'TURISTIČKO PUCANJE' U MOSTARU 10 eura po ispaljenom metku?
Katastrofa
U radu službe na lokaciji vojarne “Miralem Jugo” u Livču kod Mostara, zabilježeno je narušavanje sigurnosnih procedura. Nije ispoštovana procedura evidentiranja i kontrole ulaska osoba iz streljačkog kluba Velež iz Blagaja.
U Livču su ovih dana boravili inspektori regionalnog ureda SIPA-e, koji su sagledali okolnosti i posljedice kršenja procedura. Oružane snage BiH već su pokrenule procedure utvrđivanja činjenica i okolnosti, kao i povrede sigurnosti lokacije povodom informacije da su osobe povezane s vehabijskim pokretom vježbale gađanje na vojnom poligonu, a među kojima su bile i četiri maloljetne ženske osobe.
U vojarnu 'Miralem Jugo' se više ne može 'na trening strijeljanja'
Prijavio ih pripadnik OSBiH
Odlukom Ministarstva obrane BiH poništena je odluka o privremenom ustupanju na korištenje strelišta na ovoj lokaciji Klubu Velež, što znači da im zabranjen dalji ulazak na lokaciju.
Sredinom veljače došlo je do incidenta kada su na poligon za gađanje koji se nalazi u krugu vojarne došle osobe s dozvolom izdanom od strane Ministarstva obrane kako bi izvodili vježbe s bojevom municijom.
Dozvola je glasila na Klub za praktično streljaštvo Velež, a u vojarni se tada pojavilo više osoba među kojima su bili maloljetnici, žene i strani državljani.
Nakon što su se prijavili u kompleks, ove osobe su propuštene do strelišta gdje su izvodili taktičke vježbe i pucanje iz vatrenog oružja. Jedan od pripadnika Oružanih snaga BiH prijavio je nadređenima grupu koja je vježbala, te je pokrenuta interna istraga, nakon čega su obaviješteni i Ministarstvo unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije, Državna agencija za istrage i zaštitu, kao i Obavještajno sigurnosna agencija, a sa svime je upoznat i EUFOR.
Nakon ovoga incidenta postrožena je kontrola ulaska u vojarnu i na strelište koje koriste državne agencije ili civilne osobe za polaganje praktičnih ispita i za dobivanje dozvola za korištenje vatrenog oružja.
Zanimljivo je kako navedeni incident nije izazvao skoro nikakve reakcije u javnosti niti mu je posvećena pažnja, unatoč ozbiljnim propustima i pokazateljima kako u BiH postoje formacije koje su vjerojatno povezani sa ekstremističkim pokretima.
Reagirao Dodik
Očekivano, reagirao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, koji je tvrdio ponovno kako je najveća prijetnja regionalnoj i europskoj sigurnosti “ignoriranje postojanja islamskih radikalnih grupa u BiH i njihove povezanosti s terorističkim organizacijama”.
- Najnovije medijske informacije da osobe koje su povezana s takvim strukturama slobodno dolaze u BiH i imaju pristup vojnom poligonu, te da tu vježbaju gađanje, govori da je značajan broj takvih ljudi koji slobodno ulaze u BiH i ne prijavljuju se kao stranci jer imaju dokumenta i to otvara prostor za razne scenarije, napisao je Dodik na svom profilu.
Istaknuo je kako je BiH bila i ostala utočište islamskim radikalistima i s tim pitanjem se što prije mora suočiti. Inače, izvori bliski istrazi tvrde da su neke osobe pripadnici radikalnih vehabijskih paradžemata.
U Mostaru su se još ranije mogle čuti informacije kako se pojedine strane državljane 'odvodi' na 'turističko pucanje' iz automatskog oružja. Navodno, takve usluge pojedinci su imućnijim 'turistima' naplaćivali 10 eura po ispaljenm metku, a odvodili su ih u zabačene predijele oko Mostara, uglavnom na planinska područja. No, te informacije nikada nisu službeno potvrđene.
M. S.