Dnevni.ba - PRELOADER

Trojka i HDZ BiH biraju nasljednika Seade Palavrić: Čović neće praviti smetnje, favoriti Velić, Čolo i Vehabović?

7 h 37 min


Trojka i HDZ BiH biraju nasljednika Seade Palavrić: Čović neće praviti smetnje, favoriti Velić, Čolo i Vehabović?
22 kandidata

Biološki je sat nemilosrdan. Rodni listovi, ali i neukrotivi Milorad Dodik generiraju obnovu veteranske postave  sudaca Ustavnog suda BiH. 

U relativno kratkom vremenskom razdoblju 70 godina  života su napunili suci Miodrag Simović i Mato Tadić pa su morali otići u mirovinu. Predsjednik RS-a Milorad Dodik je “prisilio” suca Zlatka Kneževića u najzrelijim godinama da zbog viših političkih ciljeva napusti Ustavni sud. 

Po volji Trojke

Nakon mučne trakavice Zastupnički dom Parlamenta FBiH je prije nekoliko mjeseci izabrao Marina Vukoju za suca Ustavnog suda. 

No, još u studenom prošle godine 70 godina je doživjela i sutkinja Seada Palavrić. I ona ovih dana napušta Ustavni sud pa je pred parlamentarcima nova komplicirana i ozbiljna  zadaća izbora njezinog nasljednika ili nasljednice. Mediji su “provalili” da su se na natječaj javila 22 kandidata.  Predsjednik parlamentarne radne skupine Mladen Bošković je samo kratko u rukavima potvrdio da su svi predali urednu  dokumentaciju. Slijede intervjui s kandidatima, bodovanje i utvrđivanje prijedloga jednog, onog najboljeg, kandidata. 

Tako je barem bilo u proceduri izbora Marina Vukoje. Iako  to nigdje ne piše zasigurno će biti izabran sudac bošnjačke nacionalnosti.  

Vjeruje se da će i ovog puta presuditi volja vladajuće većine,  u ovom slučaju sarajevske Trojke. S obzirom da su SDP, NiP i Naša stranka snažno podržali Vukoju i bili principijelni, za  pretpostaviti je da će Dragan Čović, odnosno HDZ BIH uzvratiti čestitim stavom i da neće praviti smetnje oko odabira Trojke.

Tko su kandidati

Podsjećamo, kandidati koji su se prijavili na Javni konkurs za izbor suca Ustavnog suda BiH su: Muhamed Mujakić, Mahir Muharemović, Emir Alispahić, Smajo Šabić, Enver Išerić, Alma Čolo, Faris Vehabović, Jasmina Bešlagić, Larisa Velić, Dženeta Omerdić, Meliha Mujezinović-Katana, Merim Serdarević, Mersiha Smajić-Fazlić, Kliko Seđad, Nedžad Smailagić, Ilma Mehić-Jusufbašić, Filip Novaković, Ferid Otajagić, Jelena Majkić, Demirel Delić, Adnan Novo i Amir Pilav.

Životopisi su uistinu manje više respektabilni. Ali, onako na prvu sarajevska je javnost prepoznala favorite, najpoznatije kandidate, Larisu Velić, Almu Čolo i Farisa Vehabovića. I površnim zavirivanjem u   biografije vidi se blistava karijera Larise Velić,  aktualne dekanese zeničkog Pravnog fakulteta.  

Obrazovala se u Njemačkoj, tamo je doktorirala i aktivno govori nekoliko jezika. U njezinoj karijeri  nema mrlja, barem to nitko još nije iskopao. 

Alma Čolo je bivša pravna perjanica SDA. Napustila je tu stranku zbog neslaganja s bračnim parom Izetbegović. Vežu je bliskom s Denisom Zvizdićem pa  i Elmedinom Konakovićem, čelnicima Naroda i  pravde.

Od spomenutih kandidata najkontroverzniji su karijera i životopis Farisa Vehabovića, suca  Europskog suda za ljudska prava kojem je davno istekao mandat.  

Naime, rijetko će tko osporiti pravni kredibilitet Vehabovića, međutim mnogi ga krugovi povezuju s političkim strankama, prije svega sa SDA. U Mostaru i Banjoj luci mu spočitavaju neoprostive i neprimjerene unitarističke stavove. Naime, iako to sudac Europskog suda za ljudska prava nikako ne bi smio Faris Vehabović je često znao iskakati na rubu  nacionalističkog djelovanja promovirajući se kao isključivo bošnjački predstavnik u Strazburu. 

Zadnja mu je “mrlja” lobiranje protiv države BiH i njezinih institucija u slučaju Slaven Kovačević.  

Izbor će zasigurno biti kompliciran i izazovan. Tko je  favorit Trojke u ovom trenutku je velika enigma.               

Nedostaju suci

Podsjećamo da je u siječnju prošle godine Ustavni sud BiH uputio dopis Zastupničkom domu Parlamenta FBiH u kojem obavještava rukovodstvo Doma da je tadašnja predsjednica Valerija Galić pokrenula postupak izbora novoga suca s obzirom na to da je Seadi Palavrić 10. studenog istekao mandat. 

Naime, na osnovu pravila Ustavnog suda BiH, predsjednik te pravosudne institucije pokreće postupak izbora novoga suca  najkasnije šest mjeseci prije isteka mandata suca  zbog starosne dobi, te o tome obavještava predsjedatelja  Zastupničkog doma, što je i urađeno.

U Ustavnom sudu BiH trenutno  je sedam sudca. Predsjednica je Palavrić, potpredsjednica Valerija Galić, a tu su i Angelika Nussberger, Mirsad Ćeman, Helen Keller, Ledi Bianku i Marin Vukoja. Inače, Ustavni sud BiH sačinjava devet sudaca od kojih šest biraju entitetski parlamenti, četiri iz FBiH i dva iz RS-a.

Da. L.

Politika


HRS traži žurno sazivanje tematske sjednice Skupštine HNŽ-a o stanju u obrazovanju

Klub zastupnika Hrvatske republikanske stranke u Skupštini HNŽ-a zatražio je žurno sazivan...

2 h 24 min

AUTOR TRI KNJIGE KOJI GOVORE O STRADANJU HRVATA U BUGOJNU

Kalaica: Ratni dnevnik Dževada Mlaće je nepobitni dokaz uništavanja svega hrvatskog

Knjige Josipa Kalaice svjedočanstvo su o tragičnoj sudbini Hrvata u Bugojnu, o gotovo preš...

4 h 20 min

AMBICIOZNI ŠEF SDA

Izetbegović: Možda budem kandidat za Predsjedništvo. Imamo podršku DF-a i SBiH

Predsjednik SDA Bakir Izetbegović je gostujući u jutarnjem programu BHRT-a kazao da će na naredne...

4 h 37 min