Tužiteljstvo BiH podiglo optužnicu protiv Dodika i Lukića, panika u SNSD-u
Piše: Dragan Bradvica
Predsjednik Republike Srpske i SNSD-a, apsolutni vladar entiteta, ali i najmoćnija politička figura u Bosni i Hercegovini, Milorad Dodik, posljednjih dvadesetak godina radio je sve što mu se prohtjelo, a da za to nikada nije imao ozbiljan pravosudni proces.
Ukoliko su izbliza točni podaci inozemnih sigurnosnih agencija kako je Dodikova obitelj 'teška' oko tri i pol milijarde maraka jasno je u kakvoj državi živimo kada se nitko u njoj ne pita kako se stekao taj basnoslovni iznos. Uz to, tu je i čitav niz političkih poteza koji, u najmanju ruku, plešu na rubu ustavnosti.
Je li svemu tome došao kraj i pravosudne agencije kreću u ozbiljan obračun s Dodikom? Prema nekim od posljednjih poteza moglo bi se tako zaključiti.
Iz SNSD-a već šalju otrovne strelice
Naime, Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv Dodika i v.d. ravnatelja Službenog glasnika RS Miloša Lukića.
Povod je neizvršavanja odluka visokog predstavnika za BiH, odnosno činjenica da je Dodik potpisao Ukaze o proglašenju Zakona o neobjavljivanju odluka visokog predstavnika za BiH u Službenom glasniku RS i o proglašenju Zakona o neprovođenju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji RS.
- Možemo potvrditi kako je Tužiteljstvo BiH, podiglo optužnicu protiv Dodik Milorada (1959.) i Lukić Miloša (1987.), koji se terete za kazneno djelo 'Neizvršavanje odluka visokog predstavnika' iz članka 203.a stavak 1. KZ BiH. Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH, navode iz Tužiteljstva BiH.
Radovan Kovačević, izaslanik u Domu naroda PSBiH i glasnogovornik SNSD-a, obratio se na Twitteru oko ove problematike.
- U BiH ne postoji visoki predstavnik i nemoguće je odgovarati zbog neizvršenja odluka čovjeka koji ne postoji. Posljednji visoki predstavnik u BiH bio je Valentin Inzko, koji je podnio ostavku. Poslije njega nitko nije imenovan za visokog predstavnika, napisao je Kovačević.
Dalje navodi da je Aneks 10 Daytonskog sporazuma definirao proceduru kako se imenuje visoki predstavnik i da je u tom smislu potpuno jasno da trenutno u BiH ne postoji visoki predstavnik.
- Eventualno podizanje optužnice protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića za neizvršenje odluke visokog predstavnika koji ne postoji, bio bi izravan politički progon i udar na Daytonski sporazum, Ustav BiH i RS, kao i na sam demokratski poredak u BiH. Takva vrsta političkog progona i udara na Daytonski sporazum bi sasvim sigurno izazvala jasan i odlučan politički odgovor RS, navodi Kovačević.
Igra na sve ili ništa
Nesporno je kako je podizanje optužnice još jedan 'šamaru' Dodiku i politici SNSD-a, ali ne treba sumnjati kako će se političke tenzije sada dodatno usijati. Upravo od Dodika ovisi hoće li državna vlast funkcionirati, ali i to hoće li fotelja želja 'trojka' u njima i ostati.
Opterećen financijskom situacijom u RS-u, sve većim nezadovoljstvom žitelja, početkom potpune financijske izolacije RS-a od strane zapadnog dijela međunarodne zajednice i sada možebitnim pravosudnim procesima Dodik će zasigurno početi igrati na sve ili ništa.
'Trojka' mu zbog fotelja niti želi, ali niti ima kapaciteta bilo što učiniti, HDZ BiH sve mirno promatra sa strane, oporba iz RS-a je zabavljena međusobnim sukobima. Dakle, jedini koji mogu zaustaviti Dodika jesu predstavnici zapadnog dijela međunarodne zajednice i ostaje vidjeti koliko su oni spremni daleko ići u sukobu s Dodikom i politikama SNSD-a.