Tužiteljstvo BiH u 2022. podiglo svega jednu optužnicu za visoku korupciju

U prvoj punoj godini mandata glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH Milanka Kajganića, nastavljen je trend smanjenja broja optužnica za korupciju, što je bio slučaj i snjegovom prethodnicom Gordanom Tadić. Unatoč brojnim kritikama na rad državnih tužitelja u procesuiranju korupcije i nekoliko važnih uhićenja ove godine, dva radna dana prije isteka godine Tužiteljstvo BiH nije podiglo niti jednu optužnicu za korupciju protiv političkih dužnosnika, konstatira se u analizi Balkanske istraživačke mreže (BIRN) te dodaje da su, kao i prethodne 2021., kada je Kajganić koncem godine preuzeo mandat nakom smjene Tadić, državni tužitelji podigli svega jednu optužnicu za visoku korupciju.Jedinom ovogodišnjom optužnicom za visoku korupciju obuhvaćeno je šest osoba, optuženih za koruptivno djelovanjeu postupku natječaja za zaposlenje u Graničnoj policiji BiH, za nezakonito zahtijevanje i primanje velikih iznosa novca od kandidata u postupku te za druga povezana kaznena djela.
Emsad Dizdarević iz Transparency International (TI) u BiH, organizacije posvećene borbi protiv korupcije, napominje da se u 2022. godini nastavio zabrinjavajući trend smanjenja broja optužnica za korupciju. “To definitivno nije poruka koju pravosuđe u BiH treba slati kao odgovor na sveprisutnu sustavnu korupciju u zemlji”, drži Dizdarević. BIRN, pak, napominje da je tijekom godine izvršen veliki broj uhićenja za korupciju, među kojima su dva za visoku korupciju a obuhvaćaju osumnjičene Dragana Šojića, direktora Službe za zajedničke institucije BiH, i Miloša Lučića, državnog ministra za ljudska prava i izbjeglice. Do trenutka objave anaize BIRN-a, optužnice protiv njih nisu bile podignute.Glavni tužiteljTužiteljstvaBiH Kajganić na kraju prošle godine je za BIRN BiH rekao da u 2022. očekuje značajan pomak u procesuiranju korupcije. Sada, zbog obaveza, nije mogao odgovoriti na pitanja o malom broju podignutih optužnica za korupciju u prvoj godini njegovamandata na čelu Tužiteljstva BiH, ali je do kraja godine najavio još optužnica.Kajganić je u listopadu 2021. godine imenovan za vršitelja dužnosti, a 20. listopada ove godine imenovan za glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH. Predstavljajući program rada i u osvrtu na rad Posebnog odjela za organizirani kriminal, korupciju i gospodarski, rekao je da nije opterećen statistikom, već kvalitetom optužnica. Istaknuo je tada da je u fokusu rada borba protiv organiziranog kriminala i korupcije.
Loš odgovor na sveprisutnu korupciju u državi
Prema podacima koje je prikupio BIRN BiH, Tužiteljstvo BiH je u 12 mjeseci ove godine podiglo ukupno osam optužnica protiv 19 osoba, najveći broj kojih se odnosi na policijske službenike Granične policije BiH. Prema službenoj stranici Tužiteljstva, u Posebnom odjelu za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju radi 30 tužitelja, od kojih je jedan suspendiran. Emsad Dizdarević, program menadžer pri TI u BiH, za BIRN BiH kaže da se, prema tim podacima, može zaključiti da nije bilo napretka u procesuiranju visoke korupcije.“Ali posebno je zabrinjavajuće da je taj trend samo nastavljen, da nema konkretnih pomaka u procesuiranju korupcije, osobito visoke korupcije, te je broj slučajeva koje vodi Tužiteljstvo BiH konstantno na jako niskoj razini”, ukazuje Dizdarević.
Novinarka Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) Renata Radić-Dragić također smatra da je broj podignutih optužnica za visoku korupciju mali u odnosu na mandat Tužiteljstva BiH. Ona se nada da to nije trend, već posljedica internih problema koje je Tužiteljstvo imalo u proteklom periodu.“Pri tome prvenstveno mislim na imenovanje rukovoditelja, ali i činjenicu da je nekoliko njihovih tužitelja suspendirano zbog istraga ili kaznenih postupaka koje se vodi protiv njih, pojedini su stavljeni na 'crnu listu' SAD-a. Nadam se da će se statistika u idućoj godini promijeniti”, kaže Radić-Dragić uz opasku da statistika o broju optužnica i tužitelja dovodi do zaključka da nisu svi tužitelji podigli optužnicu i da to ne zvuči realno.
Inač, tijekom 2020. godine podignuto je 12 optužnica protiv 22 osobe, a godinu kasnije, 2021., bilo je deset optužnica, od kojih je potvrđeno devet, protiv 17 osoba.Dizdarević kaže da se osam podignutih optužnica, uglavnom protiv niskorangiranih državnih službenika i uposlenika, ne može okarakterizirati kao ozbiljan napor i sistemski pristup procesuiranju korupcije.
Dizdarević ukazuje na potrebu procesuiranja slučajeva korupcije bez obzira na iznos pribavljene koristi, ali je problem što je većina procesuiranih slučajeva takve ili slične vrste bez ozbiljnih korupcijskih slučajeva i otkrivanja velikih afera, kojih, barem prema onom što se može čuti u javnosti u BiH, ne nedostaje uopće.
Iz Suda BiH za BIRN BiH je potvrđeno da od siječnja do 13. prosinca 2022. godine nije odbijena niti jedna optužnica za koruptivna kaznena djela.
Rezultati rada potvrđuju opravdanost kritika
U mišljenju Europske komisije o napretku BiH za 2022. godinu, podsjeća BIRN, se navodi da nije postignut napredak u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala. U izvješću stoji da sepolitički lideri i pravosudne institucije nisu uspjeli iznijeti s problemom široko rasprostranjene korupcije i aktivno su blokirale napredak. “Politički lideri i pravosudne institucije moraju hitno djelovati na rješavanju ove situacije. Iako je tijekom izvještajnog razdoblja bilo nekoliko optužnica i presuda vezano za visoku korupciju, ukupni rezultati u oblasti prevencije i suzbijanja korupcije ostaju beznačajni zbog operativne neefikasnosti i političkog uticaja”, upozorreno je u izvješću.Dizdarević je stava da su kritike međunarodne zajednice opravdane i da sva izvješća koja se bave pitanjima korupcije imaju iste ili slične zaključke. “Bez procesuiranja ozbiljnih slučajeva korupcije i izricanja drakonskih kazni, bojim se da se nivo korupcije neće smanjiti u narednom periodu”, zaključuje Dizdarević.