Trumpov ministar obrane: Povratak Ukrajine na granice iz 2014. nije realističan
![Trumpov ministar obrane: Povratak Ukrajine na granice iz 2014. nije realističan](/media//Pete Hegseth 12 02.webp)
Pete Hegseth
AMERIČKI ministar obrane Pete Hegseth uputio je poruku NATO saveznicima: američki vojnici neće sudjelovati u budućoj mirovnoj misiji u Ukrajini. Također je poručio da zaštita iz Članka 5 NATO-a, prema kojem Sjedinjene Države jamče obranu ako neka od članica bude napadnuta, ne bi trebala vrijediti za europske snage koje bi bile raspoređene u Ukrajini kako bi osigurale postratni mir.
Hegseth je naglasio da bi Ukrajina već sada trebala pristati na dogovor i odustati od ambicija povratka svih okupiranih teritorija te od članstva u NATO-u.
Prvi visoki dužnosnik Trumpove vlade u sjedištu NATO-a
Ministar obrane je prvi visoki dužnosnik Trumpove administracije koji je posjetio sjedište NATO-a, gdje se sastao s ukrajinskim ministrom obrane i drugim ključnim dužnosnicima uoči treće godišnjice ruske invazije. Nekoliko stotina kilometara dalje potpredsjednik SAD-a Vance trebao bi se kasnije ovog tjedna sastati s ukrajinskim predsjednikom Zelenskim na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji kako bi raspravili Trumpovu viziju mirovnog sporazuma.
Ukrajinski i NATO dužnosnici već neko vrijeme pripremaju se za mogućnost da SAD smanji vojnu pomoć Ukrajini i potencijalno prisili Kijev na teritorijalne ustupke Rusiji.
"Rat mora završiti. Povratak na granice iz 2014. nije realističan"
Prije sastanka Kontaktne skupine za obranu Ukrajine Hegseth je prenio jednostavnu poruku Donalda Trumpa: "Krvoproliće mora prestati, a ovaj rat mora završiti."
"Svi želimo suverenu i prosperitetnu Ukrajinu, ali moramo priznati da je povratak na granice iz 2014. nerealističan cilj", rekao je Hegseth, referirajući se na višegodišnju rusku okupaciju Krima i istočnog Donbasa. "Ganjanje tog iluzornog cilja samo će produžiti rat i uzrokovati još veću patnju."
Hegseth je također rekao da će Trumpove mjere za snižavanje cijena energije oslabiti rusku ratnu mašineriju i pomoći u dovođenju Vladimira Putina za pregovarački stol. Budući mirovni sporazum mora uključivati "robusna sigurnosna jamstva" za Ukrajinu, poduprta "sposobnim europskim i neeuropskim vojnim snagama", ali ne kroz članstvo u NATO-u ni uz prisutnost američkih trupa na terenu.
"Ako se vojnici iz NATO zemalja budu raspoređivali u Ukrajinu kao mirovne snage, to mora biti dio misije izvan okvira NATO-a, a Članak 5 ne smije se primjenjivati na njihovu zaštitu", naglasio je Hegseth.
"Ništa od ulaska Ukrajine u NATO"
Osim što potiče Ukrajinu na pregovore, Hegseth je jasno dao do znanja da neki od ključnih uvjeta koje Kijev traži - poput NATO-ove zaštite - neće biti dio budućeg dogovora.
U intervjuu za Guardian ranije ovog tjedna Zelenski je odbacio ideju da Europa sama može pružiti vjerodostojna sigurnosna jamstva bez sudjelovanja Sjedinjenih Država. "Sigurnosna jamstva bez Amerike nisu stvarna sigurnosna jamstva", rekao je Zelenski i dodao da vjeruje da bi mogao pridobiti Trumpa tako što bi američkim kompanijama ponudio unosne ugovore za obnovu Ukrajine.
Trump je nedavno zatražio da Ukrajina omogući pristup zalihama rijetkih minerala u vrijednosti od 500 milijardi dolara kao uvjet za američku vojnu pomoć. Ovog tjedna u Kijev šalje ministra financija Scotta Bessenta radi daljnjih pregovora.
"Europa mora preuzeti najveći dio buduće pomoći Ukrajini"
Na kraju svog obraćanja Hegseth je rekao da Europa mora preuzeti najveći dio buduće vojne i humanitarne pomoći Ukrajini. Upozorio je da strateška prijetnja iz Kine više ne dopušta Sjedinjenim Državama da budu prvenstveno usredotočene na sigurnost Europe.
"Sjedinjene Države ostaju posvećene NATO savezu i obrambenom partnerstvu s Europom", rekao je Hegseth pa dodao: "Ali, više nećemo tolerirati neravnotežu koja potiče ovisnost."