojima se ne osjećaju ugodno. Terapeutkinja Kate O'Brien naglašava da se ovime pokazuje nepoštivanje tuđih granica, što otežava održavanje zdravog odnosa.
Preporučuje se postavljanje čvrstih granica i posljedica, poput mijenjanja teme razgovora ili smanjenja kontakta s kontrolirajućom osobom. Na taj način moguće je zaštititi vlastiti prostor i emocionalnu dobrobit.
3. "Ovo je način na koji me tretiraš nakon svega što sam učinila za tebe?"
Ova fraza posebno je štetna jer se često koristi kao oblik emocionalne ucjene. Prema profesoru psihologije dr. Kevinu Bennettu, manipulativni ljudi koriste krivnju kako bi natjerali druge da im udovolje.
Fraze poput "Nakon svega što sam učinila za tebe..." imaju za cilj kontrolirati i prebaciti krivnju na drugu osobu. Ovaj oblik manipulacije uvlači ljude u "mrežu obveza" i iskrivljuje njihovu percepciju stvarnosti.
Stručnjaci naglašavaju važnost dosljednosti pri postavljanju granica. Bez obzira na to koliko su manipulativne fraze emocionalno izazovne, ograničavanje kontakta s takvom osobom i fokusiranje na vlastite potrebe ključni su za očuvanje emocionalnog zdravlja.
Prepoznavanje ovih znakova prvi je korak prema zaštiti vlastitog emocionalnog zdravlja. Također, prema stručnjacima, uvijek je dobro konzultirati se s terapeutom kako bi se naučilo nositi s ovakvim situacijama, piše index.