TROPSKE VRUĆINE U MOSTARU: Ne izlazite od 10 do 17 sati!
Živa na termometrima posljednjih dana u Hercegovini bila je blizu 40 stupnjeva celzijusa. Toplotni val pogodio je cijelu zemlju, a očekivano najveće temperature su u njezinom južnom dijelu.
Tijekom podneva i u kasnijim satima jučerašnjeg dana, na ulicama Mostara mogao se susresti tek poneki prolaznik, stanovništvo uglavnom poštiva preporuke liječnika i od “zvizdana“ kakvog na drugim dijelovima planeta vjerojtno nema, skrivalo se u klimatiziranim prostorima i zamračenim sobama.
Sve više intervencija Hitne pomoći
Broj intervencija Hitne pomoći značajno je porastao posljednjih dana, a samo tijekom vikenda bilježeno je više od 40 ukazivanja pomoći na dan. Liječnik u Hitnoj pomoći Mostar Igor Vujović ukazao je na važnost izbjegavanja “susreta sa suncem“, ali i unosa hrane i tečnosti u organizam.
- Kao i svake godine, dolaskom ljeta i visokih temperatura koje su karakteristične za ove mjesece dolazi do bolesti i određenih neželjenih stanja kod ljudi. Najčešći su diareja ili proliv, zatim dehidracija i toplotni udari odnosno sunčanice. Također, česti su i ujedi insekata, na što se također mora obratiti pozornost, kao i pogoršanja stanja kod kroničnih bolesnika, rekao je Vujović.
Napominje kako se za svaku bolest, pa i one karakteristične za ove mjesece moraju ispoštovati prevencija, pravovremena dijagnostika za slučaj potrebe, te na koncu i terapija.
- Dolaskom visokih temperatura, hrana postaje lako kvarljiva. U tom slučaju dolazi do lakšeg razvoja bakterija i toksina, odnosno virusa i to uglavnom u namirnicama poput kečapa, majoneze ili jaja koji nisu dovoljno termički obrađeni. Svaki pacijent koga zadese određeni simptomi mora znati tretirati ih. Najvažnije je da se unosi dovoljno tečnosti, da se spriječi na taj način dehidracija i da se spase elektroliti koje organizam u takvim okolnostima lako gubi, navodi Vujović.
Svaki kontakt sa suncem opasan
Posebno je važno, ističe, smanjiti boravak na visokim temperaturama i voditi računa o vrsti namirnica koje se unose u organizam. Broj intervencija posljednjih dana je u naglom porastu.
- To je naš ambulantni status. Moramo, također, obratiti pozornost i ukazati na terenski status i ono što se dešava s događajima na ulicama. To je posebno važno za osobe starije dobi. Mora se preventivno djelovati, a ipak najvažnije od svega je da se u periodu između 10 i 17 sati ne izlažemo suncu. Svaki kontakt se treba izbjegavati. Građanima apeliramo da ostanu u hladu, da poštivaju temeljne preporuke koje odavno ovdje svi znaju. Uz sve to, neka paze na hranu i piju što više tečnosti, rekao je na kraju doktor Vujović.
Spas od tropskih vrućina Mostarci su potražili u bazenima u gradu i prigradskim naseljima. Tijekom jučerašnjeg dana na Gradskom bazenu kupalo se više stotina građana, kazano nam je.
H. Ž.